Jakubko

Jakubko https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/505523/bmid_jakubko-c3e-505523.JPG 3 30 4

Dej knihy sa odohráva v čase SNP. Do malej dedinky Priedušná prišli ako každý rok kotlári. Cigáni. Bol s nimi i malý chlapček, ktorému zomrela matka, a preto ho cigáni nechali u starej babenky. Tá ho vychovávala ako svojho. Keď začal chodiť do školy, deti sa mu smiali, že je cigáň. Napriek posmeškom sa aj on chcel stať kotlárom. Bol šikovný, veľa vecí dokázal opraviť. Keď mal Jakubko 14 rokov, vo veľmi ťažkej dobe vojny, bol tak odvážny, že začal pomáhať partizánom. V dedine kradol potraviny, ktoré nosil do hory vojakom. Kradol u nepoctivých ľudí a tým poctivým za potraviny nechával zlatý dukát. Tie Jakubko dostal s medeným kotlíkom, keď ho cigáni nechali u babenky. Partizáni zistili, kde Nemci schovávajú zbrane. Táto výprava sa mu však stala nešťastnou. Keď chcel Jakubko pomôcť pri oslobodzovaní, jeden z nemeckých vojakov ho zastrelil.... celý text

Anikkk
27.03.2024 3 z 5

Pekný príbeh, jednoduchý, rýchly. Čestné a hrdinské chovanie hlavných postáv. Treba spomenúť, že v duchu dobrých Rusov, zlých Nemcov a spravodlivého komunizmu.
Odhliadnuc od propagandy, čítalo sa to veľmi dobre a postavy mi boli sympatické.

Zlatinka.Emilly
16.05.2023 1 z 5

Nevím, jestli je tato kniha vhodná pro čtenáře od 7 let, jak je v knize uvedeno. Možná z doby mého dětství ano, ale dnes si nedovedu představit, že by jí dítě dobrovolně četlo. Nicméně poučení se najde i tady. Pomáhat, pomáhat, pomáhat ... a nekoukat sám na sebe. Příběh je zd oby, kdy sotva dospělý chlapec pomáhal partyzánům přežít v lese.

Skjaninka
08.06.2013 4 z 5

Jedna z tých detských a najčítanejších, stále uložená na čestnom mieste v knižnici. Smutný príbeh cigánskeho chlapca, ktorý ochotne pomahál partizánom počas druhej svetovej vojny.

maryzka
08.05.2012 2 z 5

byla to povinná četba na škole ale byl v tom moc velký patos . Ani jsem si nemyslela že ji sem někdo dá.