Slon ve švestkovém sadu

Slon ve švestkovém sadu https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/298536/bmid_slon-ve-svestkovem-sadu-o5K-298536.jpg 4 13 2

Jakub Krčín z Jelčan série

< 3. díl

Třetí pokračování románů Cesta na poledne a Prohrát slunce před svítáním splétá nitky osudů mnoha osobností renesanční Evropy, sleduje lidské hemžení, alchymická bádání i krutá střetnutí, intriky a politická rozhodnutí. Zuří válka s Turkem, Bartolomějská noc v Paříži klepe na dveře. Jakub Krčín začíná stavbu dosud největšího rybníka zvaného Nevděk. Vilém z Rožmberka odjíždí na diplomatickou misi do Polska, Paleologus musí prchat před jezuity. Jan Budovec z Budova prožívá hořkosladkou lásku ke krásné panně Markétě Berkové z Dubé… Každý z našich hrdinů se pokouší vzdorovat životnímu losu po svém…... celý text

BabaJaga11
28.01.2022 4 z 5

(SPOILER) Než jsem se dostala k napsání komentáře, už mi posledníí díl "krčínovské" trilogie trochu splývá s dílem předešlým. Ale to by mi až tak nevadilo. Spíše mi vadí, že ani v závěrečném díle není Jakubu Krčínovi věnováno až tolik prostoru, kolik by asi člověk čekal. Na druhé straně, několik příběhů, které se vzájemně prolínají, má poměrně spád, takže tento díl je ze všech tří možná nejvíc napínavý (asi i kvůli tomu, že je nejkratší :-)). Bohužel mnoho těch příběhů nekončí dobře, např. Bartolomějská noc, vylíčená v závěru knihy, se neblaze dotkne osudu dvou mladých českých člený Jednoty bratrské, z nichž jeden zaplatí životem a druhý jen o vlásek unikne smrti. Šťastné manželství Jakuba Paleologa s Kutankou je zkaleno Jakubovým uvězněním a nutností skrývat se, mistr Tomáš Mitis je nucen zavřít své knihkupectví, Evropa bojuje s Turky a jak už to bývá, někdo bojuje, jiný se veze a řeší si svoje vlastní bolístky... A Eva z Rožmberka, provdaná za Mikuláše Zrinského, se z manželky hrdiny stává vdovou po hrdinovi.

Spousta smutných dějinných událostí, nad nimiž může čtenář přemýšlet – co by bylo, kdyby se to nestalo? Nevíme. Bohužel, lidstvo je nepoučitelné, a tak náboženské, politické a další rozepře nás asi budou provázet navždy.

petr8467
04.11.2020 4 z 5