Jakub a obří broskev

Jakub a obří broskev https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12689/bmid_jakub-a-obri-broskev-659db460ce128.jpg 4 244 25

Roald Dahl není jen světoznámým autorem próz pro dospělé, ale také jedním z nejoriginálnějších autorů knih pro děti. Po úspěšné knížce Karlík a továrna na čokoládu vydává nakladatelství Academia další jeho pohádkový příběh Jakub a velikánská broskev. Vyprávění o dobrodružstvích, která zažije malý opuštěný chlapec a jeho neobyčejní přátelé díky zázračné obří broskvi, je tak nabité fantazií a humorem, že je ocení čtenáři od šesti do sta let.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Academia

James and the Giant Peach , 1961

farb
10.03.2024 3 z 5

(SPOILER) Pro mě při nejmenším dost zvláštní dětská knížka. Už zjevení a chování kouzelného dědečka mě trošku zarazilo, následná likvidace tetiček a několikeré připomínání a radost z ní ve mně smýšené dojmy jen utvrdily. A ani ono dobrodružství cestou na broskvy nebylo nikterak zajímavé, alespoň minimálně do příchodu Mračnáků, kdy už jsme ale dávno za polovinou, takže už pro mě bylo pozdě na zpozitivnění dojmů... Syn poslouchal a eskapády na broskvy ho bavily, ale za mě rozhodně jedna z těch slabších knih od pana Dahla.

ddkk
26.12.2023 4 z 5

Dnes už skoro klasický příběh, ovšem v podání Roalda Dahla má úplně jiné kouzlo. Vnukům se líbil...

Vilma232
21.12.2023 3 z 5

Karlík je Karlík, ale i tuto knížku časem přečtu vnučce.

Bella11
06.07.2023 4 z 5

Kniha byla hezká a napínavá, moc se mi líbila a hezky se četla :-). Mohu doporučit

lenikhor
28.03.2023 3 z 5

Nápad dobrý, ale tato kniha ani mě ani syna nebavila tak jako jiné knihy od R. Dahla, např. Prevítovi nebo Karlík a továrna na čokoládu.

Pert
08.02.2022 4 z 5

Docela se mi to líbilo. Ale myslím, že jiné knihy od autora jsou lepší.

neolitka
22.01.2022 odpad!

Kdo četl Karlík a skleněný výtah zjistí, že Jakub a obří broskev je ve své podstatě ta samá kniha. Za mě je tato kniha bez nápadu a při četbě se děti vysloveně nudily.

ElikaS
07.07.2021 5 z 5

Knížky Dahla čtu se synem moc ráda, baví totiž, jak jeho tak i mě. Je to takové pěkné první fantazy. Knížku jsem poslouchali jako audioknihu, kterou namluvil Vojta Kotek a namluvil ji parádně. Hrozně ráda ho poslouchám a syna jeho projev také vždy zaujme.
Samotná knížka je opravdu vtipná, ale místy řeší i smutné a závažné věci, kterou jsou ovšem poddány tak, aby jim rozuměly i malé děti. Příběh je místy trochu brutální, ale podaný s citem, takže to nemám problém přečíst ani malému dítěti.
A jeden velký plusový bod pro knížki, syn hmyz nemá rád a hodně se ho bojí a po přečtení knížky nadšeně ukazoval na pavouka se slovy - Jee, hele paní Pavoučková :-)

Anička2011
28.07.2020 5 z 5

Super knížka. Fantazii se meze nekladou.

aydam
29.05.2020 2 z 5

Tohle nebyl pěkný příběh.

smazenaryba
05.03.2020 4 z 5

Skvelý nápad, podarený úvod a záver, ale veľmi mdlý stred, ktorý mimo dobrodružných eskapád neponúka výraznejší príbeh. Hodnotím hlavne na základe toho, ako kniha pri čítaní držala pozornosť detí. Najväčšími ťahúňmi boli samozrejme protivné tety, po ich odchode ďalšia podobne zaujímavá postava nenastúpila.

Spoiler. Pekne je to vidno na filmovej verzii, kde práve stred knihy bol mierne prepracovaný a "milované" tety nekončia zalisované v trávniku a objavujú sa znova aj vo finále.

Edit: Po čase pridávam bod. Na rozdiel od iných kníh a rozprávok si Jakuba a ďalšie postavy dievčatá veľmi dobre pamätajú a vždy keď niekde zazrú niečo, čo im knihu pripomína, zvýsknu od radosti. A to sa veľmi počíta.

Abukšákul
08.02.2020 4 z 5

Dětem se kniha líbila. Mě, jako rodiči ani moc ne. Nevím čím to, asi tím tragickým osudem chlapce, kde mu hned v prvním odstavci zemřou rodiče a ještě je barvitě vylíčeno jak to bylo strašné a lepšímu hodnocení nepřispějí ani tety a jejich výchova. Dávám 4 hvězdičky za kluky =)

FejKýý
01.01.2020 3 z 5

Pro děti dobré, mě už tento příběh ale nevzal.

tannasja
15.03.2019 4 z 5

Inteligentně napsaná pohádka pro děti všeho věku.

Tesinka_Laufey
14.10.2018 5 z 5

Dahl opět nezklamal...Úžasný příběh, který dovede pobavit a zaujmout i dospělé. Líbí se mi i práce překladatelů.

Michaela91
19.09.2018 4 z 5

Knihu jsem koupila proto, že se můj synek jmenuje Jakub. Přečetla jsem ji a líbila se mi :) už se těším až si ji přečteme spolu.

MC87
19.07.2018 5 z 5

Přesně takhle si přestavuji knížku pro děti! Nechybí syrovost a opravdu netuším v kolika jiných pohádkách přijde hlavní hrdina o rodiče na osmém řádku knihy (a navíc po sežrání nosorožcem...)

Jakuba se poté ujaly jeho dvě tety s originálními jmény Bečková (ta tlustá) a Břečková (ta hubená) a poměrně solidně mu ničí dětství a berou ho jako svého otroka. Naštěstí se pomocí lehké magie vše v dobré obrátí a obě šílené tety budou následně přejety obří broskví a dobrodružství může začít...

Kniha má osobitý styl Roalda Dahla a stejně jako Karlík a továrna na čokoládu je plně přístupná i dospělému publiku. V případě dětí, mimo originálního příběhu,oceňuji i to, že si zajisté vytvoří pozitivní náhled na hmyz (Stonožník má jen 21 párů bot!)

otvorenakniha
03.05.2018 5 z 5

Pekná kniha. Smiešna aj smutná ale aj tak na koniec všetko dobre skončí.

Taťka Hraboš
19.01.2017 5 z 5

Klobouk dolů před autorovou nezměrnou fantazií a vypravěčským mistrovstvím, ale také před výkony obou překladatelů tohoto vydání (Kořán a Šrut). Děti byly na počátku trochu zaražené z hrozného osudu hlavního hrdiny, ale pak je knížka uchvátila, dokonce si zapamatovaly některé verše z básniček, které jsou součástí textu (zvláště básničky o tetách Bečkové a Brčkové byly v kurzu :-)).

Broukodrak
30.12.2016 5 z 5

Bila to legrační knížka a žraloci bi si měli zkrátit nosi.