Jako zázrakem

Jako zázrakem https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/140127/bmid_jako-zazrakem-gZE-140127.jpg 5 23 4

Výbor z díla soudobého francouzského básníka opěvujícího všechny zázraky života, doplněný statí o autorovi, textovou i obrazovou dokumentací, kalendáriem a ediční poznámkou. Pořadatel výboru se pokouší o syntetický pohled na Prévertovu poezii plnou vzácné smyslnosti, lidovou a revoluční, která razí nové cesty i po formální stránce. Ústředním motivem je láska se všemi podobami a obrana člověka před krutostí a lhostejností. Z franc. originálů vybral, přel., úv. stať naps., prévertovské kalendárium sest. a textovou i obr. dokumentaci pořídil Adolf Kroupa; koláže J. Préverta. Část nákladu vydána s mikrodeskou.... celý text

Pablo70
18.10.2023 5 z 5

Vzpomínám, jak starej Kovářík recitoval Barbaru, ta R narážela do vzduchu a bylo to kouzelné:
Rozpomeň se Barbaro/ Pršelo bez ustání na Brest toho dne/ A ty jsi kráčela usměvavá...
Leč nikdy jsem v Brestu nebyl, zato Préverta jsem se načetl. Možná, že jsou obsáhlejší výbory z jeho díla, leč tento má prévertovské kalendárium, hezkou předmluvu a obsáhlou dokumentaci (i obrázkovou), a to není k zahození. Na desce recituje mj. Hrušínský. Básně si přečtěte. Nejlíp v páru, Prévert přeje zamilovaným. A tak alespoň dvě věty Léona-Gabriela Grose:
Je pro naši lyrickou poezii tím, čím byl Chaplin pro film.
Nesporně existuje zázrak nazývaný Jacques Prévert.

evrdli
01.01.2019

Poetické pohlazení, opravdovost okamžiku, vichr v duši. To se mnou jako zázrakem lomcuje Prevért.

Luvák
16.08.2017 3 z 5

Z Prevertových básní jsem znal spíše ty delší, jako je třeba Pokus o popis hostiny hlav v Paříži (která v knize bohužel nebyla) či Mlátičku - ty se mi líbí; ostatní básně mi moc nesedí.

Sandik
31.03.2015 5 z 5

Reprezentativní a skvěle přeložený výbor z Préverta. Jedna z knih, kterou bych si rozhodně vzal na pustý ostrov ;o)

Jacques Prévert
francouzská, 1900 - 1977