Jako zabít ptáčka

Jako zabít ptáčka https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/388979/bmid_jako-zabit-ptacka-Mia-388979.jpg 4 3069 646

Jako zabít ptáčka série

Maycomb v Alabamě je bezvýznamné ospalé provinční městečko obklopené poli s bavlnou. Ve 30. letech 20. století jsou Spojené státy americké zachváceny hospodářskou krizí, ale ta se obyvatel Maycombu dotýká jen okrajově. O letních prázdninách je největší starostí osmileté Čipery a dvanáctiletého Jema vymýšlení plánu, jak vylákat místního podivína z jeho dobrovolného domácího vězení. Když je ale mladý černoch obviněn ze znásilnění bílé dívky, události naberou dramatický spád. Obhajoby se ujímá otec Čipery a Jema, advokát Atikus Finch. Toho čeká předem marný boj s předsudky, strachem a nenávistí. Román Jako zabít ptáčka ale rozhodně není o rasismu a nespravedlivých soudních procesech. Je to čtivý příběh o dospívání a braní rozumu, o různých formách osobní statečnosti, o přetvářce, morálce a zodpovědnosti. To vše vyprávěno pohledem osmiletého děvčátka. Harper Lee knihu dokončila v roce 1959 a román měl okamžitě obrovský úspěch. Získal Pulitzerovu cenu a dočkal se filmové adaptace s Gregory Peckem v roli obhájce Atika Finche.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Mladá fronta

To Kill a Mockingbird , 1960

Caa
12.10.2021 4 z 5

Krásné a velmi smutné. Někdy mám pocit, že se od té doby mnoho nezměnilo a většině z nás stále vládnou předsudky.

Charmedka
10.10.2021 3 z 5

První část knihy mě poměrně nudila, ano, patřím k těm čtenářům, co se museli vyprávěním ztěžka prokousat, ovšem soudní proces mě zasáhl. Tom, který se skoro ani nebrání, protože černochovi nikdo neuvěří, i když je to naivní dobrák, který by neublížil mouše. Kniha plná rasismu, předsudků, morální zkaženosti, ale i dobroty a dětského pohledu na svět.

KaMal
07.10.2021 5 z 5

Dlouho jsem o knize slýchala, k přečtení jsem se dostala diky Čtenářské výzvě a jsem za to moc ráda. Zdánlivě pohodový příběh, v němž se střetává dětský pohled na svět s dospěláckými problémy, mě občas přiměje k zamyšlení i dlouho po přečtení...

levac
23.09.2021 5 z 5

Skvělá kniha, kterou řadím mezi to nejlepší, co jsem kdy četla. Nádherně a poutavě napsané, s nadhledem a milým humorem. V první části není moc z avizovaného děje, tím se ale nenechte odradit a užívejte si atmosféru té doby, později do sebe všechno zapadne.

lištička123
19.09.2021 4 z 5

Skvělá, čtivá kniha,která má co předat.

Hugoline
30.08.2021 5 z 5

Nádherná kniha, která vás nutí přemýšlet. Ukazuje nám jih Spojených států amerických ve 30. letech 20. století naivně krásným pohledem osmileté holčičky.

harena
29.08.2021 5 z 5

Krásně napsaná kniha, které jsem se dlouho vyhýbala ze strachu, že to bude zase jenom o rasismu. Ale je to překrásný příběh z Alabamy z 30. let 20. století vyprávěný osmiletým děvčátkem Čiperou. Zpočátku se seznamujeme s její rodinou a okolím, školou a hrátkami dětí venku - třeba schoulit se v pneumatice a nechat se kutálet je jistě skvělé.
Když je odsouzen nevinný černoch, jsou už děti vtaženy do problémů a života dospělých. Někdy jsem se i vracela stránku nebo víc, abych si znovu přečetla, co mě oslovovalo a věděla jsem, že to jsou okamžiky, pro které na knihu nezapomenu. Patří k tomu m. j. když osmiletá holčička bezelstně oslovuje bandu ne dobře naladěných mužů a úplně vidím jejich úžasem otevřená ústa. A nezapomenutelný je i závěr, kdy otec diskutuje se šerifem a bojuje sám se sebou a chce vědět, jestli mu Čiperka rozumí a ona je nakonec moudřejší než on.
Pulitzerovu cenu za krásně napsaný příběh si určitě zaslouží.

čerweek
29.08.2021 4 z 5

Veľmi silné čítanie. To, že tento román bol ocenený Pulitzerom a vydobyl si úspech (nielen) v Spojených štátoch, svedčí o jeho nespornej kvalite a aktuálnosti. Mnohým určite Harper Lee otvorila oči. Bez príkras totiž opísala pomery spoločnosti v krajine, ktorá bola dlhú dobu navonok prezentovaná temer ako zasľúbená s tým, že sa od nej ostatní majú učiť demokracii a slobode. Americký sen však zjavne nemôžu snívať všetci a s ohľadom na udalosti z posledných rokov sa toho zase tak veľa nezmenilo (ani po viac ako 60 rokov od vydania knihy): „Aspoň tohto hriechu sa tu u nás nedopúšťame. Tí na Severe ich oslobodili, ale nevidíte, že by s nimi sedávali za jedným stolom. My aspoň nie sme takí pokryteckí, aby sme im vraveli: ‚Áno, ste ľudia ako my, ale nepribližujte sa k nám.‘ Tu u nás jednoducho vravíme: ‚Vy si žite po svojom a my si tiež budeme žiť po svojom.‘ “. Druhá polovica knihy, ktorá opisovala súdny proces spolu s následným zrodom (predsalen trošku očakávaného ;) hrdinu v závere, bola emotívna a napínavá. Tesne po dočítaní mám chuť udeliť vtáčikovi plný počet, ale v úvodnej časti sa mi predsalen zdala byť kniha mierne naťahovaná a pokojne by sa (z pohľadu hyperlenivého individua akým so ja) obišla aj bez niektorých počiatočných kapitol. Aj tak ide o knihu, ktorú by som bez rozmýšľania všetkým odporúčil. P.S.: Atticus je nesmierny sympaťák, ľudí ako on chce človek v živote stretávať čo najviac...

kamibe
12.08.2021 5 z 5

Příběh jsem četla před mnoha lety a zanechal ve mně citelný otisk. Vybrala jsem si ji do letošní ČV jako knihu s pruhovanou obálkou a pro podrobnější připomenutí. V knihovně byla volná jen její audioverze a obal cd pruhovaný není. Snad to nevadí. Je to opravdu krásně načtená kniha a za to Kláře Issové velmi děkuji. Užila jsem si to bohatě.

KristinTj
02.08.2021 5 z 5

Atticus je fakt skvělej táta. Nechává nás zkoušet si život a přemejšlet o něm. Takový metody se ve výchově začnou uplatňovat až na konci století. A samy od sebe tu byly i dávno před náma. Táta nám taky ukázal, co je to lidskost a jak funguje naše společnost. Nebylo to pro něj vůbec lehký. Vlastně byl hodně odvážnej. Ale my jsme se s Jemem nebáli. Teda spíš až potom. Až když se věci ukázaly, jaký doopravdy jsou. Věci a hlavně lidi.

Renatka11
28.07.2021 5 z 5

Před začátkem čtení jsem o Harper Lee nevěděla nic a o knížce jen to, že je v databázi výborně hodnocena a že ve stejnojmenném filmu exceloval Gregory Peck.
Teď uz vím, že autorka čerpala ze svého dětství a předlohou jejího knižního kamaráda Dilla byl její skutečný kamarád a můj oblíbený autor Truman Capote. A také mohu potvrdit, že knížka je opravdu kouzelná, dětský milá, vtipná, něžná a upřímná, jako by ji vážně napsala malá holka. A film, ač černobílý, zaujal dokonce i moje děti, zatímco u mě i tentokrát zvítězila knižní předloha.

Kutcho
23.07.2021 5 z 5

Veľmi poučný príbeh. Ako malej Scout, aj mne sa dostalo mravného poučenia. Prekvapilo ma, že kniha nebola až tak o súdnom procese, ale viac o vzťahoch medzi ľuďmi, o ľuďoch, o diskriminácii a rasizme ako takom. Kniha, ktorá by sa mala dostať do rúk čo najviac ľuďom, a možno by som ju odporučil aj pre dospievajúce deti, nech z nich nevyrastú ľudia podobní tým, na ktorých táto kniha poukazuje.

vladka321
14.07.2021 5 z 5

Kniha, která v dnešní době přesně vystihuje slova: "Vše se nám vrátí. Především to zlé!"
V knize je výborně popsaná duše a přemýšlení dítěte, ale i to, jak otec chce citlivě svým dětem dávkovat to nesprávné a nedobré ( a je to bezesporu i profesí advokáta a místa i doby, kdy se příběh odehrává ) po troškách a tak, aby to dětská hlavička pobrala a pochopila.
A pak se stane něco, co hodí dítě do života až tak surově, jak bychom to my rodiče nikdy nechtěli. A dítě je najednou tak dětsky dospělé. Mozek dítěte zareaguje neuvěřitelně vyspěle, že to tak ani nechceme.
Je to kniha ze života, tak jak život běží a jaký je. A proto je tak čtivá, protože se v ní poznáváme a poznáváme i naše děti. Jejich chápání, jejich strachy, ale i naivitu, která k dětem patří.

Mona-Lisa
13.07.2021 5 z 5

"Statečnost neznamená člověka s puškou. Statečnost začíná tehdy, když víš, že jsi poražen a přesto se do toho dáš a dovedeš to až do konce, ať se děje co se děje."
Kniha podle mého gusta.
O pokrytectví ale i spravedlnosti. O soudním procesu, který má podle všech měřítek správně dopadnout. Ty už ale pokřivenost těchto měřítek ze zbytku knihy znáš ....
Tak jdeme popořádku...
Začátek knihy je zobrazení jižanského obyčejného života 30 let 20. stol. A to očima dítěte, malé holčičky.
Jejím prostřednictvím poznáš její rodinu, sousedy a získáš v kostce přehled o pozadí dramatu, které se má odehrát v druhé půli.
Trošku krkolomnější jazyk a starší překlad nebyly na obtíž. To že jde o perlu a skvost se projeví i tak.
Holčička má otce advokáta a ten háji černocha v případu, kde je jasná jeho nevina.
Právě ten pohled dítěte je jádro knížky. Jeho nezkreslené vidění světa a obraz spravedlnosti, který by měl zůstat každému, ale není tomu tak.
Nic v knize není navíc, každý balast o obyvatelích a atmosféře má své místo. Aby člověk posléze pochopil vyústění příběhu. Někomu se to může zdát až moc mravokárné, černobílé či přímočaré. Pro mě je to jedna z nejdůležitějších a nejupřímnějších knih, co mi přišly pod ruku.
"... nechápu , proč ses do toho vůbec pouštěl. Na tomhle můžeš všechno ztratit, Atiku. Úplně všechno.
"Myslíš ? Opravdu?"

Mejsii
01.07.2021 5 z 5

Chvili mj trvalo, nez jsem se do knizky zacetla a zacatek me moc nebavil, ale druha pulka me naprosto dostala. Skvela knizka. Jedine co mi trochu vadilo bylo to, ze jsem nekterym vecem nerozumnela, protoze nemam kontext z US. Ale to se u cizich autoru holt muze stat.

Ishir
30.06.2021 5 z 5

Velmi silný příběh. Doporučuji přečíst.

Terkishead
29.06.2021 5 z 5

K četbě jsem se dostala díky ČV a zase jednou jsem nelitovala. Úplně nerada bych se vrhala do literárního rozboru, ale tenhle na první pohled jednoduchý příběh s jasně popsanou zápletkou ( viz anotace) má prostě mnohem více vrstev řeší mnohem více témat... Osobně se mi moc líbilo vyprávění dítěte, které je víceméně normální, oplývající typickými dětskými ctnostmi i nectnostmi.

Calwen89
29.06.2021 4 z 5

Je to krásný příběh, vyprávěn z pohledu malého dítěte, plný emocí a témat k zamyšlení (rasismus, společenské postavení, předsudky, domácí násilí...). Děj samotný mi chvilkami přišel uloudaný ale celkově jsem knihu měla přečtenou velice rychle. Také mi to trochu připomínalo Kingovu Zelenou míli. Není to kniha, kterou si budu muset v budoucnu přečíst ještě jednou, ale přečtení rozhodně nelituji.

toni-az
17.06.2021 2 z 5

Kniha přesně splnila má očekávání. Vzhledem k tomu, že vyhrála nějakou cenu to znamená, že nebude stát za nic. A to se potvrdilo. Nudný příběh, který se plácal odnikud nikam. Jediný zajímavý prvek byl Bubu. A vlastně kniha vůbec nebyla o justiční vraždě, ale prostě tak nějak o obyčejném životě několika obyčejných dětí. Možná by mě to bavilo v 10, ale v dospělosti nic moc.

Jedna hvězdička za parádní přednes Kláry Issové.

martina1797
19.05.2021 4 z 5

Nemůžu říct, že by se mi vyloženě nelíbila, ale taky se nečetla úplně snadno. Zvlášť ze začátku jsem měla problém dostat se do příběhu. Kniha má určitě hloubku, ale možná více oslovila čtenáře v době svého vzniku.

děti zfilmováno americká literatura znásilnění soudní procesy USA (Spojené státy americké) černoši rasismus hospodářská krize Alabama

Harper Lee
americká, 1926 - 2016
2018  89%Jako zabít ptáčka
2016  69%Postav hlídku

Kniha Jako zabít ptáčka je v

Přečtených4 256x
Čtenářské výzvě1 513x