Jako zabít ptáčka

Jako zabít ptáčka https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/388979/bmid_jako-zabit-ptacka-Mia-388979.jpg 4 3078 648

Jako zabít ptáčka série

Maycomb v Alabamě je bezvýznamné ospalé provinční městečko obklopené poli s bavlnou. Ve 30. letech 20. století jsou Spojené státy americké zachváceny hospodářskou krizí, ale ta se obyvatel Maycombu dotýká jen okrajově. O letních prázdninách je největší starostí osmileté Čipery a dvanáctiletého Jema vymýšlení plánu, jak vylákat místního podivína z jeho dobrovolného domácího vězení. Když je ale mladý černoch obviněn ze znásilnění bílé dívky, události naberou dramatický spád. Obhajoby se ujímá otec Čipery a Jema, advokát Atikus Finch. Toho čeká předem marný boj s předsudky, strachem a nenávistí. Román Jako zabít ptáčka ale rozhodně není o rasismu a nespravedlivých soudních procesech. Je to čtivý příběh o dospívání a braní rozumu, o různých formách osobní statečnosti, o přetvářce, morálce a zodpovědnosti. To vše vyprávěno pohledem osmiletého děvčátka. Harper Lee knihu dokončila v roce 1959 a román měl okamžitě obrovský úspěch. Získal Pulitzerovu cenu a dočkal se filmové adaptace s Gregory Peckem v roli obhájce Atika Finche.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Mladá fronta

To Kill a Mockingbird , 1960

sabina5156
26.12.2022 5 z 5

Jedna z nejpůsobivějších knih, která se mi kdy dostala do ruky. Příběh vyprávěn malou dívenkou, která svět vnímá optikou vyzrálého indigového dítěte, což je samozřejmě znatelně na pováženou. Ale pointa knihy leží v postojích, které jednotlivé postavy zastávají. Jedná se také o unikátní vhled do společenského života v tehdejší době. Co ale víc, je důkazním materiálem přezíravosti a krátkozrakosti. Nebyla to lehká doba a byla, jak to říct, černobílá. Kniha je ale krásná i tím, že ne všichni trpěli nemocí z předsudků a krátkých soudů.
Konkrétně k příběhu je nutné uvést několik faktů, odehrává se ve 30. letech minulého století v Alabamě, což je jeden ze států bývalé konfederace, v němž lze do dnes cítit pachuť z občanské války. Tato válka totiž pro velké množství Američanů znamená pomyslný milník k určité celistvosti. Apartheid tehdejší doby byl znatelný na každém rohu a vlivem toho si na to velké množství černochů i zvyklo, což neulehčovalo situaci nikomu - kromě těch, kteří apartheid prosazovali ještě ve větší míře. Přesně v tomto prostředí relativně dobře situovaný běloch bude obhajovat černocha. Obrovské a zakořeněné předsudky vedly k velkému nebezpečí po celém jihu. Příběh je o to naléhavější a důležitější. Zároveň ale vyprávěný s obrovskou empatií a něhou. Kniha je krásná i proto, že má velkou přidanou hodnotu pro budoucí zástup spisovatelů, kteří se této tématice budou věnovat i v budoucnu.
Mimochodem, jen pro zajímavost. Rasová segregace byla v jednom z jižanských států oficiálně a právně zrušena až v 90. letech minulého století.

Araso
23.12.2022 5 z 5

Jedinečná kniha. Zprvu jsem si říkala, že snad čtu Děti z Bullerbynu???...., ale s každou další kapitolou jsem zjišťovala, že se mi dostalo do ruky dílo vskutku jedinečné.
Příběh se odehrává v 30. letech minulého století v Alabamě, kdy se doba začala opravdu měnit, kdy se vykalo rodičům, svět byl spoutaný prapodivnými zvyky a také předsudky.
Toto dílo patří mezi knihy ke kterým se člověk s úsměvem vrací. Nezbývá jen napsat - přečtěte si ji!

Bubo19
21.12.2022 5 z 5

Dlouho jsem odkládala čtení této knihy, ale nakonec jsem byla překvapená, jak moc se mi líbila. Příběh se odehrává v Alabamě v polovině 30.let a řeší se v ní rasismus, rovnoprávnost mužů a žen, a také finanční problémy části obyvatel, ale protože je vyprávěn osmiletou dívkou, ústředním motivem knihy je snaha zjistit, co dělá tajemný soused, který nikdy nevychází z domu. Při popisech otce hlavní postavy jsem nemohla uvěřit, že byla kniha napsána v padesátých letech, klidně by mohl žít v dnešní době. Jsem opravdu ráda, že jsem se ke čtení nakonec odhodlala.

bigbabe
14.12.2022 3 z 5

Klasika, ale asi se neumím tak dojímat. Příběh smutný, ano, ale ta přemíra správného chování tak malých dětí? Přišlo mi trochu přiškrcené a zvláště v té době a místě.

8182
19.11.2022 5 z 5

Nechce se mi věřit, že mi tenhle skvost doteď unikal. Velmi silný příběh o dětském smyslu pro spravedlnost, americkém jihu ve 30. letech, rasismu, predsudcích a několika dobrých lidech. Příběh je vyprávěný dětskýma očima.

Marika Vanova
15.11.2022 4 z 5

Kniha Jako zabít ptáčka - zprvu jsem se do ní nemohla ponořit, trochu mi vadilo vyprávění z pohledu dítěte, ale jak jsem v tom příběhu byla víc a víc, tak ji velmi oceňuji a jsem vlastně ráda, že je to podáno očima holčičky Čipery a jejího bratra.

intueri
05.11.2022 5 z 5

"Mnohohlásci nedělají nic, než že nám zpívají pro potěšení. Neozobávaji lidem zahrádky, nehnízdí na sýpkách, ničím nám neškodí, jen zpívají z plna srdce. Proto je hřích zabít mnohohláska."
Jedním slovem: krásné... "Dětským" jazykem podané a "otcovsky" vysvěstlené pravdy i kontroverze lidství, které jdou až na dřeň našeho morálního člověčenství..

kask
04.11.2022 4 z 5

Moc hezká knížka, která se dobře čte. Musím ale zmínit, že kniha rozhodně není (jen) o rasismu, jak často uvádějí anotace k ní. Protože kniha vyšla v USA v roce 1960, tedy v době vrcholícího boje Afroameričanů za rovnoprávnost, téma rasismu tam nejvíce zarezonovalo, dílo Harper Lee se podle mě ale významně dotýká také postavení žen ve společnosti (od vypravěčky Čipery se očekává, že bude dámou, ačkoliv nechce a raději nosí kalhoty než šaty), spravedlnosti soudnictví, předsudků vůči jiným sociálním skupinám osob (Cunninghamovi, Ewellovi) a vůči lidem, kteří se prostě jen chovají jinak než ti takzvaně "normální"(Albert Radley). Skutečnost, že je kniha vyprávěna 8letou holčičkou, dává autorce prostor vytvořit hezký kontrast mezi zkaženým světem většiny dospělých a dětskou čistotou, která je často v mnohých případech moudřejši než ta dospělácká ("Je jen jedna kategorie lidí. Lidi."). 4,5 *

Zuzana08
07.08.2022 5 z 5

Po dočtení takovéto výborné knihy mě vždy hrozně mrzí a přemýšlím, proč nemá tato kniha větší reklamu, hold prachy hýbou i světem knižního průmyslu. Velká škoda, že se nedostane do povědomí více čtenářům. Ač je kniha již staršího roku vydání, lze ji problematikou směle zařadit mezi aktuální témata dnešní doby.
Vyprávění z pohledu malé holčičky celému příběhu dodávalo na věrohodnosti, mě osobně nevadilo. Možná jen přehnaná uvědomělost a zásadovost Atika byla až přespříliš, ale do příběhu zapadala.
Rozhodně bych knihu doporučila komukoli bez ohledu na věk.

sweeney
03.08.2022 3 z 5

Bohužel se musím odlišit od většiny zdejších čtenářů a říct, že z knížky mám trošku rozporuplné pocity. Ano, nese vážné poselství o nutnosti nedělat rozdíly mezi lidmi na základě barvy pleti, respektovat se navzájem a také poselství o správnosti nebát se vystoupit z davu, zastat se slabšího a stát za pravdou, i kdyby to mělo znamenat překonání překážek...Přesto se mi příběh občas nečetl moc lehce, nevím, snad jsem měla pocit, že mi v ději "něco" chybí. Nicméně za přečtení stojí :)

GeRaltzRiVie01
24.07.2022 5 z 5

Atikus je borec. Těžká doba nejen pro černochy, ale vlastně i pro těch pár osvícených, kteří s danou situací nemohli nic dělat.

20.07.2022 5 z 5

Na to,abych popsala,jak byla tahle knížka skvělá,bude zapotřebí hodně slov. Četla jsem ji na doporučení a nelituju. Autorčin styl psaní a jazyk je tak čtivý a dobrý,že vás polapí, ani nevíte jak. Rozhodně to není nějaká vleklá povinná četba. Kapitoly sice nebyly krátké,ale to vůbec nevadilo, knížka vás zkrátka vtáhne už tou ich-formou a stránky vám budou doslova mizet pod rukama. Teď podrobím svému hodnocení hlavní hrdiny. Ti byli naprosto skvělí. Milovala jsem netrpělivou,někdy hubatou a zvědavou Čiperu,nekonečně trpělivého,dobrotivého a nad vším povzneseného Atika a tichého a přemýšlivého Jema. Co se týče vyprávění z pohledu Čipery, rozhodně se toho nebojte, autorka nemohla udělat líp, ten příběh by vám nemohl snad dát ani víc, i kdyby byl vyprávěn z pohledu dospělého. Čipera je totiž nepolíbena světem a její představy o skutečném světě jsou hodně růžové,což se v průběhu čtení mění. Postupně ale zjišťuje,že ne všichni lidé jsou hodní,ale spíš zlí,že existuje rasismus,předsudky a škatulky, s čímž se moc nechce smířit a nerozumí tomu. Právě díky tomuhle vám dá knížka daleko víc než jen v uvozovkách případ černocha,který byl proti bělochům. Neříkám ale, že soudní proces nebyl popsán úžasně, to bych kecala. Doba hospodářské krize a vztahy mezi lidmi byly také vykresleny hodně věrně a konec mě trochu dojal a hrozně se mi líbil. Tuhle knížku bych vám vážně doporučila všema deseti.

Evaho73
18.06.2022 4 z 5

Kniha Nezabíjajte vtáčika je považovaná za americký kultový román.
Som rada, že som s jeho prečítaním čakala až doteraz, lebo úprimne priznám, že nie som si istá, či by som ho v mladosti vedela pochopiť z takej perspektívy, ako teraz.
Pre mňa je ústredným motívom odlišnosť a to nie iba z pohľadu farby pleti...
Svojim spôsobom bola odlišná hneď malá rozprávačka príbehu Jean Louise, ktorá vynikala jednak svojou vyspelosťou a pozorovateľskou schopnosťou a na druhej strane aj svojou nezbednou chlapčenskou povahou, ktorá bola v tej dobe a spoločenskom usporiadaní tŕňom v oku.
Ďalej bolo výnimočné aj zobrazenie sveta detí a dospelých podané z pohľadu malej Jean Louise, kedy ešte o to viac vyniká nerovnoprávnosť medzi rasami alebo rozličnými ľudskými charaktermi.
Odlišný bol aj vzťah Atticusa Fincha so svojimi deťmi, ktorý sa zakladal hlavne na čestnosti, úprimnosti, spravodlivosti a láske.
Nakoniec mala kniha aj svojský humor, ktorý okoreňoval niekedy čitateľský náročnejšie pasáže.

Stromm
15.06.2022 3 z 5

Nakonec teda celkem slabota, příběh je odhadnutelnej, chybí v tom nějaký větší napětí a to vyprávění dětskýma očima z toho dělá takovou zdlouhavou limonádu. Asi je to tím geografickým odstupem, ale prostě mě to neoslovilo. Nic moc forma tady zabila jinak velice závažnej a slibnej obsah, nic víc, nic míň.

Radka1911
14.06.2022 5 z 5

Nesmírně čtivá a krásná kniha.

Čmeláček
02.06.2022 5 z 5

Moc krásná kniha, i když jde mimo žánry, které čtu obvykle :). Fakt nádherný příběh, nemám co vytknout.

fénix56
05.05.2022 3 z 5

Tak od této knížky jsem očekávala víc. Téma mne zaujalo, proto jsem se na četbu těšila. Ale většinu knihy zabralo dětské povídání, celkem o ničem. Vygradovalo se to až na závěr, ale to už celkový dojem z této knihy nezachránilo.

Asi jsem měla velké očekávání, což není dobré.

EvikU.
30.04.2022 5 z 5

Musím říct, že jsem původně asi myslela, že to bude trochu o něčem jiném. Jana Louis si mě svým vyprávěním získala. Velmi mne bavil i Jem, jak hezky se choval ke své sestře a Atikus to je prostě paráda. Rovný chlap.

Někdo tuto knihu přirovnával ke knize Kde zpívají raci, ale mě spíš připomínala knihu a soud v knize Velké maličkosti. Rasismus, bílý proti černým.

Kniha se moc hezky poslouchala, konec byl moc dobrý. Určitě mohu doporučit ke čtení i k poslechu.

děti zfilmováno americká literatura znásilnění soudní procesy USA (Spojené státy americké) černoši rasismus hospodářská krize Alabama

Harper Lee
americká, 1926 - 2016
2018  89%Jako zabít ptáčka
2016  69%Postav hlídku

Kniha Jako zabít ptáčka je v

Přečtených4 258x
Čtenářské výzvě1 513x