Jako zabít ptáčka

Jako zabít ptáčka https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14499/bmid_jako-zabit-ptacka-iW0-14499.jpg 4 3062 643

Jako zabít ptáčka série

Dnes již klasický román moderní americké literatury, za který autorka v roce 1961 obdržela Pulitzerovu cenu. Příběh justiční vraždy nevinného černocha na americkém jihu v první třetině 20. století, viděný očima dvou malých dětí. Neměnný řád světa je narušen: nevinný černoch je křivě obviněn ze znásilnění bělošky a postaven před soud. Obhájcem černocha se stává otec obou dětí, který bere tento případ jako věc své osobní cti. Kniha navazuje na humanistické tradice Marka Twaina.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , XYZ (ČR)

To Kill a Mockingbird , 1960

mats379
mats379
24.05.2017 5 z 5

Jedna z nejkrásnějších knih, které jsem četla; líbila se mi zamlada a jsem z ní stejně nadšena "na stará kolena".

Shui-Xian
Shui-Xian
22.05.2017 5 z 5

Kniha, ze které jsem měla sytý, hřejivý dojem... Věřím, že si každý její čtenář upřímně přeje, aby ta krása sourozenectví, mravní síla rodičů a přirozenost, s jakou se dějí různá dobrodružství, byly stejně ryzí a opravdové i v našich vlastních životech.
Velmi mě oslovil soudní proces, stejně tak jsem napjatě čekala na Buba Radleyho, ale daleko víc mě upoutávaly ty méně nápadné momenty, ve kterých se projevovala Attikova neokázalá slušnost, Čipeřin temperament, Jemova hloubavost. Moc jsem si oblíbila i srdečnou Maudie a svérázného Dilla... Zkrátka, stačí se jednou seznámit a už budete mít pro tuhle knihu slabost navždy.

Isew
Isew
19.05.2017 5 z 5

Mé největší knižní překvapení roku. Jsem ještě plná dojmů a kdybych mohla dát víc hvězdiček, tak neváhám. Už léta kolem knihy brousím, ale to že dostala Pullitzerovu cenu (stejně jako Spolčení hlupců), ji pro mě degradovalo. To, že se o ní nadšeně mluví v amerických školách (stejně jako o Velkém Gatsbym) tomu také moc nepřidalo. Nakonec díky ptáčku (drozdu) ve jméně a knižní výzvě jsem s k ní konečně dostala a nemám slov. Dávám do doporučených a jednou, až mé dcery budou ve vhodném věku, ji jim dám a řeknu, že je to jedna z nejlepších knih, která se mi kdy dostala do rukou. Atticus je snad jeden z nejkladnějších hrdinů, přesto uvěřitelný. Scout (Čipera), jako bych viděla sebe před mnoha lety.

Nielada
Nielada
15.05.2017 5 z 5

Pro mě kniha, která nemá chybu. Jsem z ní unešena. Od začátku mě rozesmívala, dojímala, nutila přemýšlet a unášela nádherou slova i postav. Nejvíc ze všeho si cením jejího poselství a myšlenek o rasové i prosté lidské nesnášenlivosti, o laskavosti, zlobě, moudrosti a hlouposti.

Simy
Simy
05.05.2017 5 z 5

Moc hezké čtení o tom, jak děti dorůstají a ztrácí svůj naivně krásný dětský pohled.

Melic
Melic
01.05.2017 4 z 5

Dost dobrá kniha, pěkně napsaná i myšlenkově nadčasová. I dnes narážíme na situace, kdy skupina lidí má nějaký postoj, který považujeme za špatný, ale je těžké až skoro nemožné ho změnit. Sice už většinou nejde o život, ale i tak to člověka rozladí.

Olous1
Olous1
01.05.2017 5 z 5

Knihu jsem si vzala také do čtenářské výzvy a jsem velice ráda,že díky tomu jsem si jí přečetla,moc pěkné počtení,ihned jsem se vtáhla do děje,doporučuji přečíst.

silvie5281
silvie5281
30.04.2017 5 z 5

Knihu jsem vzala do ruky jako jednu z možností, skrze probíhající čtenářskou výzvu.

Po chvílí mě ale plně vtáhla do děje. Pravda, musela jsem se poprat s dětským pohledem na děj, ale právě ten dělá tuto knihou, jaká je. Příběh, jak se velmi čestný otec snaží dokázat svým dětem, že výchova a prostředí, v kterém vyrůstají, a s ním spojený rasistický podtext, není správný, naopak odsuzeníhodný. Jeho boj za právo černocha být plně chápán jako člověk se nádherně prolíná s touhou chránit právníkovy děti. Čipeřin pohled od okna Bubu Radleyho to jen potvrzuje.

brabofka
brabofka
22.04.2017 5 z 5

Vysoký počet a procenta hodnocení, spolu s komentáři dávají tušit, že i tato kniha se může směle řadit mezi těch pár, které stojí opravdu za to přečíst. A můžu říci, že opravdu stojí! Nějak stále nemohu najít vhodná slova, kterými bych popsala tu aktuálnost příběhu i teď po tolika letech od vydání. Pokud Vás zaujme příběh, doporučuji i Černobílý svět. Kniha se čte lehce, příběh, který vypráví 8letá holčička Čipera je popsán jednoduše, srozumitelně a čitelně. Nádherně zde vyniká čistota dětské duše a její pojetí práva a spravedlnosti. Není to jen to soužití bělochů a černochů na jihu USA na začátku století. Jsou to radosti a starosti (a průšvihy) dvou dětí, jejichž otec je až neuvěřitelně čestný a zásadový. Pohled jejich očima na nás dospělé a stav společnosti ve 30. letech. Na to že jsem se prokousávala prvními 2-3 stranami (než si zvyknete na styl vyprávění), na konci jsem litovala, že knížka končí...! Sakra, on je konec? To snad ne? A jak to bylo dál?

kh123
kh123
12.04.2017 5 z 5

Nadhera. Jako kdyby byla napsana vcera. Silny pribeh, uzasne lidske postavy....chtela bych vedet, jak se jim darilo dal...

Aleen
Aleen
12.04.2017 5 z 5

WOW! Poslouchala jsem v autě a kolikrát jsem ani nechtěla jít do práce (což asi není až tak úplně neobvyklé), ale co je zajímavější, někdy jsem seděla po návratu domů v garáži a čekala na konec kapitoly - v půl desátý v noci! Tolik k tomu jak moc se mi příběh líbil a jak moc mně vtáhl. Moje oblíbené téma perzekuce černochů v Americe na začátku 20. století, vyprávěné malou holkou, takže obohacené starostmi a radostmi dětství. WOW! a ještě jednou WOW!

veru_nedvedova
veru_nedvedova
10.04.2017 3 z 5

Kniha se lehce četla. Je psaná očima dětí, ale asi jsem od ní čekala víc.
Neříkám, že je špatná, ale asi se k ní už znovu nevrátím. Každopádně jsem ráda, že jsem si jí přečetla :)

AnetV
AnetV
09.04.2017 5 z 5

Doporučuji. Jedna z mých nejoblíbenějších.

Willandra
Willandra
08.04.2017 4 z 5

Hodně lidí se při hodnocení opírá o proces, který je považován za středobod knihy. Já ho považuji za nutné vyplnění časoprostoru, které mě dětskýma očima vtáhlo do prostředí a politické situace tehdejší doby, aby se v jeho pozadí mohl odehrát ještě jeden příběh – rámcový příběh s "mnohohláskem" Bubu Radleym se mě dotknul víc a opravdu nádherně uzavíral knihu.

Dandy1
Dandy1
05.04.2017 5 z 5

Lidé z městečka pozorovaní dětskýma nevinnýma očima, které pomalu prozřívají. Věci nejsou takové, jak na první pohled vypadají... Krásná knížka.

petgona
petgona
05.04.2017 5 z 5

Toto bola jedna z najlepsich knih, aku som v poslednej dobe citala. Vzdy som mala obavy zo "serioznej" literatury, a vacsinou opodstatnene, lebo vacsina ocenovanych a uznavanych diel ma k smrti nudia. Ale Nezabijajte vtacika ma skutocne dostalo. Tak krasne napisane, mala som pocit, ze sama kracam ulicami Maycombu. A co je najdolezitejsie, toto dielko ma prinutilo rozmyslat nad problematikou, ktora tu je riesena. Myslim si, ze by tato kniha mala byt zaradena do povinneho citania na skolach (namiesto niektorych ako napr taky Salinger), pretoze svojou temou je neustale aktualna a verim tomu, ze dokaze chytit za srdce aj teenegerov.

SeverusSnape
SeverusSnape
22.03.2017 5 z 5

Překrásná kniha,která Vám změní pohled na život.Začnete úplně jinak přemýšlet a vidět věci kolem sebe

eraserhead
eraserhead
22.03.2017 5 z 5

Už dlouho mě kniha tak nechytla za srdce. Je smutné, že je ta kniha stará skoro 60 let, její děj se odehrává ještě o několik desítek let dál, a člověk si dnes při jejím čtení připadá skoro stejně, jako její hlavní hrdinka. Také ze svého okolí slýchá neuvěřitelná prohlášení.

OneBas
OneBas
14.03.2017 5 z 5

Kniha se neuvěřitelně lehce čte i přesto, jak náročné zpracovává téma. Myslím, že nejsem jediná, koho zaujaly postavy ( možná ještě víc než děj).

MichaelaBooks
MichaelaBooks