Jako hvězdy v temné noci

Jako hvězdy v temné noci https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/461520/bmid_jako-hvezdy-v-temne-noci-rim-461520.jpeg 5 938 284

Alice Wrightová doufala, že sňatkem s pohledným Američanem Bennettem Van Clevem unikne sešněrovanému životu v Anglii. Jenže ani její manželství, ani život v zapadlém koutě Kentucky se nevyvíjí tak, jak si představovala. Nadšeně tedy uvítá možnost zapojit se jako dobrovolnice do projektu takzvané Koňské knihovny, který má za úkol šířit literaturu a vzdělanost v odlehlých oblastech Appalačských hor. Alici, Margery a tři další odvážné ženy čeká cestování na koních nebezpečnou divokou krajinou, boj s předsudky místních lidí vůči ženám, přistěhovalcům i lidem jiné barvy pleti, ale také nádherné ženské přátelství, soudržnost i láska. Jojo Moyesová ve svém nejnovějším románu tentokrát přináší výpravné historické drama z dob americké hospodářské krize, vycházející ze skutečných událostí.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Ikar (ČR)

The Giver of Stars , 2019

Hipi
15.05.2022 5 z 5

Tento krásný román v sobě spojuje dvě mé lásky- koně (na kterých i ráda jezdím :) a knihy. Navíc nenásilným způsobem. Příběh byl skvělý a moc se mi líbil. Velké překvapení od autorky, jejíž předchozí díla mne nebavily. Opravdu velmi povedené. :)

Mateo67
08.05.2022 4 z 5

Až do určitého momentu pomalu plynoucí příběh, ve kterém mě uchvátilo nejen prostředí, ale především Koňská pojízdná knihovna, o jejíž existenci jsem neměla doteď tušení. Romantická linka byla vyvážená vážnějšími sociálními tématy, nechyběly poutavě popsané reálie a všechny hlavní hrdinky dostaly do vínku netuctové charaktery a osudy, měly v sobě menší či větší kus pořádně silné “ženské” a rozhodně nepůsobily jednotvárně. Za mě asi nejlepší kniha autorky.

Aaloha
08.05.2022 5 z 5

Četla jsem všechny autorčiny knihy a tahle, ta se opravdu povedla. Úplně jiné téma a jiná doba a prostředí než obvykle píše. Kniha vás vtáhne a nechcete od ní odejít, musíte číst dál a dál. Docela bych chtěla vidět knihu zfilmovanou.

archivářka115
02.05.2022 5 z 5

Skvělá čtivá knížka, zajímavá. Koňská knihovna byl neobvyklý projekt, který knížka čtenářům přiblížila. Tuto práci musel mít člověk hodně rád, když dokázal překonat všechna nebezpečí, která jim stála v cestě. Protože jsem mnoho let pracovala v knihovně, tak by mě zajímalo , jak Koňská knihovna vypadala a fungovala ve skutečnosti.

Lejlajane
18.04.2022 4 z 5

Pěkná čtivá knížka, oddechová, jen posledních pár kapitol mi přišlo zdlouhavých a konec tak trošku moc happyend.

cori
18.04.2022 4 z 5

(SPOILER) Pro mne zatím nejlepší román autorky. Příběh knihovnic pojízdné koňské knihovny, které rozvážejí knihy do zapadlých horských samot v Appalačských horách roku 1937, líčí přátelství nesourodých žen, jejich odvahu, zápal pro věc i pokus o únik z rodin svázaných konvencemi. Všechny hledají štěstí a chtějí si splnit své touhy, což se jim i přes nešťastné manželství, fyzický hendykep, obvinění z vraždy a černou barvu kůže podaří.

Knihomolka506
14.04.2022 5 z 5

Historický roman z dob 30. let, kdy zuřila americká hospodářská krize.
KV: databazeknih.cz, téma č. 4= Děj knihy v horách
Knihovna na koňském hřbetu, moc pěkný příběh hlavně o ochotě, odvaze a nadějí v lepší časy.

Chesterton
08.04.2022 4 z 5

[audiokniha]
Hodně jsem se bála přehnané romantiky, ale příběh stojí na přátelství a lidskosti. Kentucky 1937 je realistické, myšlenka koňské knihovny úžasná stejně jako Margery. Top koment nahoře cori!
Díky Čtenářská výzvo :o)
5/4

knihovniceS
06.04.2022 5 z 5

Jako hvězdy v temné noci
Krásně jsem si početla. Začátek byl pomalejší, pak to nabralo grady a rozvinul se hodně silný příběh. Odehrává se ve 30. letech 20.století na venkově ve státě Kentucky, kde vzniká tzv. „koňská knihovna“, kterou zajišťují dobrovolnice a na odlehlá místa zavážejí knihy na koních. K nim se přihlásí mladá Angličanka Alice, která se sem provdala. Drsná příroda, drsné poměry, kdy ženy jsou stále „podřadné“ bytosti, Alice jednoho nešťastného dne přijde mezi dobrovolnice ... Děj je plný popisů krásné přírody, různorodých postav, lásky i hrubosti a nenávisti. Chvílemi jsem měla husí kůži. Opravdu silné čtení. Doporučuji a dávám 5 hvězd.

KatyM.
29.03.2022 5 z 5

To bylo zase moc krásné čtení od Jojo... Krásná, milá, příjemná, dojemná kniha. Příběh zasazeny do amerického Kentucky, vypráví o tzv. koňské knihovně, příběh knihovnic byl vážně moc pěkný. Doporučuji.

Tebby
26.03.2022 4 z 5

Povedená knížka. Její styl psaní mám ráda. Příběh hezky plynul. Některé věci se daly očekávat, jiné překvapily. Nemohla jsem se odtrhnout, ale Než jsem tě poznala se mi přeci jen líbilo o malinko víc. 4*

Dejnau
19.03.2022 5 z 5

Jojo Moyesová je pro mě spisovatelka, kterou jsem znala pouze z regálu. Knihu jsem dostala pro radost a přečetla ji za pár hodin. Splnila účel na 100%! Jak dějem, přístupem přátel v těžkých chvílích, tak dobrosrdečností všech (kromě tchána..)!!

Magdyla.8
15.03.2022 4 z 5

Po dlouhé době jsem sáhla po tvorbě od Jojo Moyes. A musím říct, že její příběhy mají hloubku. Dobře se čtou, místy je příběh velmi znepokojivý a já jsem ráda za to v jaké době žijeme a některé věci a předsudky jsou za námi. Velmi se mi líbilo přátelství žen a vykreslení postav. Každá byla jiná a přesto toužily darovat ostatním radost koňskou knihovnou. Koncept knihovny byl za mě nejlepší v knize. No, nemůžu se dočkat na další knihy od autorky.

Mabie
11.03.2022 4 z 5

Knihu jsem si vybrala původně kvůli Čtenářské výzvě, ale je to něco úplně jiného, než jsem čekala.
Je to příběh o ženách, které za časů hospodářské krize v letech 1933-1943 provozovaly “knihovnu na koních”. Zájemcům rozvážely knihy do jejich domovů a zajímavé je, že tento program Koňské knihovny poskytoval knihy více než sto tisícům obyvatel i do těch nejzapadlejších koutů USA.
Nebyla by to kniha od Jojo, kdyby chyběla romantická linka, zajímavá zápletka, nekonformní postavy nebo velmi zdařilé popisy přírody, ale mě uchvátil ten nadčasový koncept pojízdné knihovny. Líbilo by se mi to i dnes.
Téma knihy mě opravdu překvapilo a líbilo se mi.

Audrina
06.03.2022 5 z 5

Knihy od Jojo mám moc ráda, jedná se o romantické oddechovky, přesto oceňuji, že se autorka do každého svého příběhu snaží dostat něco navíc. Ať už se jedná o závažné téma nebo zkrátka oblast, která není běžnému čtenáři příliš známá.
Musím vyzdvihnout spoustu krásných myšlenek týkající se ženské emancipace. Je ale trochu smutné sledovat, že se zase tolik věcí v našich životech nezměnilo.
Závěr byl na mě možná až příliš romantický, ale nic co by ubralo knize na kvalitě

MonikaŠ94
18.02.2022

kombinace hrubosti, lásky, předsudků, dobrých a zlých lidí, (ne)spravedlnosti. Emotivní příběh, který však není daleko od reálného života.

Kira283
18.02.2022 5 z 5

Přesně takhle si představuji knihu s plným počtem hvězdiček.

Příběh, který vás pohltí.
Barvité líčení divoké přírody, kterou vidíte tak jasně, jako kdyby se před vámi odehrával film.
Postavy, které vám přirostou k srdci. Se kterými prožíváte to zlé i dobré, až vám vhrknou slzy do očí.

Děj se sice odehrává v roce 1937, ale mně přišlo, jako kdyby se čas zastavil a já se s hrdinkami ocitla v Kentucky o celých 100 let dříve. O to větší půvab pro mě příběh měl...

Jojo Moyes bez pochyb patří k mistryním svého oboru.

MilaJ
17.02.2022 4 z 5

Typická kniha Jojo Moyes: děj ubíhá plynule, dobře se čte, žádné náročné pasáže. Taková lehká oddechovka, kterou snad každý si někdy přečte. Líbila se mi. :)

Han-nah
16.02.2022 5 z 5

Děj knihy nás zavádí do zapadlého kouta v Kentucky, do odlehlé oblasti Apačských hor, kde v 30 tých létech začíná provoz "Koňské knihovny". Je zde těžký život dělníků, kteří pracují v uhelných dolech , jejich rodin, žen a dětí. Dobrovolnice Margery, Alice, Izzy, Beth a Sophia se snaží o rozvoj jejich vzdělanosti. Za opravdu těžkých podmínek rozvážejí nejen knihy, ale i vlídné slovo. Pro každého nějakou knihu doporučí a dovedou o nich potom se čtenářem mluvit. Mají knihy dobrodružné, romantické, pro ženy i vytvářejí knihy vyměňovaných receptů, s dětmi pohádky nebo komiksy. Rozvíří hladinu života v té době zakazovanou, ale přesto velice žádanou a tajně půjčovanou erotickou knihu, která se týká objevení tajemství manželského lože.
I dobrovolnice mají svůj osobní život a ten je v knize rozepsán včetně vlivu i na tu jejich práci. Je to doba, kdy je také velký rozdíl, jestli jste se narodili bílí nebo černí a co můžete a co ne. Je tu krásné přátelství těchto žen.
"My ženy musíme čelit ¨mnoha neočekávaným výzvám.
V dnešní době pro nás automatické přečíst recenze a objednat si knihu, kterou chceme. Bez těžkého začátku bychom nebyli tam, kde jsme.

Loire
11.02.2022 5 z 5

Kniha byla pěkně napsaná, ale ze začátku vůbec nebyla tak čtivá a trvalo, než jsem se do ní začetla, ale pak velmi mile překvapila a krásně se pak četla.