Jako hvězdy v temné noci

Jako hvězdy v temné noci https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/461520/bmid_jako-hvezdy-v-temne-noci-rim-461520.jpeg 5 939 284

Alice Wrightová doufala, že sňatkem s pohledným Američanem Bennettem Van Clevem unikne sešněrovanému životu v Anglii. Jenže ani její manželství, ani život v zapadlém koutě Kentucky se nevyvíjí tak, jak si představovala. Nadšeně tedy uvítá možnost zapojit se jako dobrovolnice do projektu takzvané Koňské knihovny, který má za úkol šířit literaturu a vzdělanost v odlehlých oblastech Appalačských hor. Alici, Margery a tři další odvážné ženy čeká cestování na koních nebezpečnou divokou krajinou, boj s předsudky místních lidí vůči ženám, přistěhovalcům i lidem jiné barvy pleti, ale také nádherné ženské přátelství, soudržnost i láska. Jojo Moyesová ve svém nejnovějším románu tentokrát přináší výpravné historické drama z dob americké hospodářské krize, vycházející ze skutečných událostí.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Ikar (ČR)

The Giver of Stars , 2019

ještěrka38
07.11.2022 3 z 5

Pěkný odpočinkový příběh. Zajímavé téma koňské knihovny..

lenkabose
30.10.2022 4 z 5

Moc hezké a příjemné čtení, i když musím přiznat, že jsem se ze začátku nemohla do knihy začíst.

Angličanka Alice se provdá za Američana Bennetta a odjíždí s ním do jeho rodného Kentucky. Těší se na život v Americe, ale realita je hodně odlišná od jejich přestav. Z nespokojenosti se životem proto využije příležitosti přidat se k dalším čtyřem ženám a založí pojízdnou koňskou knihovnu. Každý den vyráží na koních rozvážet knihy do okolních samot, polí i do hor. To se přitom odehrává v době, kdy ženy nemají mít svůj vlastní názor, mají sedět doma a čekat na manžele. V knize je krásně popsaná příroda i pouto, které mezi ženami "knihovnicemi" postupem času vznikne.

Vivetkav
22.09.2022 3 z 5

Příjemný příběh, který hezky plyne . Nádherně vtáhl do děje ideální na toto sychravé období. Nicméně kniha se mi líbila, ale dřívější autorčina díla více. Budu se těšit na další

JezinkaJ
19.09.2022 4 z 5

Ideální titul pro ukonejšení rozjitřené duše jednoho čtenáře, tedy mě. Ideální výběr na upokojení po přečtení Bílé vody. Na tu zatím komentář není, neb úplně nevím, jak vyjádřit, co si myslím.
Jako hvězdy v temné noci: příběh se hezky rozvíjí, klidně plyne, dobře se čte. Téma pro mě zajímavé a blízké. Jsem příběhář, takže knížky s různými osudy i vedlejších postav mě vždycky baví. Americký venkov je zajímavá reálie. Hlavní ženské postavy jsou dobře nakombinované, různorodé, to se mi taky líbilo. Konec trošku moc dočervena, ale taková už Jojo bývá a její čtenářská skupina s tím určitě bude spokojená. Vždyť ono to nakonec celkem uvěřitelné je. A sem tam i na slzu došlo.
Můj závěr: dívky a ženy, hledejme své cesty a neochvějně po nich kráčejme a možná nalezneme mnohem víc, než jenom sebe sama. Možná. :)
Hodnocení: poctivé tři a půl, což nejde, takže čtyři, protože velkorysost není nikdy na škodu.

MarieVanda
15.09.2022 4 z 5

Pěkný příběh, odpočinkový. Konec až moc šťastný, ale někdy se to i tak podaří.
Spisovatelka píše dobře, ale pro mě zatím nepřekonaný titul od ni je
"Než jsem tě poznala".

VladkaBU
25.08.2022 5 z 5

... krásný čtivý příběh, na který jsem narazila díky čtenářské výzvě. Při jeho čtení se ve mně rozléval příjemný hřejivý pocit, móóóc hezké.O koňské knihovně jsem dosud neměla ani zdání. Všechny knihovnice mi byly hodně blízké.

mnohoknih
22.08.2022 4 z 5

Klasická letní romantika. Přečteno, odpočinuto a už zapomenuto, o čem to vlastně bylo.

Verunka566
16.08.2022 4 z 5

(SPOILER) Po pomalém začátku, za který dávám dolů jednu hvězdu, se kniha četla sama, zvlášť proces byl pro mě opravdu zajímavý. Margery je hrdinka první třídy. Mám chuť se teď vydat do drsné a odlehlé americké přírody. Skvělá kniha. Jen přemýšlím, jestli je Bennett na chlapce...

Toňula
28.07.2022 4 z 5

Román o knihovně a knihovnicích v historických kulisách nemá chybu. Jojo Moyes je skvělá vypravěčka a opět to potvrdila.

Ewilka
21.07.2022 4 z 5

Jojo Moyes si své příznivce získala pro příběhy o milostných vztazích. Ty tentokrát mají červenou a prostor dostává síla pravého přátelství, doplněná o témata rasové segregace a feminismu. Jako hvězdy v temné noci je komplexní, dobře vystavěný příběh, který kapitolu po kapitole graduje. Konec byl za mě trochu slabší, přesto knihu řadím k tomu nejlepšímu, co jsme od Jojo Moyes měli možnost vidět.

Ishir
12.07.2022 5 z 5

To byl nádherný příběh a ta božská příroda.

Rapeh
11.07.2022 5 z 5

Krásný román, který se četl jedním dechem. Autorka opět nezklamala

Mandlevest
09.07.2022 5 z 5

Tak Jojo zase nezklamala. Asi se budu opakovat, ale pro mě je to autorka, která umí své příběhy polidštit v tom nejlepším smyslu slova a skvělá vypravěčka k tomu. A je úplně jedno, jakou si vybere dobu nebo prostředí. Zda jde o milostný příběh, rodinný příběh, válečnou romanci anebo o historické drama o dobrovolnicích tzv. Koňské knihovny. Vždy je to skvělé. Všem hrdinkám i hrdinům budete rozumět, budete prožívat ty silné příběhy spolu s nimi. Radovat se i trpět, doufat i ztrácet naději, milovat i nenávidět, ale hlavně žít ten svůj život, jediný a jedinečný. Říká se, že kdo má rád zvířata, má rád i lidi. Dle knih, které Jojo Moyes píše, tomu věřím. Krásná kniha, která potěšila mou duši. Doporučuji.

Argony
07.07.2022 3 z 5

Vcelku dobré, akorát mi nepřišlo, že se děj odehrává v roce 1937, ale max. tak v půlce 19. století.
Znovu číst jistě nebudu a nelákají mě ani další knihy autorky.

zdenaR
05.07.2022 4 z 5

Strhující román, žádná slaďárna.
Život nekonvenčních žen na americkém venkově před skoro sto lety - nic lehkého.

domihruzkova
28.06.2022 3 z 5

(SPOILER) Zajímavý příběh, o koňské knihovně jsem doteď neslyšela a zní to skvěle! Kniha se hezky četla, ale něco chybělo nebo spíš nadbývalo - možná ten šťastný konec pro všechny?

Niu
25.06.2022 5 z 5

To byla nádherná kniha s tak silným příběhem. Je to nejlepší kniha o knihách, jakou jsem doposud četla (řadím i nad Kroniky prachu). O síle přátelství mezi ženami, které v době, kdy se příběh odehrává, prostě musely táhnout za jeden provaz, musely si být oporou jedna druhé. Krásné charaktery hlavních postav. Zasazení do doby a prostředí bylo excelentní, vykreslení tehdejší společnosti se autorce povedlo na jedničku s hvězdičkou. Měla jsem pocit, že jsem s nima při každé vyjížďce, při každém radostném okamžiku, i ve zlém jsem je neopouštěla. Pokřivené osoby odrážely skutečný stav těch časů. Děsilo mě i to, jak je dav snadno ovlivnitelný hlavně v negativním. Ale pak to Izzy utnula svým zpěvem. Brečela jsem jako želva od poslední třetiny knihy. Romantické linky byly skvělé, ne nijak přehnané ani klišoidní. Závěr dobře propracován. Kdo má rád příběhy ve stylu Smažená zelená rajčata nebo Černobílý svět plus hromadu knih navrch, tak bude spokojen. Doporučuju z celého srdce.

Toledo
24.06.2022 5 z 5

Překrásný příběh, který jsem tak od půlky už nemohla pustit z ruky. Hrozně pěkně se to četlo a krom napínavého děje to mělo i spoustu lásky a odhodlání.
Dlouho jsem nečetla něco tak krásně napsaného, určitě doporučuji k přečtení.

Micandy
07.06.2022 5 z 5

Moje oblíbená autorka opět nezklamala. Nádherná kniha napsaná srdcem, nenásilným stylem. Jojo umí, tak šikovně popsat krajinu, děj a vystihnou charakter postav, až mi to bere dech, to je opravdu talent.
Moc doporučuji, i když třeba nemáte rádi historické romány a nemáte vztah ke koním.

hanka0630
17.05.2022 4 z 5

Přečteno po Knihovnici z Troublesome Creek, vybráno kvůli tématu koňských knihoven. Příběhy obyčejných lidí z Kentucky a sociální problémy předválečné Ameriky, to vše se promítne do osudů knihovnic, kterým čtenář nemůže nefandit. Moc příjemné čtení.