Jako bys jedla kámen

Příběh o Bosně. A taky o kostech, které hledají svá jména i tváře. Kostech z masových hrobů, z hlubokých jeskyň i ze studní. Kostech zavražděných.
Bosna, léta devadesátá. Zemi, jen málo vzdálenou, ničí válka, etnická nenávist a masové vraždy jak z období druhé světové války. Reportéři všech světových médií jsou v první linii a o vraždění informují v přímém přenosu. Po válce však odsud všichni odešli a nezůstal nikdo, kdo by informoval o těch, kteří bosenské peklo přežili, kteří ztratili všechny blízké.
Wojciech Tochman to udělal. Na Bosnu, v níž po roce 1995 zavládl mír, hledí optikou opuštěných matek a dětí i očima lékařů, kteří chtějí vrátit jména všem bezejmenným kostem.
Útlá, ale nesmírně silná kniha Jako bys jedla kámen vychází v překladu Lenky Kuhar Daňhelové.

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/359405/jako-bys-jedla-kamen-RqI-359405.jpg 4.6134
Literatura faktu, Literatura naučná
Vydáno:, Absynt

Jakbyś kamień jadła (2002)

Počet stran:128
Vazba knihy:měkká / brožovaná
ISBN:978-80-89876-73-0

Kniha Jako bys jedla kámen

KejmlP

Zajímavé svědectví, hlavně pokud se chcete dozvědět něco o pátrání po mrtvých, masových hrobech, a identifikaci obětí. Rozhodně jde o lepší knihu než jsou Urbanovy reportáže ze stejné edice. Reportáž drží pohromadě, a ač i zde hrají emoce prim a nemá jít o široký popis konfliktu, autorka se nesnaží čtenáři nic vsugerovat, prostě jen ukazuje, jak hrozná umí být válka, a jak semele nakonec každého.

amaenium

Vzhledem k tomu, že jsem neměla žádné znalosti o válce v Bosně, byla jsem na začátku mírně zmatená a trvalo mi, než jsem se pořádně začetla. Kniha pro mě byla rozhodně přínosem, nejenže teď o válce vím, ale mohla jsem se díky ní setkat s osudy lidí, jež ji museli prožít a vidět ty pro mě do této doby nepředstavitelné následky, které válka způsobila. Člověka při čtení mrazí, co vše jsou schopni lidé na sobě navzájem napáchat.

Rilian

Kniha určitě čtenáře donutí zjistit si něco o Bosně. Přiznám se, že jsem netušil, jak složitý je tamější politický systém. Vzhledem k vášním, které kniha popisuje se divím, že takový "kočkopes" zatím vydržel a funguje jako stát. Rozhodně doufám, že mír na Balkáně vydrží. Kniha oproti jiným Absyntovkám mě příliš nevtáhla. A to i navzdory tomu, co popisuje. Vysvětluji si to buďto málem stránek nebo dvěma tématy (exhumace kostí a vzpomínky na masakry), která jsou obě velice zajímavá, ale navzájem si kradou prostor. Chápu, že se jedná o reportáž, ale vše bylo vždy jenom mírně nakousnuté. Knihu nicméně doporučuji jako zajímavý doplněk, pokud o Bosně a bosenské válce něco už víte. V celém textu se samozřejmě objevuje ono poselství, že čelit své minulosti a přijmout za ni odpovědnost (ať už se jedná o Srby, Chorvaty nebo Bosňáky) dokáže vskutku jenom veliký národ.

bejan

Působivá kniha, jako všechny z této edice a jako všechny od představitelů polské literární reportáže. Jen překlad občas zaskřípal a místy činil text trochu nejasným, proto 4,5*

wiix

Možno by to chcelo silnejšiu príbehovosť slebo aspoň niečo zapamätateľné okrem toho, že vojny sú strašné ľudské dielo.

Penicuik333

Hodne silna kniha. A tema, o kterem se stale prilis nemluvi, ani nepise. Vrele vsem doporucuji.

5prstanoha

Málo strán, napriek tomu ťažká kniha. Ťažko sa číta o tom, akých zverstiev sú ľudia schopní. Po nich ostávajú ľudia, zlomení, sami, so stratenými hodnotami, kde tá najviac cenená - mať rodinu, domov, je častokrát nenávratne preč.
Treba poznať históriu, neopakovať chyby... Odporúčam prečítať túto knihu.

mosem
11.11.2018

Velmi zjednodušeně se domníváme, že válečné zločiny se v Evropě odehrávaly naposled za druhé světové války, válku v bývalé Jugoslávii vnímáme jen jako válečný konflikt. Tahle kniha ukazuje, že jen nedávno se válečné zločiny srovnatelné s nacistickými objevily se stejnou intenzitou a brutalitou jako holokaust, jen zde nebyli cílem Židé. Válka v bývalé Jugoslávii s sebou přinášela nejen vojenské akce, ale i události, u kterých je označení "zvěrstvo" ještě poměrně eufemistické. Tahle útlá kniha je vskutku silným dílem, které nám ukazuje že o válce na Balkáně máme v mnoha případech značně zkreslené představy, zpravidla idealistické. Zločiny které se zde odehrávaly jsou děsivé - a člověk, který do této oblasti jezdí si jen klade otázku, jak ti lidé mohou vedle sebe žít. Se svojí bolestí, se svojí nenávistí, se vzpomínkami. Nevím, nedokážu na to odpovědět. Jen vím, že tuhle knihu by si měl přečíst každý, aby si uvědomil, kam se mohou dostat i ti, kteří žili léta spokojeně vedle sebe, spolupracovali, navštěvovali se, přátelili se. Jak tohle všechno může najednou překrýt nenávist a zloba, kam mohou nacionalistické tendence vést.