...a je čas zabíjet

...a je čas zabíjet https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/238565/bmid_a-je-cas-zabijet-qL9-238565.jpg 4 313 54

Jake Brigance série

V Clantonu, malém městečku na jihu Spojených států, dojde ke znásilnění Tonyi Haileyové, desetileté černošské dívenky. Její otec Carl Lee se rozhodne vzít spravedlnost do vlastních rukou a oba pachatele, bělochy, potrestat. Soudní proces, který následuje, rozvíří místní poklidnou hladinu života, probudí staré zášti a rozdělí obyvatele na dva protichůdné tábory. A uprostřed jejich nesmiřitelného sváru se ocitne advokát Jake Brigance, jehož Carl Lee požádá o obhajobu… O prvotině Johna Grishama, světového bestselleristy a ikony žánru právnických thrillerů, mnozí tvrdí, že jde o jedno z jeho nejlepších děl. Snad i proto se Grisham po pětadvaceti letech rozhodl do Clantonu vrátit a napsat další příběh Jakea Brigance ze soudní síně, nazvaný Platanová alej.... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Knižní klub

A Time to Kill , 1989

rezzba
21.03.2024 3 z 5

To bylo dlouuuuhýýý. Už jsem dokonce přeskakoval odstavce, hlavně protestující. Mám rád Gardnera ala Mansona, i Grishama,ale toto mně teda nesedlo.

Majkrofon
22.02.2024 4 z 5

Moja prvá skúsenosť s Grishamom.Knihu som mal roky na poličke, no nejak som sa k nej nevedel dostať, až teraz. Nemôžem povedať, že by ma to nebavilo, no môj šalok kávy to práve nebol. I tak však musím vyzdvihnúť Grishamov štýl písania.

ondrej0119
16.11.2023

Film jsem viděl před mnoha lety, takž děj jsem tušil ale moc detailně jsem si ji nepamatoval. Občas to bylo trochu rozvláčné, ale v druhé polovině knihy tempo gradovalo. Bavil mě i popis prostředí jihu USA v té době, stejně jako fakt že žádná každá postava měla svoje stinné stránky. Když si na konci vzpomenete kolik to vítězství stálo (životů, zmlácení atd..), tak to byla krutá doba. A přitom to není tak dávno.

Luigi1
12.10.2023 5 z 5

Moc pěkně napsané

toni-az
19.08.2023 3 z 5

Téma zajímavé, zejména ta protichůdnost, kde nikdo neví jak by se rozhodl. Nicméně na můj vkus dost špatně napsané. Možná by mi ani tak nevadila ta rozvláčnost, ale co mi opravdu vadilo bylo to, jak se pořád dokola omílalo pořád to samé znovu a znovu a znovu. Nebýt pěkného popisu jižanské atmosféry, bylo by to ještě o hvězdu míň.

Evkae36
16.06.2023 2 z 5

Přišlo mi to všechno strašně dlouhé a utahané. Knihu jsem dočetla jen proto, že mě samozřejmě zajímalo jak to dopadne.

luksky
23.04.2023 4 z 5

K této knize jsem se dostal až díky filmu, o kterém sem nevěděl, že je podle knihy :-) Příběh v knize je místy zdlouhavý, filmová podoba je lepší, což většinou mám raději knihy...ale na obranu knihy, přečetl sem i rychle, bavila mě :-)

AlenaF
23.01.2023 5 z 5

Typický Grisham - napínavý , skvělý právnický thriller plný emocí.

Metla
19.05.2022 4 z 5

Už je to dávno, co jsem viděla film, ale zapůsobil na mě tehdy tak mocně, že román neměl šanci něčím překvapit. Paměť mi poměrně přesně zprostředkovala nejen události, k většině postav dokonce připutovaly ksichty slavných i méně známých herců. Film byl pochopitelně stručnější, více přímočarý a morálně tak nějak jednoznačnější.
Na začátku je brutální zločin, jeden z těch nejhorších, jaké si lze představit. Je správné vzít spravedlnost do vlastních rukou? Lze obhájit chladnokrevné vraždění? A jen tak mezi námi děvčaty, je to vůbec vražda, když odstraníte zlo? To jsou hlavní otázky, se kterými kniha pracuje, tohle a rasismus.
Hvězdu sundávám za trochu moc černobílé vnímání problematiky, za nadhození mnoha témat, přičemž leccos zůstalo nedořešeno (např. se zdálo, jako by nikoho nezajímaly vedlejší oběti, ani zmínka o vyšetřování násilí spáchaného občany se zálibou v zapalování křížů), za občasné opakování téhož stále dokola, zbytečné nafukování románu na úkor tempa. Také jsem někdy nechápala Jakeovo chování, americký systém práva mi připadal mírně řečeno divný (spravedlnost až na posledním místě) a v určité chvíli začal autor do zápletky přilévat nadbytek alkoholu (načež ztřískaného hrdinu opakovaně posadil za volant, no fuj!).
Zkrátka, slavný soude, do naprosté spokojenosti něco chybí a leccos přebývá, překladatel si rovněž vybral pár slabších chvilek, kdo si však chce užít kvalitní právnické drama s morálním přesahem, neměl by s tímto čtivým Grishamovým titulem utrpět zklamání, spíše naopak. 80%

smardice
05.05.2022 4 z 5

Brilantní, i když trochu zdlouhavý román ze soudního procesu zabývající se rasovou tématikou o rovnoprávnosti bílých a černých a různých podobách spravedlnosti amerického soudnictví. Asi bych nikdy nemohla být ani žalobce, ani obhájce.

Starmoon
21.04.2022

Ešte sa mi asi nestalo, aby som plakala už pri prvej kapitole. Aj preto som sa nazdávala, že Kedy zabiť ma bude držať celý čas v napätí a pohnutí, čo prvých pár kapitol naozaj platilo, postupne sa však silné dojmy vytrácali vplyvom (z môjho pohľadu) zbytočných scén a postáv. V určitej fáze som si uvedomila, že z čítania viac nemám pôžitok a že s výnimkou znásilneného dievčatka už nesympatizujem so žiadnou z postáv – a tak som si povedala, že kniha ostane u mňa vo fáze nedočítané.

Každopádne, námet sa mi zdal skvelý a možno sa niekedy ku dielu ešte vrátim.

Fanda74
19.04.2022 4 z 5

Skvělé téma, otázka viny a neviny (sám nevím, jak bych rozhodnul), ale musím říct, že se mi to čtení táhlo. I kdyz rozumím tomu, ze bylo zajímavé poznat cely proces, nejen konečné rozhodnutí. Určitě pro další knihu autora rád stáhnu. Baví mé i ta dobová autenticita.

Michal_SK
05.03.2022 5 z 5

veľmi napínavá kniha, zatiaľ jedna z mála čo som od Grishama čítal. A až tu sa dozvedám, že vlastne prvá.

patricia8137
04.02.2022 5 z 5

Kedy zabiť je autorovou prvou knihou. Má veľa autobiografických čŕt. Dnes už sa John Grisham právu nevenuje, ale 10 rokov zastupoval ľudí, nikdy nie banky, poisťovne či veľké korporácie, podobne ako hlavná postava Jake Brigance. Autorova bohatá právnická a politická prax mu poskytla zaujímavú a silnú tému pre túto knihu. Od Johna Grishama som čítala už viac kníh, ale táto kniha ma pohltila pre silný príbeh o rôznych podobách spravodlivosti. Najviac sa mi páčilo nahliadnutiu do zákulisia súdneho procesu, celá príprava na proces, výber poroty a to, ako sa porotcovia radili pred verdiktom. Po prečítaní príbehu si kladiem otázku: Je správne vziať spravodlivosť do vlastných rúk? Táto skvelá kniha ma prinútila zamyslieť sa nad odpoveďou. Román Kedy zabiť je pre mňa obohacujúcou ukážkou americkej justície 80-tych rokov a určite ho odporúčam všetkým milovníkom kníh z právnického prostredia.

Lumír23
19.01.2021 5 z 5

Ale jo, je to trochu poplatné době vzniku, ale vlastně aktuální v tom, že se vše obrací - kde bylo dříve bílo, je dnes opačně. Bude to zase aktuální příběh. Obávám se.

Leona333
10.10.2020 5 z 5

,,Oko za oko, zub za zub...'' I tak by se dal shrnout děj tohoto příběhu - knihy. Pro mě už americká klasika, která byla i z filmována. Každopádně jak v knize, tak i ve filmu jsou bravurní dialogy, tak i monology, které rozhodně za přečtení a váš čas stojí... Hlavně v závěru samotné knihy...

Palele
04.10.2020 5 z 5

Je správné brát spravedlnost do vlastních rukou? Na to asi neexistuje jednoduchá odpověď, ale co si budeme povídat, na místě otce bych nejednala jinak. Tahle kniha rozhodně stojí za přečtení a navíc má skvělé filmové zpracování.

Katka_81
08.06.2020 5 z 5

(SPOILER) Kniha je úžasne napísaná, ako ostatne u Johna Grishama je pravidlom. Donúti vás zamyslieť sa nad vecami, nad ktorými by ste sa možno normálne nikdy nezamysleli. Také knihy mám rada. Na jednej strane vám zločin na dievčatku vyrazí dych, na druhej strane vás zamestná jednak príprava procesu a jeho priebeh, jednak sa skutočne budete zamýšľať nad morálnymi, etickými a v konečnom dôsledku osobnými názormi na znázornené zločiny a ich pozadie či pohnútky tých, ktorí ich spáchali. Celým príbehom sa prelína atmosféra rasizmu v USA (ale samozrejme ten neexistuje len tam), Ku Klux Klanu a jeho praktík, a celkovo situácie, v ktorej sa černoši nachádzali (a často ešte stále nachádzajú, bohužiaľ).

Allena24
02.06.2020 5 z 5

Pan Grisham umí a ukázal to hned ve své prvotině. Těším se na jeho další díla.

kklepkaa
14.04.2020 5 z 5

Opravdu brilantní román z právnického prostředí v Americe. Příběh jako takový vás pohltí. Spíš než zločinem se autor zaobírá samotným procesem a přípravou na něj. Donutí vás mimo jiné se zamyslet nad otázkou hrdelních trestů, rasismem či vůbec právním systémem USA.

Btw. Zjistila jsem, že home office mému čtení nepřispívá.