Jak zkrotit saň

Jak zkrotit saň https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/160456/jak-zkrotit-san-160456.jpg 4 1391 170

Tento příběh je veselá komedie. Lucencio, syn šlechtice, se vydává dokončit studia do Padovy se svým sluhou Traniem. Jakmile přijedou, hned se Lucencio zamiluje do krásné dcery bohatého a váženého pána, Blanky. Již se o ni uchází také siňor Gremio a Hortenzio, jenže Blanka se nesmí vdát, dokud se nevdá její starší sestra Kateřina. Lucencio se začne vydávat za profesora hudby a mezitím se má o Blanku naoko ucházet Tranio - Lucencio. Gremio uviděl převlečeného Lucencia a uvítal ho jako profesora hudby pro Blanku. Podobně na tom je také Hortenzio. Ten se též převlékl za učitele hudby a navíc jeho kamarád Petrucio byl ochoten se ucházet o Kateřinu. Petruciovi se vedlo nejhůř, ale nevzdával se. Podařilo se mu dostat Kateřinu před oltář. Hortenzio se hry brzy vzdal, a tak o Blanku už stáli jen dva nápadníci. Tranio-Lucencio ji měl dostat, když mu jeho otec daruje majetek, co Blance Tranio-Lucencio nasliboval. Ten tedy musel sehnat náhradního otce. Jenže, když už jistého starého pána sehnal, a byl s ním opět žádat o Blanku, přijel Lucenciův pravý otec. Bylo z toho velké nedorozumění, ale nakonec si přeci jen Lucencio Blanku vzal.... celý text

JoeSurikata
09.03.2019 4 z 5

Stejně jako celého Shakespearea, i tuhle frašku je nutno vnímat v dobovém kontextu. Tehdy byly takové kusy v módě. A když se to dobře nastuduje, je z toho i dneska divadlo jak má být.

Twinny
08.02.2019 2 z 5

Komedie? Aha a ten vtip byl kde? Ano, bylo to psané v době, kdy byl majitel mužských pohlavních orgánů považován za něco víc. Dřív to mohlo pomoct těm chlapům, kteří to doma tak v rukou nedrželi, cítit se jako páni tvorstva. Ale dnes jedna z nejhranějších her? Vážně?

Anne Leyyd
30.12.2018 3 z 5

No, upřímně musím říct, že jsem čekala něco lepšího. Hašteření mezi 2 hlavními postavami si užívám (někdy dokonce vyhledávám), ale zde to jednoznačně bylo silnější z mužské strany. Ona drsná Kateřina se zde projevovala podstatně méně, takže to vcelku působilo, že hrubián je pouze Petruchio. No a ten konec! V popisu díla mě zaujalo, že se Shakespeare vydal cestou vyzdvihnutí ženských postav na úroveň těch mužských, ale celkový výsledek tomu tedy neodpovídal. Konec mě (mírně řečeno) dožral, protože rovnost pohlaví si tedy představuji docela jinak!

BlazingHeart
27.12.2018 5 z 5

Moje první shakespearovka a velmi mě bavila.
Jediné co mi dělalo problém, bylo vyznat se ve jménech, ale jinak to bylo opravdu potěšení.
Určitě se chystám na tuto komedii i do divadla.

ElissAnn
14.12.2018 3 z 5

Zajímavé počteníčko v MHD nebo v čekárně u lékaře. Poměrně jsem se bavila a strašně jsem "fandila" Kateřině. Ovšem budu upřímná... znovu si knihu již nepřečtu. Nějak k srdci mi nepřirostla. Škoda.

Juki-RoseMary
03.12.2018 5 z 5

Moje první shakespearovka a velmi mě bavila.
Určitě se chystám na tuto komedii i do divadla.

Nelíísek
01.12.2018 4 z 5

Knihám z maturitní četby se snažím vyhýbat obloukem ale tato mě překvapivě bavila i když vyznat se v postavách bylo opravdu umění.

Natali692000
06.08.2018 5 z 5

Pro mě zatím nejlepší dílo, jaké jsem od Shakespeara četla. Neskutečně humorná záležitost. Opravdu jsem se nasmála, doporučuju.

boxas
28.07.2018 5 z 5

Poslouchala jsem jako rozhlasovou hru a díky skvělým hercům, jako je např. B. Herzánová jako Kateřina, jsem si to fakt užila. Doporučuji!

Marůš13
10.07.2018 4 z 5

Do Shakespeare jsem se zamilovala při čtení jeho komedie Mnoho povyku pro nic, a tak jsem se dala do další jeho komedii. Příběh byl pěkný, ale měla jsem problém se vyznat v postavách, kdo si hraje na koho.

Blondebookdevil
04.07.2018 4 z 5

Nejprve jsem měla problém se zorientovat v postavách, ale nakonec mě pobavila a líbila se víc než třeba Romeo a Julie. Za mě super.))

lenka9778
03.07.2018 5 z 5

Nejlepší divadelní hr,a u které jsem se s partnerem nasmáli.

JIVaJaH
02.07.2018 5 z 5

Kniha mě mile překvapila.

asodomkova
02.07.2018 4 z 5

Upřímně kniha se mi velmi líbila, a celekm mile mě překvapila.

NiNo
29.04.2018 3 z 5

V současné době už tak vtipná tahle komedie není. Dnes o ní řekneme jediné: je sexistická až to bolí. Jo, svět se za posledních 400 let dost změnil - podle mě k lepšímu.

speciale88
06.04.2018 4 z 5

Shakespeare. Není co dodat. Super

Kuža007
03.04.2018 5 z 5

Pět hvězd za to, že Petruchio zkrotil Kateřinu.

Babsie
09.03.2018 3 z 5

Shakespeara jsem naposledy četla před dvěma lety. Myslela jsem, že když jsem starší a zkušenější třeba jeho styl konečně ocením. Bohužel, nic takového se nekonalo, překousávalo se mi přes to stejně špatně jako tenkrát přes Hamleta. Příběhy jsou to krásné, ale autorův styl mi nesedí, ač mě to mrzí, protože klasická díla mě obvykle baví. Ráda bych řekla, že je to tím, že drama v psané formě nemusím, ale nedávno jsem četla Čapkovo R. U. R. a přestože to nebyl můj šálek kávy, bylo to srozumitelné a čitelné, takže musím vinit autora. Kraťoučké, docela zábavné čtení mi nakonec zabralo čtyři dny. Přesto to nebyla špatná kniha a učitě je dobré si ji k všeobecnému přehledu přečíst (nebo si alespoň zajít do divadla).

MidoriHotaru
15.02.2018 5 z 5

Pěkná a zábavná komedie od Shakespeara. Při čtení jsem se bavila, ale někdy jsem stránku musela číst dvakrát, abych pochopila smysl textu. Ale to bude moje chyba. Na film Zkrocení zlé ženy jsem nekoukala tak nemůžu z hodnotit. Určitě bych šla na hru do divadla už jsem byla na muzikálu Romeo a Julie, ale Zkrocení zlé ženy by bylo lepší. :)

DK197
08.02.2018 5 z 5

Shakespeare nezklamal a já se tentokrát fakt královsky bavila. :D Chtěla bych to vidět v divadle. :) Ale nevím, co by na to řekly feministky. :D