Jak voní tymián

Jak voní tymián https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/478848/bmid_jak-voni-tymian-b3f-478848.png 5 503 124

Francouzský spisovatel a dramatik Marcel Pagnol (1895–1974), člen Francouzské akademie věd, patřil mezi nejvýznamnější dramatiky meziválečného období. Snad nejlépe se uplatnil jeho vypravěčský talent v knihách vzpomínek vydaných česky pod názvem Jak voní tymián. Pagnol své vzpomínky začal psát po šedesátce. Zavádí nás v nich do svého rodného kraje Provence s překrásnou přírodou. Pagnolův otec zakoupil nedaleko Marseille starší domek uprostřed divočiny. Soboty i neděle, ale hlavně prázdniny, tráví rodina s velkým nadšením zde. Malý Marcel společně s otcem a strýcem loví zvěř, s kamarádem Lilim prožívá tisíce prázdninových dobrodružství. Před našima očima vyvstává hora Taoumé, defilují rázovité venkovské postavy a téměř cítíme vůni divoké přírody, kde z vyprahlého kamení vyrůstají pod jižním sluncem voňavé trsy levandule a borovice...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Vyšehrad

Souvenirs d’enfance , 1957

babicka_amalka
13.02.2017 5 z 5

naprosto úžasná kniha, kterou jsem kdysi četla jedním dechem; a dnes dodatečně ji oceňuji ještě víc, protože jsem měla možnost ten krásný, i když i poněkud drsný kraj vidět na vlastní oči a jen si potvrdit, že Pagnolův jazyk tu atmosféru i kraj víc než výstižně popisuje;

Mabie
06.02.2017 5 z 5

Kniha se mi moc líbila a já ji považuji za laskavou, třebaže jsou tam popisované scény, které jsou "ze života". Stojí za přečtení víckrát než jednou.

mora.nocna
08.12.2016

Predstavovala som si nieco uplne ine na zaklade komentarov a ich neustale sa opakujucom sa slove "laskavy". Rozhodne nie hned na 20. strane radostne pozorovanie utrpenia a smrti zvierat cit. "Zabijeni vepru me rozesmavalo k slzam, protoze je tahali za usi a vepri pronikave kviceli. Ale nejzajimavejsi bylo vrazdeni ovec." - nasleduje opis, ktory mi prisiel vyslovene kruty a nebyt "ctenarskej vyzvy", do ktorej som potrebovala knihu podla skutocnej udalosti, tak by som knihu odlozila a posunula dalej. A o nic by som veru neprisla.. Okrem radosti z vrazdenia zvierat na bitunku sa Pagnol vyziva v tom, ze zapali mravenisko, odtrhaju s bratom modlivkam postupne drapky, nozicky az z nich zostane len torzo. Dalsiu modlivku vhodia do mraveniska, kde ju zozeru mravce. Cely zvysok nasledujucich dvoch kapitol je o polovacke, vrazdeni zajacov a vtakov. V poslednej tretej kapitole zas s velkou slavou zabije hada. Hmmm.....
Ja som to teda docitala len so znacnym sebazaprenim, aj ked niektore momenty boli svetlejsie. Nesedel mi ani styl pisania, ktory mi vobec neprisiel laskavy, ale dost ironicky. Snad jedina postava, ktora mi prirastla k srdcu bol naivny Lili. Ano, par momentov bolo vtipnych, aj som sa zasmiala, ale nejak nechapem, tu jednohlasnu zhodu, ze ta kniha je laskava a krasna.

Kopretina
04.11.2016 5 z 5

Laskavá kniha, u které se usmíváte na každé stránce. Četla jsem ji docela dlouho a vychutnávala ji. Ještě jednou, třeba na sklonku života, bych si ji znovu chtěla přečíst! PS: na orebice se nedá zapomenout!

mamba27
10.09.2016 5 z 5

Krásná kniha

Michi.01
13.07.2016 5 z 5

Autor mistrně pracuje s jazykem a tak je opravdu zážitkem číst každou větu. Laskavý humor, vzpomínky na dětství, prázdninová dobrodružství a vůně prosluněných luk a zahrad. Moc krásná a poetická kniha.

malen
01.06.2016 4 z 5

Vážně milé čtení. Přečetla jsem zde komentáře a knížku si půjčila v knihovně. Přišlo mi děsně zvláštní, že zrovna čtu tu kapitolu s básničkou o cvrčkovi a před knihovnou opravdu jeden krásný lezl, nikdy předtím jsem ho takto velkého neviděla. Tak s touto příhodou na knížku docela jistě nezapomenu :)

Jap
05.01.2016 4 z 5

Milé čtení. Více mě oslovili první dvě části Tatínkova sláva a Maminčin zámek.

Jana_Z
03.01.2016 5 z 5

Tohle je prostě srdeční záležitost. Je to neobyčejně milá kniha. Doporučuji.

kalache
26.12.2015 5 z 5

...prosluněné čtení pro dlouhé a pochmurné zimní večery.Zfilmovaní dokonalé...

fialka voňavá
22.06.2015 4 z 5

Tuto knihu Marcela Pagnola jsem četla poměrně dlouho i přes to, že je to krásné počtení, v němž autor popisuje vztahy ve své rodině, píše jak se přesouvali z města na vesnici do jejich letního sídla. Popisuje jak dobrodružné zážitky s kamarádem v přírodě, tak zážitky ze svých studií. Zažívá také první lásku. Vřele bych doporučila.

kamibe
06.06.2015 5 z 5

Knihu jsem přečetla před mnoha lety. S nesmírným potěšením.

Rade
04.12.2014 5 z 5

Pohladí po duši. Plná citu, humoru i dojemných pasáží.

Séboun
22.10.2014 5 z 5

Moc pěkná knížka.

5/5

fruitbueno
01.10.2014 5 z 5

Dlouho jsem nečetla něco tak laskavého a přitom poutavého. Lehký autorův styl, všudypřítomný nadhled a odstup (tak vlastní dospělákům) od dětství a tak živá evokace minulosti musí všechny pohladit po duši. Nad knížkou se dá hodně dlouho uvažovat, přemýšlet, hodně dlouho bude rezonovat v hlavě a vzpomínka na ni bude vždycky patřit k těm nejmilejším.

Vanjaman
26.09.2014 5 z 5

Jedna moje z nejmilejších. Voní.

misan69
17.09.2014 5 z 5

Poetické vyprávění, moc pěkné

Pawlisman
05.09.2014 5 z 5

Jedno z nejgeniálnějších a nejpříjemnějších děl světové literatury, ke kterému se určitě hodlám vrátit. Chvilinku mi trvalo než jsem se do pamětnické rodinné atmosféry dostal, ale poté je již člověk v sedmém nebi. Skutečně možná top10 kniha. 10/10

niknikita
27.06.2014 5 z 5

Tuhle knihu mi daroval jeden dobrý přítel a už proto ji mám ráda. :-)
Možná taky proto, že jsem dozrála do věku vzpomínek a pro nádhernou poezii Pagnolova jazyka nemůžu jinak, než dát nejlepší hodnocení.

Skawin
28.04.2014 5 z 5

První jsem viděla film, který mě oslovil a tak jsem se na knížku opravdu těšila - nezklamala mě. Poetické vyprávění o dětství, stráveném v milovaném kraji Provance. Krásný jazyk, vtipné příhody a i ty "nevtipné" jsou podány s takovou grácií, že z nich má člověk dobrý pocit. Kdybychom všichni tak uměli pohlížet na své dětství a "rodnou hroudu"..