Jak skutečná je skutečnost?

Jak skutečná je skutečnost? https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31600/jak-skutecna-je-skutecnost-31600.jpg 4 9 2

Skutečnost, jak ji vnímáme, je výsledkem komunikace, ta však podléhá nejrůznějším záměrným i nezáměrným zkreslením. Člověk věří, že jeho vlastní pohled na skutečnost, to, jak ji vnímá je skutečnost sama, tedy "pravda". Autor na mnoha příkladech z psychoterapeutické praxe, histo- rie i literatury ukazuje, kolika klamy, šumy, psychickými bloky a dezinformacemi je naše vnímání ovlivněno, jak nepostřehnutelně může být posunuto či záměrně manipulováno. Seznamuje s výsledky experimentů z oblasti výzkumu komunikace a chování, s principy komunikace obecně, všímá si i neverbální komunikace. Upozorňuje na nebezpečí mesianistických jedinců či ideologií vnucujících své vidění světa a objasňuje metody vymývání mozků. Závěrem podává historický přehled snah o komunikaci se zvířaty a s mimozemskými civilizacemi. Čtivý, přitom velmi erudovaný text je doplněn rozsáhlou bibliografií. ... celý text

Literatura naučná , Psychologie a pedagogika

Vydáno: , Konfrontace (Hradec Králové)

Wie wirklich ist die Wirklichkeit? , 1976

Kyri
Kyri
12.05.2021 4 z 5

Kniha je členěná do několika částí. Některé jsou zajímavější, než jiné. Autor má načtenou literaturu z různých oblastí od psychologie po fyziku. Je tam spousta i málo známých informací a postřehů, něco z toho je už trochu zastaralé (první vydání 1976), ale překvapí, kde dokázal být autor nadčasový vizionář. Pro mě byly hodně zajímavé první dvě kapitoly o komunikaci, méně mě zaujala komunikace se zvířaty a tematika mimozemšťanů. Nicméně závěr s úvahami o paradoxech cestování v čase mě opět přitáhl.

radekk33
radekk33
08.10.2015 3 z 5

Po přečtení anotace se jeví kniha jako velmi zajímavá. Ovšem po prvních řádcích zjistíme, že jde o poměrně složitě uchopitelné a velmi špatně čitelné dílo, které je určeno spíše pro odbornou veřejnost.