Jak si lidé hrají

Jak si lidé hrají https://www.databazeknih.cz/img/books/77_/77815/bmid_jak-si-lide-hraji-sof-77815.jpg 4 161 37

Originální plod amerického specialisty v sociální psychiatrii je utříděnou sbírkou velice výstižných popisů těch stereotypních mechanismů, které v člověkově chování slouží „jako náhrada za opravdové prožívání nefalšovaných důvěrných vztahů“. Autor dokázal spojit své odborné schopnosti s literárním nadáním, srozumitelným jazykem zvládl obtížnou tematiku a připravil tak četbu, v níž poučení a inteligentní zábava jsou neoddělitelné. Kniha byla klasifikována jako „první skutečně vědecké dílo z oboru psychologie všedního dne“. Kniha analyzuje originálním a názorným způsobem běžné situace mezilidských vztahů v rodině a v pracovním kolektivu.... celý text

Literatura naučná , Osobní rozvoj a styl , Psychologie a pedagogika

Vydáno: , Svoboda

Games People Play , 1964

MišCA
01.01.2024 5 z 5

Člověk si kolikrát neuvědomí, jaké hry vlastně hraje v různých společnostech, skupinách, kde se nachází. I když tvrdíme, že si na nic nehrajeme ve společnosti druhého, ale je tomu skutečně tak?

MarkCarter
29.03.2023 2 z 5

Priznám sa, že som celkom neporozumel tejto knihe. Pre psychológov možno zaujímavé čítanie, ale pre obyčajných ľudí, je to náročné na pochopenie.

sarekaslukova
18.03.2023 3 z 5

Dle mého zajímavé téma, bohužel za mě byly některé hry natolik stručné, že mi unikala jejich pointa, respektive jsem si je dle popisu nedokázala představit.

pablito
09.09.2022 5 z 5

Klasika, kterou jsem četl několikrát a jistě se k ní budu ještě vracet. Přes nejrůznější nové proudy psychoterapie bude mít Berneho transkační analýza a teorie her vždy svoje místo.

Han-nah
28.07.2022 3 z 5

I jako laika mě toto téma zajímá. Celý náš život je vlastně nějaká hra. Základní pravidla určují rodiče při výchově. V tom dalším záleží, jak si pravidla upravujeme a sdílíme s někým jiným, který má zase ta svá. A jsme zase u podstaty a to je komunikace.

misickabl
18.07.2022

Me to teda moc srozumitelné nepřišlo a knihou jsem se prokousala na silu a v podstate jen proto, ze byla relativne kratka. Byt to delsi, odložím ji nedoctenou.

Chesterton
03.07.2021 2 z 5

[audiokniha]
Velké zklamání. Stručné, zjednodušené a povrchní je stejně výstižný popis jako vědecko populární kočkopes.

Z druhé strany je pravda, že jde o snahu přiblížit sociální psychologiii a s trochou trpělivosti lze pochopit mnohé. Jen už snad existují i kvalitnější publikace . . .

Ivaksa
02.05.2021 1 z 5

Tak mě to tedy nebavilo. Nazvala bych to spíš Vzorce lidského chování, protože o hry jde podle mě v případě že jsme si jich plně vědomy a také od nich očekáváme nějaký cíl. Kniha mi nepřipadala dobrá ani pro laika ani pro odborníky. Taková nepodařená snaha o vědecko populárního kočkopsa.

knihovna1
16.03.2021 3 z 5

Kniha je více pro odborníky, takže jsem dost přeskakovala.

DefaultAutistic
26.02.2021 2 z 5

Nevím, jestli je to chyba překladu nebo originálu, ale část popisovaných her nedává vůbec smysl.

Kutcho
03.01.2021 4 z 5

Prekvapivo veľmi zrozumiteľná a zaujímavo napísaná kniha. Prišlo mi, že to bolo napísané až moc štýlom pre laikov. Jedinú malú výtku mám k jednotlivým hrám, kde mi prišlo, že nie sú vždy opísané do detailov a že ich je málo a mnohé prípady zo života som tam nevidel. Ale inak ide o zaujímavé a poučné čítanie.

pepap
29.09.2020 4 z 5

Trochu mi vadil vedecky jazyk. Nicmene, idea nas lidi vystupujicich v rolich predem danych her me nadchla. V nekolika hrach jsem se sam nasel. Urcite se ke knize vratim.

Aicha196
16.09.2020 5 z 5

Super kniha.i po letech ma svou platnost

ZuzanaK.
06.08.2020 3 z 5

Je fajn si uvědomit, že každý stále hrajeme nějakou roli a je dobré vědět jakou. Na druhou stranu, pokud se touto tématikou už trochu zabýváte, kniha vám dnes asi nepřinese už mnoho nového, pro úvod do tématu ale zcela vhodná.

AjťačkaTýnka
27.09.2019 5 z 5

Knihu jsem precetla na jeden zatah. Rozhodne nelituji - diky ni jsem zacala vnimat nejen ty hry, ktere nevedomky ja hraju se svym okolim, ale take ty hry, ktere se mnou zamerne hraji lide okolo me. Umim lidi mnohem lepe precist a vim, jak se v jejich spolecnosti chovat, co jejich chovani pravdepodobne zpusobuje.
Kniha mi dala dost infomraci, ktere jsem schopna pouzivat v beznem zivote. Za me rozhodne velmi prinosna, srozumitelne napsana publikace. Doporucuji vsem, kteri chteji nahlednout pod poklicku lidske psychiky.

Mimir
27.09.2018 3 z 5

Na tento bestseller šesťdesiatych rokov som bol naozaj zvedavý. Mám pocit, že celý koncept "hier" transakčnej analýze uškodil. Myslím, že Berne by urobil oveľa lepšie keby jednoducho ponúkol knihu o určitých opakujúcich sa (habituálnych) prejavoch človeka, ktoré sú implicitne nabité dynamickým motívom a možno ich mapovať. Napríklad "Hra s ohňom", kde hráč využíva jemu známy mechanizmus správania k dosiahnutiu skrytého zámeru. Avšak niektoré situácie sú tak násilne vtlačené do štruktúry hry, že presakujú cez okraj. Hra "Nech si to spolu rozdajú", podľa mňa nie je ani tak hrou, ako evolučný aspekt, ktorý Homo sapiens úplne nezanechal svojím predkom.

Každá sociálna interakcia je špecifická a určite determinovaná vonkajšími a vnútornými vplyvmi, ktoré nemožno generalizovať do nejakej "objektívne" platnej štruktúry. Tuším v tejto teórii infantilizmus psychoanalýzy, ktorý je pravdepodobne príliš zveličený a autora uchvátil. Taktiež by som súhlasil s vývinom ega, ale opäť akási nutkavá potreba štrukturalizovať ho na typy: rodič, dospelý a dieťa na mňa pôsobí nedôverne. Skôr by som rozprával o možných špecifických egách, ktoré v rôznych pomeroch vykazujú známky zrelosti, či naopak detinskosti.

V závere dodávam, že ma prekvapilo pomerne nízke hodnotenie na bestseller, ale taktiež dávam len tri hviezdičky za detailný popis rôznych životných situácií a možných dôsledkov.

parxel
23.08.2018 2 z 5

Tuto knihu jsem si chtěl strašně dlouho přečíst, ale stále jsem to odkládal. Když jsem se k ní po letech konečně dostal, tak jsem zjistil, že mi už nemá co nabídnout. Zkrátka některé knihy mají svůj čas, kdy je má člověk číst a pak už je lepší se k nim nevracet. Jak si lidé hrají je jednou z těchto knih.

Janek
01.08.2018 2 z 5

Hodně jsem se na tuhle knížku těšila, a tak jsem teď taky hodně zklamaná. Většina analýz se mi zdá příliš stručná, zjednodušená a povrchní. Možná jen neznám ten základ, na který autor odkazuje a navazuje, možná mi chybí něco, co by tomu dalo smysl. Jde jistě o originální pohled na lidské vztahy, jednání a chování, ale styl, jakým je vše popisováno, mi nesedl.

JaninaB.
30.07.2018 3 z 5

Po uzasnych prednaskach s Honzou Vojtko jsem se s chuti pustila do cteni. Prvni cast byla skvele opacko jiz ziskanych informaci. Samotny popis her a jejich analyza mi uz nic moc nedalo. V podstate mi doslo, ze sama uplatnuju velkou radku her, jen se uplne neztotoznuji s popisem v knize. Takze ty me hry se mi nepodarilo rozklicovat. I tak jsem rada, ze jsem knihu precetla a muzu ji s cistym svedomim doporucit vsem, co se potrebuji pohrabat ve svem vlastnim ja.

Shindo
03.12.2017 2 z 5

Transakčnú analýzu beriem s istým odstupom, no je fakt zaujímavé sledovať, aké hry vlastne ľudia hrajú. Zvlášť, ak to človek začne hľ.adať aj vo vlastnom živote

psychologie transakční analýza teorie her

Eric Berne
kanadská, 1910 - 1970
1970  73%Jak si lidé hrají
1997  77%Co řeknete až pozdravíte
2017  69%Sex v lidském milování
2012  70%Transakční analýza v psychoterapii

Kniha Jak si lidé hrají je v