Jak si dělat chytré poznámky

Ze všech stran se na nás valí informace a všichni se v nich snažíme najít smysl. Zajímavé knihy, články, videa, podcasty, workshopy... a vy zrychlujete a kloužete po povrchu. Ukládáte si podněty „na později“, ale nikdy se k nim už nevrátíte. Po pár týdnech si pamatujete málo a v praxi nevyužijete skoro nic. Copak neexistuje způsob, jak informace efektivně ukládat a později proměnit v něco užitečného či nového? Neexistuje nějaké „GTD pro intelektuální práci“? Existuje: zettelkasten. Jde o metodu, kterou si pro sebe v „papírových” 70. letech vymyslel jeden z největších sociologů 20. století Niklas Luhmann s úmyslem efektivně, plodně a kreativně myslet. Díky návykům a důmyslně vedené kartotéce přinesl světu desítky knih a stovky článků, které jsou dodnes považovány za průlomové. V knize Jak si dělat chytré poznámky popisuje Sönke Ahrens Luhmannův geniálně jednoduchý a přesto komplexní systém v kontextu dnešního světa a ukazuje, jak jej uplatnit v práci s informacemi: při čtení, myšlení i psaní. Ahrens odkazuje i na neurovědu a objasňuje, proč je zettelkasten tak efektivní. Od vydání této knihy v roce 2017 se metoda zettelkasten stala celosvětově tak populární, že vývojáři softwarových nástrojů (např. Notion, Evernote, Roam Research, Obsidian a další) na ni začali brát ohled při návrhu funkcí. Velkým přínosem knihy není jen inspirace Luhmannovým příběhem, ale též praktický přesah do oblasti osobního zpracování informací. Ať už jen rádi čtete, něco se učíte, blogujete, píšete diplomku, příručku, přednášíte, školíte či prostě chcete lépe a radostněji myslet, je to kniha pro vás. O Niklasi Luhmannovi se říká, že málokdy něco četl dvakrát – a přesto byl schopen působivé a hluboké konverzace s někým, kdo měl všechny informace po ruce. Nechcete to umět taky?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472489/big_jak-si-delat-chytre-poznamky-86d-472489.png 3.222
Literatura světová, Literatura naučná, Psychologie a pedagogika

Vydáno: , Jan Melvil

How to Take Smart Notes, 2017

Kniha Jak si dělat chytré poznámky

FrutyZ

Kniha není jednoduchý návod, jakým stylem si dělat své poznámky. Jedná se spíše o představení konceptu chytrých poznámek (Zettelkasten), který nám může pomoct v akademické sféře tak v jiných oblastech. Autor se zaměřil na akademickou sféru, která potřebuje mnoho zdrojů, poznámek a citací - zde popisoval veškeré přiklady.
Čtenář si musí dělat poznámky z této knihy, potom si je revidovat a trochu ucelit, aby si mohl představit, jakým stylem má začít.
Největší rada této knihy : Čtěte s tužkou v ruce.

Rocker-Tialk

Není to návod, jak by někdo očekával. Je to představení konceptu Zettelkasten a vysvětlení, proč může být tak efektivní. Jelikož jde o celkovou změnu způsobu, jak (věděcky) pracujeme a studujeme a učíme se novým věcem, bylo by zcela kontraproduktivní si z knihy jen vyzobávat tipy, či hlavní poselství "čtěte s tužkou v ruce", které jsou v ní spíše jako bonus, a nesnažit se porozumět obecným principům, díky kterým Zettelkasten funguje, i věcem, kterým se při práci vyvarovat.

veronika9761

200 stranek basneni, jak je metoda chytrych poznamek skvela. Jeste bych potřebovala druhy dil, s nazvem 'Jak si delat chytre poznamky: jak zacit a jak pokracovat'. Takhle si muze ctenar vyzobavat ojedinele tipy schované mezi ostatnim textem. Metoda sama je vyborna, ale z knizky se to fakt pochopit neda.

KáťaM.

Tohle bylo bohužel veliké zklamání. Knížka mi nesedla, pořád jsem čekala na nějaký ten velký objev, o kterém autor pořád mluvil a zveličoval ho, a nějak se nedočkala, neodnesla jsem si vůbec nic použitelného. Nevidím smysl v tom zahltit se dalšími seznamy a hlavně jejich tvořením. Za sebe tedy nemůžu doporučit.

ŽabákDokvákal

Kniha je hlavně zaměřená na studenty a akademické pracovníky. Obsahuje několik zajímavých myšlenek a techniku zettelkasten nejspíš díky této knize vyzkouším, ale bude to proto, abych si uchovával zajímavé myšlenky z knih a díky tomu si budoval svoji síť znalostí. Nebude to proto, abych napsal disertační práci nebo vědecký článek, což je činnost, na které autor výhody zettelkasten neustále prezentuje. Některé argumenty se často opakují. Chybí mi praktický přístup k věci - konkrétní příklady, jak s touto technikou pracuje autor.
Je škoda, že autor při psaní cílil pouze na akademickou obec a zaměřil se pouze na teorii.

Kniga47

Tuto knihu jsem potrebovala!
Lituji, ze jsem se k ni nedostala drive, tedy k te metode. Kniha je v cestine vydana teprve pul roku, ale rikam si, ze jsem moha byt nekde jinde, kdybych se o teto metode dozvedela treba pred dvaceti lety. Ted jsem tedy samozrejme plna nadseni po docteni knihy. Uvidim jak budu tuto knihu hodnotit s odstupem.Zatím mám stáhnutý software a hodlám tuto metodu odzkouset. Nekdo tu psal, ze je to odpad, ze je ta metoda jednoducha. No ano je, ale v tom je jeji kouzlo :) Jediduche asi neni uplne ze zacatku se naucit delat spravne poznamky, spravne je propojovat. Ale bez vyzkouseni nemuze nikdo tuto metodu hned zavrhnout....

Autor knihy mi, krome metody zettelkasten, objasnil i par dalsich problemu, ktere se tykaji studia, premysleni a tak.
Doporucuji ji vsem, kteri maji pocit, ze se zasekli a ze presto ze ctou hodne tak vedi cim dal min....

Bustedka

Kniha je o způsobu, jak byste s poznámkami měli pracovat (protože "většinou se domníváme, že víme, o čem čteme, dokud to nezkusíme napsat vlastními slovy") a jak je systematizovat a pracovat s nimi (protože "tvorba poznámek a jejich ukládání do Zettelkasten není ve své podstatě nic jiného, než snaha informaci pochopit v širších souvislostech")

Systém a metoda Zettelkasten smysl dává, ale měla bych pár výhrad ke knize. Autor na 200 stranách píše hlavně o fungování mozku, jak se lépe učit, snaží se vysvětlit, proč je Zettelkasten dobrým systémem, ale samotnému systému se věnuje minimálně. Chyběla mi tam ukázka ve stylu "tak to dělám já" a tím pádem třeba i zabroušení do digitálního psaní poznámek (kdo z nás bude v dnešní době používat kartoteční lístky?)

Mnohem víc než samotná kniha mi tak daly články od Jiřího Benedikta - Můj druhý mozek Zettelkasten a od Elišky Šestákové - Čím víc čtete, tím víc toho zapomínáte.

originál

Já bych tuto knihu pojmenovala: Čtěte s tužkou v ruce. Aby po přečtení každému došlo, že odpověď na otázku jak si dělat efektivně poznámky, je už v názvu. Ale je fakt, že mě kniha motivovala, abych si k tématu Zettelkasten dohledala více na internetu. Pokud váháte zda číst nebo ne, doporučuji najít si blog Elišky Šestákové, kde je to slušně vysvětleno a nezabere to věčnost.