Jak rozumět komiksu

Jak rozumět komiksu https://www.databazeknih.cz/img/books/77_/7788/jak-rozumet-komiksu-7788.jpg 5 106 14

„Potenciál komiksu je bez hranic a úžasný!“ S těmito slovy se Scott McCloud pouští do jednoho z nejodvážnějších projektů, jaký kdy jeho obor poznal. Dílo Jak rozumět komiksu důkladně a nápaditě zkoumá sílu a možnosti snad nejpodceňovanějšího uměleckého média na světě. Hned od svého vydání roku 1993 toto dílo zaujalo čestné místo mezi největšími úspěchy komiksu jako takového, stalo se pilířem jeho teorie, nezbytným nástrojem a zdrojem informací pro každého, kdo se komiksem chce zabývat hlouběji a soustavněji, ale i skvělou a zábavnou četbou pro všechny, kdo chtějí prostě jen pochopit, jak komiks funguje. Scott McCloud vás vezme na okružní cestu po všech zákoutích komiksového umění. Dotkne se jeho dějin, které sahají více než tři tisíce let do minulosti. Odhalí sílu symbolů a působení linek a barvy. Prozkoumá záhady, které se skrývají v mezerách mezi panely, a porovná i komiksové tradice Ameriky, Evropy a Japonska. Především však jasně formuluje, proč komiks může být stejně důležitý, úspěšný a rozmanitý jako film, próza, malba či jakákoli jiná umělecká forma. Proč je vlastně jazyk komiksu tak univerzálně srozumitelný? Proč stačí pár čárek a dvě tři srdíčka, aby všichni pochopili, že postava se právě zamilovala? A pár vlnovek, abychom pochopili, že je jí zima? Těmito a stovkami dalších otázek se zabývá Scott McCloud ve svém zásadním díle, které Alan Moore označil za „jednoduše nejlepší“ knihu o komiksu, jakou kdy měl v ruce, a o které si prakticky totéž myslí komiksoví velikáni od Eisnera po Spiegelmana. Pokud chcete pochopit, co to vlastně je (a co už není) komiks, jak toto médium působí na své čtenáře a jaké techniky, triky a fígle jeho tvůrci používají, aby nás všechny „dostali“, nemůžete si vybrat lepší zdroj než tuhle proslulou knihu. A překvapí snad někoho, že tato klíčová publikace o komiksu má formu… komiksu? ... celý text

Komiksy , Literatura naučná , O literatuře

Vydáno: , BB art

Understanding Comics , 1994

VikiV
20.12.2022 5 z 5

Skvělé dílo. Spousta zajímavých informací, nahlédnutí do minulosti, srovnání různých komiksů, stylů/zvyků v různých krajinách. Velmi příjemné čtení, které bylo doplněné o nádherné kresby.
Určitě stojí za přečtení a především nám nabídne nový pohled na svět komiksů.

sf1
28.09.2021 2 z 5

Nudná vysokoškolská přednáška jakž takž snesitelná díky přidaným obrázkům.

R47
03.02.2021 5 z 5

Skvělý "literárněvědný" úvod do problematiky jazyka komiksu. I když už je spousta jeho závěrů překonaná, pořád je to povinnost a pořád se na něj odkazuje. Navíc ta forma je jedinečná.

tomexx
22.11.2019 5 z 5

Skvelé čítanie, plné rôznych vnemov a pohľadov na fenomén zvaný komiks. Komiksy čítam od útleho veku, ale nikdy som nad nimi hlbšie neuvažoval. Táto kniha to zmenila a umožnila mi vnímať komiksy, ale i ďalšie formy umenia, v nových perspektívach. Zároveň to bolo aj veľmi vtipné.

Nelíísek
31.10.2018 5 z 5

Tenhle komiks o komiksu úplně změnil můj pohled na komiks.

Nádherně zpracované, absolutně nejvíc se mi líbí komiksové zpracování, není to jen 200 stran popsaných řádků ale opravdového dokonalého prolnutí obrazu a slova.

Zabývám se poslední dobou také kresbou a malbou a v knize jsem se dozvěděla i hodně věcí o tomto, škoda že v ČR je tato kniha k sehnání jenom na bazarech a to velmi vzácně já jsem na ní narazila v knihovně, ráda bych jí měla doma po ruce a pořád se k ní vracela. Rovněž je škoda že se k českému publiku nedostala i publikace Making Comics četla jsem ji v angličtině a také mě naprosto nadchla.

"Není k tomu potřeba víc než touha vyjádřit se, ochota učit se a schopnost vidět neviditelné."

makushenka
04.07.2017 5 z 5

Výborný start pro někoho, kdo o komiksu neví nic a chtěl by ho trochu líp pochopit.

Mercatino
21.05.2017 5 z 5

Jeden z vůbec nejlepších komiksu, které jsem četl. Čekal jsem úplně něco jiného, ale příjemně mě to překvapilo. Tento komiks by jsem doporučil všem, čtenářům komiksů, začínajícím tvůrcům, ale i těm, kteří žádný komiks nečetli, protože si myslím, že vstup přes tento komiks do světa komiksů, by byl úžasný.

Líbilo se mi na tomto komiksu:

+ jasnost a přehlednost
+ hloubka myšlenek, autor komiksů šel až na dřeň
+ krásné zpracování, vypravěč sympaťák
+ ke komiksu se můžu často vracet
+ zábavná forma, která čtenáře dokáže dost krát místy pobavit.

Beltrix
01.10.2016 4 z 5

Velmi originální formou podané informace o komiksech, o tom jak fungují a jak je vnímáme.

martinstefko
27.09.2016 5 z 5

Pokud jsou tu ti, co teprve chtějí komiks objevovat, ale ne jen jako příběhy, ale jako formu, které by se sami chopili, je právě kniha "Jak rozumět komiksu" skvělým začátkem. A naštěstí vyšla i česky!

Disease
22.02.2016 5 z 5

Čtení komixu už pro mě nikdy nebude stejné jako před přečtením téhle knihy.

Kapis
13.01.2014 5 z 5

No rozhodně to stálo za přečtení, i když jsem od toho čekal více. Některými pasážemi jsem se musel ale prokousávat. Gadžopádně že to je docela základové dílko pro ty, kteří to s komiksem "myslí vážně" plně souhlasím - taková škarpa plná krve je prostě skvěle uchopená a popsaná věc, která mi byla tak nějak jasná, akorát by mě nikdy nenapadlo to tak rozebrat a teoreticky podchycenou jsem ji viděl poprvé.

Standa Šebek
11.09.2013 5 z 5

Skvělý komiks o komiksu. Tahle humorná kniha je vlastně dosti erudovanou naučnou literaturou, který představuje komiks jako plnohodnotnou uměleckou formu.

Zábavně, podrobně a odborně (i na grafy dojde:-)) vysvětluje například, jak v komiksu plyne čas, jak náš mozek pracuje při přechodu z jednoho okénka do druhého, jak vnímáme symboly, ikony či zjednodušující karikatury, jak několik abstraktních linek dokáže vyvolat určité emoce nebo proč i v těch nejabstraktnějších kresbách podvědomě nacházíme zobrazení lidské tváře. Že nad postavou stačí nakreslit pár vlnovek a poznáme, že je jí zima, že stejné vlnovky stačí nakreslit nad hromadou odpadků a hned poznáme, že odpadky zapáchají.

Skvělé čtení pro všechny, kdo chtěli někdy blíže porozumět komiksu. Bible komiksových autorů.

Sykysan
02.05.2012 5 z 5

Geniální věc zejména z hlediska sémiotiky, i když o sémiotice samotné pojednává trestuhodně primitivně. Jen škoda, že Understanding Comics neobstojí v akademické diskusi právě pro zvolený styl…originalitou si paradoxně podkopává nohy:-)

Locika
15.12.2011 5 z 5

O komiks jsem se nikdy moc nezajímala, ale jakmile jsem narazila na tuto knihu psanou ve formě komiksu o komiksu, našla jsem v tomto umění jakési zalíbení. Ráda si proto zkusím nějaký přečíst.