Jak potopit Austrálii

Jak potopit Austrálii https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2042/bmid_jak-potopit-australii-OQF-2042.jpg 4 242 16

Knižka povídek, která je autorovou prvotinou, vyšla již v roce 1986. Kniha obsahuje i povídku Šakalí léta, která byla předlohou pro stejnojmený český film. Kniha je plná autorova osobitého humoru.

Doubravka1975
11.10.2022 4 z 5

Krátké oddechové povídky a opět pocit , vždyť to už jsem někde viděla a nebo slyšela (Šakalí léta a U mě dobrý)

michalteslaeu
11.07.2022

dobrý den , prosím je někde uvedeno odkud vznikl název povídky a filmu Šakalí léta? děkuji

stoun25
26.04.2020 5 z 5

Dokonalé. Šabach byl mistr pera.
Za mě plný počet

oladnb
31.07.2019 4 z 5

Druhé dílo od Šabacha a klidně se pustím do dalšího. Knížka se čte pěkně, povídky jsou některé velmi zajímavé vypointovane, některé jsem asi úplně nepochopila, ale celkově se mi knížka líbila. Autor je specifický se smyslem pro humor, líbí se mi.

mi-380
26.02.2019 4 z 5

Povídky nostalgicky popisující dobu, kdy většina dospívajících se místo v kavárnách scházela venku na plácku, v rourách, v ulicích. Životní zkušenosti nezískávali na internetu, ale v partách a od světaznalejších kámošů. Legendární vypravěč Péťa nám tu názorně popisuje paradoxní mix naivity, vyplývající z normalizační nevědomosti, kombinované s pragmatismem života mezi lidmi v ulicích a v hospodách. Témata i délka povídek je předurčuje k využití ve filmu, v naší porevoluční kinematografii se určitě neztratily (tady jsem identifikoval Šakalí léta a U mě dobrý).
80 % (193 hodnotících s průměrem 80 %).

Jack.Bledsoe
15.11.2017 5 z 5

Přijde mi, že Petr Šabach je veřejností vnímaný hlavně jako humorista, jenže ve skutečnosti jde o mistrného, všestranného vypravěče, který vás dokáže i dojmout. Proto od jeho první knihy nečekejte jen třeskutou legraci, ať vás pak nezaskočí několik melancholičtějších povídek. Ale žádné obavy, čtou se stejně hezky!:)

kilometr
22.09.2017 4 z 5

Dlouho jsem Šabacha opomíjel,přestože se mi filmové zpracování Šakalích let moc líbilo.A kdybych při poslední návštěvě knihovny nezjistil,že autor už nežije,tak bych ho do dneška ani nečetl,což by byla velká škoda.Ale už to napravuji.80%.

Jaruš7
03.01.2017 4 z 5

Nadpis jako kouzelnická formule knižní prvotině dává určující význam a ten sedí. Od správně praštěných nápadů k realizaci nechybí někdy záviděníhodná odvaha, a to je to, na co nemáme odvahu my, a co nás nostalgicky okouzluje i dnes.

Damato
22.06.2015 5 z 5

Šabach píše pro lidi a o lidech, proto je tak oblíbený a jeho knížky nenajdete v období vánoc na žádném pultě prodejen knih ani v antikvariátech. Je to kouzelné, milé a pohodové čtení

bovinka
03.01.2014 4 z 5

Konečnějsem se dostala k této starší knížce povídek. Mám asi radši romány Petra Šabacha. Zaujaly mě víc asi 3 povídky, které jsou notoricky známé díky Hřebejkovým filmům

sachista
05.03.2012 3 z 5

U mě vítězí Šabach-romanopisec nad Šabachem-povídkářem, sbírka Jak potopit Austrálii to definitivně stvrdila.

panjan
07.10.2011 4 z 5

Tohle je tak trochu jiný Šabach. Řekl bych trochu slabší. To co u Šabacha obdivuji a mám rád - samozřejmě skvělý smysl pro humor, celková atmosféra jeho knih, nadhled, tolik neviniknou v povídce jako v delší próze. Některým povídkám chyběl trochu šmrnc, švih, ale některé byly opravdu výtečné. Rozhodně stojí za přečtení.

WEIL
10.08.2011

Chladné psaní Petra Šabacha, tak na mě každá kniha tohoto autora působí.
Často u něho mám pocit, že to či ono jsem už někde četl.
A přece jsem - Jak potopit Austrálii přečetl, a pár vět z něho se v mé paměti uhnízdily.

Addie
01.04.2011 3 z 5

Stále vyzdvihuji Šabachovy knížky nad jednotlivé povídky, protože mi zkrátka víc sedí.
Hodnocení tedy není tak valné.

MrMail
17.03.2011 5 z 5

Skvělá kniha s povídkami ze kterých vznikli filmy jako jsou Šakalí léta ( Šakalí léta) nebo
U mě dobrý ( Mr.Class)

PanKérka
23.01.2011 5 z 5

Moc dobrá knížka s pěknými a vtipnými povídkami