Jak očistit své srdce?

V tomto svazku nás autor učí živě nahlížet do vlastního srdce, abychom uměli rozlišovat kořeny dobra a zla. Jako zkušený duchovní otec nám předává moudrost střežení srdce pomocí vnitřní modlitby. / V originále: L’arte di purificare il cuore, přeložil Josef Koláček.

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/109037/jak-ocistit-sve-srdc-109037.jpg 4.524

Kniha Jak očistit své srdce?

Mánička178
30.08.2019

S Tomášem Špidlíkem se srdce očišťuje krásně... Díkybohu za tyto učitele, které osvětlují člověku pořád nové obzory.

mirektrubak
25.03.2019

„Člověk je tím, co rozhodne, a ne tím, k čemu ho přitahují smysly.“

Velice srozumitelná, didaktická kniha. Užitečný průvodce vlastní hlavou, který varuje před léčkami a pastmi našeho ega a naznačuje, jakým směrem se vydat při hledání té správné cesty ke zlepšení svého duchovního života. Upozorňuje na hříchy, varuje, nezlehčuje, ale umí také povzbudit - vyhýbá se tomu, aby čtenáře (který čelí realitě své slabosti v boji s vlastními poklesky) srážel do bahna beznaděje.
Zajímavá byla kapitola o fyzické stránce při modlitbě. Křesťanská jóga, o tom jsem opravdu slyšel poprvé, ale shodou okolností jsem před krátkou dobou sám začal víc vnímat propojení odříkávání vět z modliteb s tempem svého dechu – a můžu potvrdit, že to u mě mělo na prožívání modlitby pozitivní dopad.

A ještě krátká úvaha o hněvu, která se mi zdá dost typická pro pohled kardinála Špidlíka v této knížce – tedy že nevadí samotná existence negativních hnutí mysli, ale že je důležité, jak se k nim svobodnou vůlí postavíme: „Mnohem nebezpečnější je hněv, který zůstane v duši, i když výbuch citů už pominul. Tehdy se začíná chladně uvažovat o pomstě, odmítá se odpuštění. Podle sv. Řehoře Nysského, člověk, který se tak chová, odlučuje se od Božího království.“

vmatusko
19.08.2018

Výborná kniha, autor sa vyzná vo východnej spiritualite. Zároveň ma motivoval niečo viac si ešte prečítať z cirkevných otcov východu. Poučné boli aj kapitoly, ktoré sa venovali postoju tela pri modlitbe, doplnené konkrétnymi príkladmi.
Autor v tejto knihe často spomína knihu Filokália od Nikodéma Hagioritu - čo bude asi ďalšia veľmi dobrá kniha, po ktorej siahnem.

Mondie
08.05.2016

Tato kniha, jste-li duchovněji založeni vám jistě něco nového přinese, avšak je třeba ji nebrat doslovně. Dnes je rok 2016 a ne vše, co je psané v knize platí i pro dnešní dobu. Nicméně shledávám pravdivou představu o popsané cestě k srdci, léčkách o myšlenkách a emocích. Částečně i o "démonech" pokušitelích. Popsané nástrahy "probuzeného" člověka a pasti ega jsou velice trefné, jazykově jinak podané. Osobně se mi slovo hřích nelíbí, ale to je můj pocit, neboť dnes je tedy shledán hříšníkem naprosto každý...

martunka
22.04.2015

Skvělá kniha. Jsem moc ráda, že jsem ji objevila. Po přečtení musím říct, že jsem konečně mnohé věci pochopila. Tuto knihu nejde jinak než doporučit!

Vojslava
25.11.2014

Klasický Špidlík, vysoce zajímavé téma, syntéza Východu a Západu, nadto ještě spousta zajímavých praktických podnětů a celé je to ve formátu do kapsy... co by si čtenář mohl víc přát...

smrček
22.06.2012

Kniha mě velmi zaujala. Dala mi konkrétní odpověď na otázku, jak se zbavit určitého hříchu, který začíná špatnou myšlenkou.
Nejsnáze se špatné myšlenky zbavíme už v prvním stádiu "navádění". "Rozhovor" se špatnou myšlenkou sice ještě není hříchem,
ale ztrácí se mnoho energie a času. Vlastní "boj" s hříchem můžeme vyhrát, ale stojí to velkou námahu. Svobodný souhlas ke špatnosti už je hřích. Pokud necháme dorůst do vášně, tato nám postupně oslabuje charakter. Je to velmi silná náklonnost
k hříchu. Je třeba probudit vůli, abychom se vášně zbavili a nedokážeme to bez mimořádné pomoci Boží milosti. Milujeme-li
Boha upřímně, sama naše láska vyhání špatné vášně.
Dále je charakterizováno 8 základních vášní. Zaujala mne významně charakteristika duchovní lenosti. Jde o odpor ke všemu, co stojí námahu, nedbalost k pořádku a pravidlům, nestálost v dobru, nedodržování předsevzetí, neschopnost odporovat pokušením, ztrácí se vzácný čas, jde o nedbalost k hlavním povinnostem svého stavu.
To jsou pouze výňatky k některým myšlenkám knihy. Kniha je dobrou pomůckou pro začátečníka duchovního života.

Bible Svatá
Bible Svatá