Jak nepřežít vlastní smrt

Jak nepřežít vlastní smrt https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/5966/jak-neprezit-vlastni-smrt-5966.jpg 4 36 8

Když se Murray Colin, poslušný zaměstnanec reklamní agentury, dozvídá, že trpí zhoubnou formou nádoru na varleti, rozhodne se radikálně změnit svůj přístup k životu. Během okamžiku zlikviduje výnosnou a měsíce připravovanou kampaň na zmrzlinu, nabourá ferrari svého nadřízeného a v neposlední řadě si vypůjčí vpravdě značnou sumu od sympatických "finančníků" v Soho, kteří se vyznačují silným ruským přízvukem a neortodoxními metodami sloužícími k vymáhání dluhů. Ostatně čeho se obávat: Murrayho předpokládané datum úmrtí je v pohodlném předstihu před termínem splatnosti. Později se však Murray dozvídá, že v nemocnici došlo k omylu - záměně testů - a byla mu tak diagnostikována metastázující rakovina, kterou podle všeho nemá. Najednou se musí vyrovnávat s obviněním z vraždy, několika vloupání a v neposlední řadě se ozývají i "věřitelé", kteří se dozvěděli o Murrayho malém "zamlčení" choroby… Beaumontův vtipný a čtivým způsobem sepsaný román Jak nepřežít vlastní smrt¸v němž autor nešetří černým humorem, je přesvědčivý především zásluhou dialogů, které zřetelně následují moderní filmovou a televizní řeč a zajišťují tak nebývalý spád děje, ale také díky četným ironickým postřehům hlavního hrdiny, jimiž je příběh prokládán a zároveň komentován. Udrží tak bez problémů čtenáře v pozornosti i v pobavení až do náležitě vyhroceného finále.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Knižní klub

Staying alive

trudoš
09.07.2021 3 z 5

Povedený komediální thriller, ovšem zdaleka ne taková oddechovka, jako jsem čekal. Hlavní slabinou románu je spousta slov navíc, kdy hrdina rozebírá své vnitřní pocity, přičemž to však pro dějovou osnovu dvakrát velký význam nemá, aby to opodstatnilo všechen prostor tomu věnovaný. Nejvíc mě pak štvaly především dvě věci – ústřední protagonista je ve všech ohledech trotl nakvadrát a zápletka se rozeběhne až v druhé půli románu, přičemž je ještě jednodušší, než by jeden podle námětu čekal. Coby film s Adamem Sandlerem (například) bych si to určitě užil víc, protože bych se bavil hereckými kreacemi, namísto těch literárních. Ale zas oceňuji propracované vedlejší postavy, které jsou vesměs mile pošahané. Ostatně, víc jsem se smál u situačních skečů než nad příběhem jako takovým, ať už šlo o felaci v autě a následnou autonehodu, nebo připalování atrapou pistole, jež skončí značně tragicky. Jsou to obehrané vtípky, ale pod rukou Matta Beaumonta fungují naprosto dokonale a především nečekaně.

Vendula39
18.06.2020 4 z 5

Tuto knihu jsem si vybrala spíše jenom náhodou podle názvu, ale nelituji toho. Trošku mě mrzí, že autor na zadní straně už trošku napověděl o jakou nemoc se jedná a že došlo nakonec k omylu v diagnóze. Ale i přes to se mi dobře četla a nastínila mi život zločinců. Nejlepší a nejvtipnější postava v knize byl asi Vinc, o kterém celý svět věděl co má za plány s ponorkou. I když byl někdy trochu zasněný, tak na druhou stranu zase uměl jednat v životu ohrožujících situacích.

JitulHa
02.03.2018 5 z 5

Tato kniha mě nejprve zaujala svým paradoxním názvem, poté zápletkou, kdy se vlivem souhry událostí život hlavního hrdiny proměnil ze dne na den v obrovské adrenalinové dobrodružství, byla jsem proto nesmírně zvědavá, jak příběh bude pokračovat dál a jak vlastně skončí. Čtení toho příběhu bylo přímo parádní - sarkasmem opředený humor, osobitý hlavní protagonista, barvité prokreslení jednotlivých drastických a zároveň komických situací, bylo jednoduše bezchybné. S knihou jsem tedy neměla nejmenší problém, četla se skvěle i rychle, až mě na konci vážně mrzelo, že už je konec, protože jsem se chtěla smát nad dalšími povedenými zápletkami a situacemi.

Jája92
02.05.2017 3 z 5

Z této knihy mám smíšené pocity. Na jednu stranu to byla dobře napsaná kniha plna vtipných dialogů, ale někdy jsem se poněkud u ní nudila. Na druhou stranu Murray byl tak trochu nesnesitelný , zoufalý ,ale i zábavný.

Knišíl
05.11.2016 3 z 5

Dobrá kniha na zkrácení času. Až filmové pojetí vyprávění děje dělá z této knihy zábavný zážitek. Trochu mi to připomíná takové ty ujeté komedie, které pobaví, ale člověk na ně zakrátko zapomene. Tím chci říct, pokud hledáte nenáročnou četbu, která nenudí, je vtipná a akční, klidně si tuto knihu přečtěte.

Red_Fox
30.06.2013 5 z 5

Knížka mne zaujala hned po přečtení zadní strany a nezklamala. Po celou dobu jsem se bavila a co nevidět jsem byla na konci :)

Agi
12.06.2012 4 z 5

Zvláštna kniha.
Prvé dve tretiny sú skvelé - čerstvý tridsiatnik sa rezignovane zmieruje s tým, že jeho osobný /opustila ho dlhoročná priateľka/, i pracovný život /frustrujúce fotenie rodinných balení zmrzlín v mrazničkách supermarketov/ v reklamnej agentúre sa nevyvíjajú podľa jeho predstáv.
A potom dostane ranu osudu - fatálnu lekársku predpoveď na zopár mesiacov života. A všetko sa roztočí v šialene rozvibrovanej špirále a osud ho donúti vyložiť všetky karty na stôl. Nemá žiadne eso, len samý Čierny Peter, všetko zbabrané a spackané natoľko, že mu konečná diagnóza pripadá ako celkom akceptovateľné a úľavné východisko.

Škoda, že posledná tretina knihy trocha devalvuje silu výpovede predošlého textu. Autor náhlivo všetko rozvalcoval, stočil do úhľadnej ruličky a ešte aj previazal ružovou stužkou. Napriek tomu - za trefné sebaironické postrehy a nadhľad si minimálne štyri hviezdičky určite zaslúži.

JankaFialova
13.11.2011 4 z 5

Pohodová knížka, kterou jsem přečetla téměř jedním dechem. Je zábavná a oddechová, takže jestli si chcete při čtení pořádně odpočinout, můžu jen doporučit. :)

Matt Beaumont
anglická
2017  79%Kancl
2008  74%Jak nepřežít vlastní smrt
2019  80%Kancl 2

Kniha Jak nepřežít vlastní smrt je v