Jak nechutně zbohatnout v rozvojové Asii

Jak nechutně zbohatnout v rozvojové Asii https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/198683/bmid_jak-nechutne-zbohatnout-v-rozvojove-9N3-198683.jpg 4 118 31

Na příběhu NĚKOHO (hrdinovo jméno neznáme) ukazuje Hamid krutou a drsnou tvář současné Asie – bídu, nemoci a smrt. Na druhé straně vypráví o lásce partnerské i rodičovské. Líčí milování na střeše domu stejně jako nelegální výrobu kopií filmů na DVD. Největší devízou díla je právě styl, připomínající Salmana Rushdieho, v němž mísí tragické s komickým, vysoké s nízkým, západní s východním. První vydání. ... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

How to Get Filthy Rich in Rising Asia , 2013

Edlik
11.04.2018 2 z 5

Asi čekal něco naprosto jiného, než jsem dostal. Takže se u mě dostavilo zklamání.

laepus
07.11.2017 4 z 5

Jak mě informovala předsázka knihy, těšil jsem se na parodii. Já bláhový si pod slovem parodie představil něco vtipného. Nedostal jsem nic vtipného. (odteď spoiler!) Dostal jsem hutný a hodně koncentrovaný životní příběh NĚKOHO, kdo se od absolutní píky propracoval na absolutní vrcho, aby pak v závěru života opět tvrdě padl na zem. Drsný příběh vzestupu a pádu v něčem připomínající depresivního Stonera od Johna Williamse. Po prvních dvou třetinách, kdy se NĚKDO na vrchol teprve šplhá, to bylo jen takové slabší rozjíždějící, ale za závěrečnou třetinu jeho vrcholu a pádu musím s klidným svědomím dát zasloužené čtyři. Je to jedna z mála knih, která totálně klame tělem, aby vás zpočátku zklamávala ve vašich očekáváních, ale na závěr vás měrou vrchovatou obdařila úžasným příběhem.

Měňavka
19.07.2017

Kniha se moc dobře četla,doporučuji!

AdamMez
11.05.2017 3 z 5

Vyčerpávající a přeci rozsahem spíše skromný pohled do života jednoho člověka kdesi v rozvojové, pravděpodobně autorově rodné, asijské zemi. V tomto blíže nespecifikovaném prostředí využívá autor svou hlavní postavu, i přes její neobyčejný životní příběh, k demonstraci všedních problémů a každodenních otázek tamního života. Velice dobře propracované části zaměřené na hlavní postavu a uvádějící do celkového prostředí jsou, bohužel, vyváženy schématickým posouváním děje i averzí k jakémukoliv rozvoji vedlejších postav. Autor se přesto nesoustředí výhradně na postavu hlavní, a nemůžeme mu proto tento nedostatek odpustit coby umělecký záměr.

Nesouhlasím s doslovem Pavla Kořínka, v němž vyzdvihuje zejména autorovu specifickou vypravěčskou figuru. Nápad románu ve slibované formě self-made příručky je geniální, technicky ho však autor, vyjma několika úvodních vět kapitol, ani zdaleka nenaplnil. Namísto pasáží ironizujících zároveň realitu vnějšího světa i stupiditu kýžených "příruček k rychlému zbohatnutí" tak čtenář dostává pouze nemnoho neobratných úvahových pasáží o dalším směru, kterým se má kniha ubírat. Stejně tak v doslovu zmiňované vystupování autora z role vypravěče a obracení se na skutečného posluchače ani zdaleka nedosahuje umu, který na této figuře představil například K. Vonnegut ve Snídani šampionů.

Přes veškeré výtky se ale těším na další autorovy vypravěčské experimenty v jeho ostatních románech.

Honzeecheck
17.04.2017 5 z 5

Čekal jsem vtipnou knihu plnou černýho humoru, nakonec jsem dostal překvapivě propracovanej román. Ne, že by tomu humor uplně chyběl, ale je takovej smutnej, cynickej. Asijský reálie tomu dávají jistý exotický kouzlo, ale samotný vyznění je v podstatě univerzální. Takovýhle knihy mě prostě baví...

Knihomlok2015
03.03.2017 4 z 5

Jako příručka o ničem, ale jako příběh jednoho (né příliš jednoduchého) života to bylo velmi dobré.

Tozbee
03.01.2017 3 z 5

Zajímavé podobenství o tom, co je v životě podstatné, podané neobvyklou formou - skrze příběh NĚKOHO, v rozvojové Asii nebo kdekoliv jinde na světě (neboť životní problémy je nutné překonávat všude). Hutný, odosobněný popis děje střídají "návody" na život - oboje nutí k pomalému čtení.

"My všichni jsme uprchlíci z vlastního dětství. A tak se, mimo jiné, obracíme na příběhy. A psát příběh, číst příběh, je prchání od stavu uprchlíka. Spisovatelé i čtenáři hledají řešení problému zvaného plynutí času, problému, že ti, kdo již odešli, jsou pryč a že ti, kteří odejdou, což postihne každého z nás, prostě odejdou. Byly okamžiky, kdy bylo možné všechno. A nastanou okamžiky, kdy už nebude možné nic. Ale v mezidobí můžeme tvořit."

Alena_S
09.02.2016 4 z 5

Zábavné i k zamyšlení, čtivost 50/50 - psané dobře, ale nedovolí vám "rychločtení", styl vyžaduje soustředění, ale stojí to určitě za to. Akorát to na mě vyznělo krapet smutně..

DriftBooks
11.02.2015 3 z 5

Dobré a čtivé – pokud máte pocit, že žijeme v šílené zemi, kde bují byrokracie a korupce (což je samozřejmě víceméně pravda) pak si přečtěte tuto knihu. Zjistíte, že je to u nás téměř idylické, což ovšem neznamená, že by nebylo třeba o tuto naši „idylu“ neustále bojovat a to na všech frontách. Nevím, zda nám v tom pomůže právě tato příručka, ale rozhodně nám pomůže trochu si srovnat pohled na svět za humny a díky tomu snad i na ten náš...

Boboking
10.07.2014 4 z 5

Útlá knížka z odeonské řady Světová knihovna. Netradičně koncipovaná "příručka" o tom, jak se v Asii stát úspěšný a bohatý. Tak trochu parodie na skutečnost. Přes úvod každé kapitoly, kde se snaží autor být "autor příruček na úspěch", je to vlastně příběh jedno člověka, jeho cesty za úspěchem a bohatstvím, přes byrokratickou a úplatkářskou hradbu tamějšího systému. V mnohém mi připomíná skvělou knihu Bílý tygr od Adiga. Poukazuje především, jak všechna sláva a peníze jsou pomíjivé a ve své podstatě zbytečné. Musím říci, že se mi to dost líbilo.

Babouš
09.03.2014 4 z 5

Právě mi před očima proběhl celý život jednoho človíčka kdesi v Asii, který se možná ještě ani nenarodil. Nebo možná už umřel, to je jedno. A hrozně bych tomu člověku chtěl říct, že úspěch není všechno, že na světě jsou i důležitější věci...

Zpočátku mi trvalo, než jsem si zvykl na ten neurčitý styl, ale pak jsem pochopil. Mohlo by se to stát jak v Afghánistánu, tak v Číně nebo Jižní Koreji. Vlastně by se to klidně mohlo stát i u nás, i když k rozvojové Asii máme celkem daleko. Další hezké "odeonovské" čtení.

Asie rozvojové státy pákistánská literatura

Mohsin Hamid
pákistánská, 1971