Jak nám zobák narost

Detektivní fraška o podivných zločinech v zábavním parku na Floridě, kterým je na stopě inteligentní novinář a jeho přátelé. (www.pitaval.cz)

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46356/jak-nam-zobak-narost-Na1-46356.jpg 4.430
Literatura světová, Humor
Vydáno, Mustang

Native Tongue, 1991

Kniha Jak nám zobák narost

andrej0867
23.11.2020

Florida konca 80-tych rokov bez iluzii.

kokrokr
27.08.2020

Já se začal trochu bavit až v druhé půlce knihy. Hodnotím jako průměr za tři body.

1amu
29.01.2020

Tak jsem dočetl svého druhého Hiaasena a mé srovnání s knihou první (Naostro) je něco jako konzumovat t.zv.vánoční polévku, kterou nabízí národu na Staroměstském náměstí poslední dobou pan premiér a pochutnávat si na výtečném silném vývaru s játrovými knedlíčky, který byl k mání pouze u mé babičky.
Na této knížce (vydána r.1991) je vidět, že autor začínal. Děj mě moc nebral a zachraňovali to pouze dva troubovití zloději a úžasná ekologická stará dáma Molly ovládající výtečně svou pistoli, tato trojka mi dělala radost a pak epilog.
Zajímavé v obou přečtených knihách je opakující se motiv, kdy starší churavějící dáma (ovšem s chutí do života) napraví ty "z druhé strany", konec konců Bud Schwartz a Danny Pogue by mohli vyprávět, že ano ?

kap66
07.01.2020

Číst Hiaasena (moje třetí knížka) je pro mě stolní hra. Autor rozloží herní plán a rozdá karty s postavami. Já chvilinku tápu, vstřebávám a učím se – a najednou cvak! Všechno do sebe zapadne. Každý další tah a obrat mi přinášejí radost a já se zubím jako blázen až do konce a snad ještě dál :-). Hiaasenova síla je v propojení reálného prostředí Floridy a originálních, svérázných postav na obou stranách spravedlnosti. Tady jsem se zamilovala do zločince Pedra Luze a jeho kousků s nitrožilní výživou a ekoložky Molly a jejích stoprocentně účinných výchovných metod. Samozřejmě taky do pantera a pornografické básnířky – a vůbec do všech, jako vždycky.
Na spoustu knížek se hodí věta (řečená o atrakci Mokrý Willy): "Iluze kvality je cennější než kvalita sama." V případě knih Hiaasenových ale platí tohle: iluze jím vytvořená je sama kvalita nejcennější.

Mr.JaroCZ
04.01.2020

Vtipná, svěže napsaná krimi gangsterka.

Abia
29.08.2019

Bláznivé, snad i vtipné, ale zase jsem se smíchy neválela. Moore byl určitě lepší.

broskev28
08.06.2019

Souhlasím se všemi souhlasnými komentáři - koneckonců jiné tady ani nejsou. Téma aktuální dnes snad ještě více než v době svého vzniku, postavy naprosto neuvěřitelné (křehká stařenka Molly McNamarová, básnířka a call girl v jedné osobě Nina, ostře sledovaný panter č.17) a gradace příběhu skvělá. Občas mi to vzdáleně připomínalo Kurta Vonneguta, jakási jeho jemnější a reálnější verze, ovšem o nic méně čtivá a trefná.

mi-380
05.03.2019

Vtipná až bláznivá detektivní šaráda plná svérázných floridských postaviček, rozdělených ostře na dvě skupiny, které nesmiřitelně stojí na opačných stranách ekologické barikády. Přičemž ekologická linka je zde podána tak přesvědčivě, že nemůže vadit ani zarytému klausovci. Nacházíme se totiž v roce 1990, v době, kdy pojmy ochrana životního prostředí a politika ještě moc nešly dohromady.
75 % (zatím 18 hodnotících s průměrem 91 %).

... Hleděl na řady spících mimin, scvrklých, umžouraných a zářivě nevinných, a mlčky jim předpověděl budoucnost. Vyrostou, aby měla auta a domy a byty, které nakonec všechny vyloupí pochybné existence, jako je on.

Carl Hiaasen
americká, 1953