Jak nám zobák narost

Jak nám zobák narost https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46356/mid_jak-nam-zobak-narost-Na1-46356.jpg 4 32 14

Detektivní fraška o podivných zločinech v zábavním parku na Floridě, kterým je na stopě inteligentní novinář a jeho přátelé.

Literatura světová Humor
Vydáno: , Mustang

Native Tongue , 1991

andrej0867
23.11.2020 4 z 5

Florida konca 80-tych rokov bez iluzii.

kokrokr
27.08.2020 3 z 5

Já se začal trochu bavit až v druhé půlce knihy. Hodnotím jako průměr za tři body.

1amu
29.01.2020 3 z 5

Tak jsem dočetl svého druhého Hiaasena a mé srovnání s knihou první (Naostro) je něco jako konzumovat t.zv.vánoční polévku, kterou nabízí národu na Staroměstském náměstí poslední dobou pan premiér a pochutnávat si na výtečném silném vývaru s játrovými knedlíčky, který byl k mání pouze u mé babičky.
Na této knížce (vydána r.1991) je vidět, že autor začínal. Děj mě moc nebral a zachraňovali to pouze dva troubovití zloději a úžasná ekologická stará dáma Molly ovládající výtečně svou pistoli, tato trojka mi dělala radost a pak epilog.
Zajímavé v obou přečtených knihách je opakující se motiv, kdy starší churavějící dáma (ovšem s chutí do života) napraví ty "z druhé strany", konec konců Bud Schwartz a Danny Pogue by mohli vyprávět, že ano ?

kap66
07.01.2020 5 z 5

Číst Hiaasena (moje třetí knížka) je pro mě stolní hra. Autor rozloží herní plán a rozdá karty s postavami. Já chvilinku tápu, vstřebávám a učím se – a najednou cvak! Všechno do sebe zapadne. Každý další tah a obrat mi přinášejí radost a já se zubím jako blázen až do konce a snad ještě dál :-). Hiaasenova síla je v propojení reálného prostředí Floridy a originálních, svérázných postav na obou stranách spravedlnosti. Tady jsem se zamilovala do zločince Pedra Luze a jeho kousků s nitrožilní výživou a ekoložky Molly a jejích stoprocentně účinných výchovných metod. Samozřejmě taky do pantera a pornografické básnířky – a vůbec do všech, jako vždycky.
Na spoustu knížek se hodí věta (řečená o atrakci Mokrý Willy): "Iluze kvality je cennější než kvalita sama." V případě knih Hiaasenových ale platí tohle: iluze jím vytvořená je sama kvalita nejcennější.

Mr.JaroCZ
04.01.2020 4 z 5

Vtipná, svěže napsaná krimi gangsterka.

Abia
29.08.2019 3 z 5

Bláznivé, snad i vtipné, ale zase jsem se smíchy neválela. Moore byl určitě lepší.

broskev28
08.06.2019 4 z 5

Souhlasím se všemi souhlasnými komentáři - koneckonců jiné tady ani nejsou. Téma aktuální dnes snad ještě více než v době svého vzniku, postavy naprosto neuvěřitelné (křehká stařenka Molly McNamarová, básnířka a call girl v jedné osobě Nina, ostře sledovaný panter č.17) a gradace příběhu skvělá. Občas mi to vzdáleně připomínalo Kurta Vonneguta, jakási jeho jemnější a reálnější verze, ovšem o nic méně čtivá a trefná.

mi-380
05.03.2019 4 z 5

Vtipná až bláznivá detektivní šaráda plná svérázných floridských postaviček, rozdělených ostře na dvě skupiny, které nesmiřitelně stojí na opačných stranách ekologické barikády. Přičemž ekologická linka je zde podána tak přesvědčivě, že nemůže vadit ani zarytému klausovci. Nacházíme se totiž v roce 1990, v době, kdy pojmy ochrana životního prostředí a politika ještě moc nešly dohromady.
75 % (zatím 18 hodnotících s průměrem 91 %).

... Hleděl na řady spících mimin, scvrklých, umžouraných a zářivě nevinných, a mlčky jim předpověděl budoucnost. Vyrostou, aby měla auta a domy a byty, které nakonec všechny vyloupí pochybné existence, jako je on.

Uroborus
10.03.2018 5 z 5

Skvelá zábava, výborne sa to číta!... akiste aj vďaka zdárnemu prekladu. Veľmi živo si to viem predstaviť aj ako filmovú oddychovku. Kladné hodnotenie aj za krásne jednoduchú a vtipnú grafiku.

EvaEma
27.09.2017 5 z 5

To jsem se zas jednou pobavila! :-)

encyklopedie
21.04.2017 5 z 5

...někdy je potřeba sednout a bavit se.... tahle kniha to dokonale splňuje. Zábavná jízda na toboganu či hodně vysoké horské dráze...Hiaasen je zábavný machr....

karel0684
21.12.2016 4 z 5

U téhle knihy jsem si velmi dokonale oddychl a pobavil se. Doporučuji

trudoš
11.01.2016 5 z 5

Z floridského zábavního parku je unesen poslední žijící párek mangových hrabošů modrojazyčných. Tento troufalý zločin strhne příval bizardních událostí, které odhalí další nekalé praktiky v centru samotného parku, což nakonec vyústí v jednu malou katastrofu.
Přestože je kniha Jak nám zobák narost plná absurdních situací, kupodivu si drží jednotnou dějovou linii, jež nejenže neztrácí dech, ale zároveň má hlavu a patu. To korunuje úžasná paleta pitoreskních postav, které na stránkách románu předvádějí neskutečné kousky. Příběh tak získal specifické kouzlo, jehož atmosféru si budu chtít užít znovu a znovu.
Hledáte-li moderní variaci na dílo Donalda E. Westlakea, s romány Carla Hiaasena jste rozhodně na správné cestě. A to jak po jazykové stránce, tak pro bezprizorní humor a cit pro neodolatelné hrdiny. Autor se naváží do všech a do všeho, ale dělá to takovým tím sympatickým způsobem, že i když v určitých chvílích urazí přímo vás, sami se zasmějete a ještě mu poděkujete za skvělou zábavu.

učtese
14.09.2014 4 z 5

Takhle má vypadat "oddechová literatura". Skvěle napsáno, skvělé postavy, výborná zábava, co víc si přát.

humor Florida poutě, lunaparky, zábavní parky

Carl Hiaasen
americká, 1953
2006  83%Soví houkání
1998  83%Hebká kůže
2005  91%Naostro
1996  87%Jak nám zobák narost
2014  81%Chramst

Kniha Jak nám zobák narost je v