Jak jsem viděl Ameriku

Jak jsem viděl Ameriku https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31861/jak-jsem-videl-ameriku-31861.jpg 3 56 9

Novinářsky široký obraz Ameriky v celé její strhující monumentalitě, ale i složitosti a rozpornosti.

heavy66
09.12.2023 4 z 5

Reportáže Radka Johna z cesty po USA se mi líbily. Četl jsem je pár měsíců po sametové revoluci, bylo to takové – tak tohle nás čeká, vážení! A dost věcí se vyplnilo – vyloučené lokality, drogy, neřízená migrace....bohužel. Nejlepší je konec knihy – listopad 1989. Radek John měl neuvěřitelné štěstí, že se jako novinář ocitl v cizině ve chvíli, kdy se na naši malou zemi upřela pozornost celého světa!

Hadati
26.01.2023 4 z 5

Přestože byla tato kniha vydána v roce 1990, i teď je zajímavé si ji přečíst. Radek John se soustředí na politické a sociální otázky Ameriky a dává je do kontrastu s komunistickou realitou Československa. Poučné, jak pro ty, co naivně berou USA jako ten nejlepší vzor, tak i pro ty, co by se rádi vrátili do komunistických let.

Největší důraz je kladen na nerovnost chudých a bohatých, emigraci z chudých zemí střední a jižní Ameriky, válečné eskapády USA v zahraniční politice, drogové problémy, vykořisťování pracovníků bohatými společnostmi, zneužívání levné práce z rozvojových zemí, svobodu slova, konzumní společnost, problém duality vlády republikánů a demokratů, zbraně ve společnosti a násilí obecně, rasismus, nedostatečný zdravotní a sociální systém, a problémy s šíření nemoci AIDS.

Je hrozivé, když si uvědomíte, že po 35 letech od vydání není kromě otázky nemoci AIDS žádný z výše uvedených problémů v USA uspokojivě vyřešen.

Pippi
12.04.2021 5 z 5

Zajímavá knížka

Abako
18.10.2020 3 z 5

Tohle je hodně zajímavá zpráva o Americe na konci osmdesátých let. John tam odletěl v létě 1989 ze socialismu a vrátil se do jiné doby. Jak viděl část idealizované Ameriky, co ho a jeho zahraniční kolegy z programu pro novináře zaujalo nebo šokovalo, jak prožíval převrat u nás jen z dálky přes zprávy v televizi,... Určitě je zajímavé vidět, že jsou problémy, které se dodneška nepodařilo vyrešit, ačkoli je tolik iniciativ, spolků a nadací, které se snaží proti těm jevům něco dělat (například drogové závislosti, bezdomovectví, vyloučené lokality, tzv. no-go zóny,...)

Szevcza
28.07.2017 4 z 5

Asi jsem exot, ale přečetla jsem knihu jedním dechem.. Trochu jiná Amerika, než je nám většinou prezentována myslím. Každá doba a země má to svoje...

hana1984
08.06.2016 1 z 5

I pro mě kniha docela o ničem,čekala jsem víc.

Filatov
31.05.2014 2 z 5

Souhlas s kika 13. Jen dodám, že mě takhle kniha vůbec nenadchla. Pořád jenom schéma: jedno město - rozhovory s vedoucími institucí - AIDS v onom městě - přesun jinam - popis města - rozhovory s vedoucími institucí ve městě - AIDS v onom městě - cesta do dalšího města atd. atd...

kika 13
03.02.2013 3 z 5

Pohled autora a možnosti poznat Ameriku tak o tom je tato knížka.

WEIL
12.08.2011

Radek John byl vyslán před revolucí redakcí Mladého světa na zkušenou po USA.
Mezitím zde probíhala revoluce, a on psal jak do tamních novin, tak i přepisoval své zážitky z USA neb duch doby se měnil, schvalování a cenzura padla, takže přišel rychle na trh s první otevřenou výpovědí o životě USA, a kniha se proto prodávala docela dobře.
Ale bylo dost takových, co se na něho tehdy dívaly skrz prsty, protože vycestoval za socialistické peníze, a rychle shrábl ty kapitalistické.
Nebyl v tomhle jako novinář a trochu i umělec sám, na koho se upírala pozornost a kteří lidem vadili, že se měli dříve dobře, a za nového režimu se mají mít taky dobře?

Kniha není nijak pozoruhodná, jde jen o rychle napsaný text, a v dnešní době je už zcela anachronická.

Radek John
česká, 1954