Jak jsem svým vnoučatům vyprávěl o vesmíru

Jak jsem svým vnoučatům vyprávěl o vesmíru https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/285063/bmid_jak-jsem-svym-vnoucatum-vypravel-o--k93-285063.jpg 5 23 5

Kniha je založena na autentických rozhovorech astrofyzika Huberta Reevese s jeho čtrnáctiletou vnučkou. Věnuje se širokému spektru témat: kromě známých otázek jako třeba vznik a stáří vesmíru, černé díry a temná hmota se zabývá i způsoby měření a poznávání světa, principy vědeckého uvažování a uspořádáním lidských znalostí. Stranou nezůstávají ani úvahy o mimozemském životě, otázka "hodináře" čili stvořitele vesmíru nebo zamyšlení o odpovědnosti lidstva za stav naší planety. Kniha je vyprávěna lehce, srozumitelně a plyne jako skutečný dialog se zvídavou dívkou, přesto však často zabíhá do nečekaných hloubek: je znát, že Hubert Reeves je zkušený popularizátor vědy a zároveň velký vědec, jehož myšlenky a postoje měly čas dozrát. Sám autor knihu charakterizuje jako svůj duchovní odkaz mladé generaci a je zřejmé, že si na něm dal záležet.... celý text

Literatura světová , Vesmír , Pro děti a mládež

Vydáno: , Dokořán

L´Univers expliqué à mes petits-enfants , 2011

tanuki
03.04.2022 4 z 5

Ideální kniha pro základní seznámení s tématikou vesmíru, života a vůbec. Reeves ji napsal, když mu táhlo na 80 a knihu pojal jako rozhovor se svou vnučkou, která mu klade ty správné a občas mírně přemoudřelé dotazy, na základě kterých může Reeves vysvětlit jednotlivé zákonitosti a témata týkající se vzniku vesmíru, jeho stáří, černých děr, temné hmoty či temné energie. Vše je pojato tak, aby s pochopením nemělo problémy jakékoliv zvídavé dítě druhého stupně základní školy. Příjemně napsané, srozumitelné a snadno vstřebatelné.

Boboking
19.01.2022 4 z 5

Stejně zajímavé jako třeba Stručná historie času, jen je to ještě "stručnější". Ale přiznám, k mládeži mám už věkově daleko, přesto jsem se dost přiučil. Ale je to jen úvod, který hodně ukazuje, ale jasnější vysvětlení už musíte hledat třeba u... S. Hawkinga. V rámci ČV 2022.

encyklopedie
19.04.2017 5 z 5

...knihu jsem nečetl, ale zaposlouchal jsem se do audioknihy...a musím konstatovat, že tohle je hodně dobře napsané .... a slovy Hujera : Dokonce i já jsem měl problémy ....a některé části jsem si musel pustit dvakrát, aby mi z knihy nic neuteklo .... pro rodiče, kteří ještě mají děti nepřilepené k telefonu a čtou....jednoznačně doporučuji

kamerus
20.08.2016 5 z 5

Uchvatna knizka. Kdybych mela nejake deti, tak bych jim ji urcite cetla povinne pred spanim. Knihu muzu jen doporucit, je to opravdu hezky napsane a prelozene.

tarabas
20.05.2016 5 z 5

Útlá knížečka, která rozhodně stojí za pozornost. Jednoduše a zábavně vysvětlené největší otázky spojené s vesmírem, vznikem světa a přírodních zákonů. Autor si bere na pomoc přirovnání, legendy a selský rozum.

vesmír pro děti rozhovory pro mládež pro dospívající mládež (young adult)

Autorovy knížky

Hubert Reeves
kanadská, 1932
2016  90%Jak jsem svým vnoučatům vyprávěl o vesmíru

Kniha Jak jsem svým vnoučatům vyprávěl o vesmíru je v