Jak jsem se stal hlupákem

Jak jsem se stal hlupákem https://www.databazeknih.cz/img/books/99_/9960/bmid_jak-jsem-se-stal-hlupakem-yEb-9960.jpg 4 71 15

Je lepší být nešťastným chytrákem, nebo šťastným hlupákem? Pětadvacetiletý hrdina Antoine usoudí, že IQ je v životě spíš na obtíž, a rozhodne se metodicky naučit hlouposti. Ovšem IQ houpacího koně se nezískává snadno... Při nácviku alkoholismu upadne Antoine do kómatu po první skleničce, sebevražda se mu ani po pečlivé přípravě včetně teoretických kurzů také nevydaří. Bude jeho řešení inspirativní i pro čtenáře? Vtipná knížka s vianovským černým humorem i citlivostí si ve Francii vysloužila označení „Coelho naruby“.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Mladá fronta

Comment je suis devenu stupide , 2001

Farao
23.07.2022 4 z 5

Krátká, odpočinková, nenáročně psaná kniha, která je letmým a místy lehce humorným nahlédnutím do mysli inteligentně nadaných lidí, kde se většina z nich v hlavním hrdinovi rychle uvidí a rovněž si autor dělá trochu legraci z moderní konzumní společnosti.

Kniha určitě stojí za zkoušku, přestože nesedne všem.

Pokud by, ale někoho zajímaly problémy spojené s vysokou inteligencí, tak je potřeba sáhnout po jiné knize. Věnující se přímo tomuto tématu.

hermína14
28.09.2019 3 z 5

Dokud Antonín bezradně přemýšlel, bylo to nápadité, břitké a chytré...potom to ustrnulo a lapalo po dechu...vzduch ale řádně prořídl:).

Badun
26.09.2019 odpad!

Námět dobrý, zpracování nevtipné a nudné.

prazskanaplava
06.06.2018 odpad!

1/10 Co čekat od francouzských humanitně zaměřených levičáků-akademiků, než vysmívání se Miltonu Friedmanovi. Bohužel, román je hlavně k uzoufání nudný. Nezvládla jsem dočíst ani na třetí pokus. (Mladá fronta, 2003)

vlkcz
28.05.2018 4 z 5

Možná, že jde o můj osobní problém s Francií a její mentalitou, ale u mnoha současných francouzských autorů mám pocit, že ve snaze o "humorno" překračují tu tenkou hranici, kdy už nejde o humor ale absurditu. Což není nutně na škodu, kdyby pojednávaná témata nebyla v podstatě mrazivá.
Ale i přes tuto výhradu jde v tomto případě o mírný nadprůměr, tak 3,5*.

ypres.bass
28.01.2018 5 z 5

Nejsem jako Antoine, nejsem geniální. Ale chápu jak se cítí, a chápu proč to dělá...

Kniha je velmi čtivá a dokáže pohladit po duši, nás kterým svět nerozumí.

Forest66
12.12.2017 2 z 5

jednoduchý přímočarý humor, který nikoho neurazí, ale ani nijak výrazně nepobaví. Místy úsměvné, místy dokola opakuje jako kolovrátek

Matevi
05.04.2016 3 z 5

První čtvrtinu knihy jsem se stále přesvědčovala a nutila do čtení, protože jsem chtěla knihu odložit. Otravovalo mě neustálé opakování důvodu, proč chce Antoine zhloupnout - jednou by stačilo. Pak se knížka rozjela a už mě bavila.
Zajímavý námět.

petr7416
18.02.2016 5 z 5

Geniální.

BigDeal
23.10.2014 3 z 5

Obrovský potenciál zostal bohužiaľ nevyužitý a kniha zaujímavú tému len jemne oblízala.

aktijnov
21.10.2014

Kniha mě zklamala. Čekala jsem vtipný, čtivý román, ale nic z toho se nevyplnilo.

Anna737
05.09.2014 2 z 5

Typický moderný román. Nepáčilo sa mi to.

medvěd
12.08.2014 5 z 5

Vtipné, hodně vtipné. Někdy mám pocit, že si vzalo mnoho lidí příkladu hlavního hrdiny...... upřímně, být šťastných blbcem je krásné, ale kdo to má vydržet.

bondula
20.06.2013 4 z 5

Veľmi milé, tak francúzsky. Po prečítaní mi hneď zišla na um paralela s Améliou z Montmártru. Hlavný hrdina tejto útlej knižky je mužskou obdobou Amélie, správa sa nekonformne, robí a vymýšľa divné veci. Chýbali mi trochu popisy prostredia Paríža, takto knižka pôsobí trošku sterilne, ale rozhodne vôbec nie je zlá. Odporúčam čítať vo veselo-melancholickej nálade.

Nemerose
20.02.2013 4 z 5

Až absurdně zajímavé

francouzská literatura černý humor

Autorovy knížky

Martin Page
francouzská, 1975
2006  76%Jak jsem se stal hlupákem

Kniha Jak jsem se stal hlupákem je v