Jak jsem přežil Dakar - To je rallye, vole!

Bavič a moderátor Petr Novotný si v roce 2003 splnil svůj sen zúčastnit se rallye Paříž-Dakar, i když jen jako novinář. Formou deníkových zápisů líčí své zážitky a dojmy z příprav i z vlastního průběhu tohoto drsného závodu. Zápisky prokládá informacemi o jednotlivých ročnících rallye od jejího vzniku v r. 1979 až do současnosti. Novotného vyprávění je doplněno zajímavými postřehy jeho spolujezdců - řidiče Jiřího Přibyla a fotografa Milana Zajíčka, kteří autorova tvrzení leckdy poněkud korigují a ze svého úhlu pohledu hodnotí trochu jinak....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/100972/jak-jsem-prezil-dakar-to-je-rallye--QEW-100972.jpg 3.25
Literatura česká, Literatura naučná, Sport
Vydáno, Knižní klub

Kniha Jak jsem přežil Dakar - To je rallye, vole!

zanekzoltecu
18.02.2016

Velice fajn počtení, pro fandy Dakaru i něco navíc.

walkingdead
26.08.2012

Ať už má Novotný jakoukoli pověst (kterou si sám poctivě vybudoval zejména v kanálových TV estrádách - protože jako konferenciér Fešáků dříve nebyl špatný), tak tahle kniha si nějaké uznání zaslouží. Stručně popsané jednotlivé ročníky Dakaru se sice dají najít i na internetu v ucelenější podobě, ale jako reportáž stačí. A vzhledem k tomu, že se zde Novotný nesnaží být vtipný za každou cenu, se i jeho "deníček" čte docela dobře.

Martin_Happy
01.03.2012

Dvě hvězdy. Jednu za pěknou a ucelenou historii dakaru a jednu za to, jak se Novotný právem zesměšnil

valda
14.02.2012

Dakar mě vždycky tak trochu zajímal. Vyrůstal jsem na Tatrovkách Karla Lopraise, ale samozřejmě vím, že dneska už je všechno hodně jinak. Z Dakaru se stala snobská záležitost, plná komerce a rýžování peněz, i tak tam pro mě ale nějaké to kouzlo osamělé jízdy v poušti zůstalo. A taky se mi vždycky líbilo spojení drsné přírody s moderní technikou. Pokud ale hledáte něco o Dakaru, tak doporučuju sáhnout jinam. Název a obálka dost mate, ve skutečnoti podivný bavič Petr Novotný Dakar samozřejmě nejel. Doprovázel závod jako novinář, takže se do pusté pouště podíval jenom výjimečně. Jel ještě se dvěma spolujezdci a tedy vlastně ani neřídil. Další, v čem kniha mate, je velká fotka Petra Novotného, jako autora. Od tohoto baviče je tam pouze asi 1/4 textu v podobě krátkých zpráv z deníčku. Jinak kniha obsahuje nahlédnutí do historie Dakaru, které je velmi stručné, ale nenudí. Zbytek je spousta ne moc zajímavých fotografií a postřehy zbylých dvou účastníků. Nejvíc asi oceňuju příspěvek řidiče Jirky na konci knihy, který skvěle kontrastuje s tím, co v celé knize píše Novotný. Jak všechno zvládá, zařizuje, příští rok pojede ostrý závod, atd... Tak, že se Novotný zrovna v době, kdy má jet na Dakar rozhodl za peníze držet nějakou dietu, čímž převážnou většinu cestování prospal v naprostém vyčerpání. Jako známý odborník přes počítače, se ukázal jako naprosto neschopný navigace a čehokoliv praktického od stavění stanu počínaje. Čas, kdy byl vzhůru trávil dlouhými telefonáty s Náhlovským přes satelitní telefon s velmi důležitými radami, co má říct v Dobrotách. Tenhle text dodal knize další rozměr a přidávám proto hvězdičku.

Rallye Dakar rallye automobilový sport auta, automobily

Autoři knihy

Petr Novotný