Jak jsem potkal ryby

Jak jsem potkal ryby https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/2582/bmid_jak-jsem-potkal-ryby-vHk-2582.jpg 4 802 78

V svazku nazvaném Jak jsem potkal ryby (1974) Ota Pavel vědomě navázal na úspěšnou sbírku Smrt krásných srnců (1972). Opustil definitivně svět sportovců a sportu a vrátil se opět do krajin svého dětství a mládí – na Buštěhrad, na Berounku, k řekám, potokům a mořím. Hrdiny jeho povídek jsou opět členové jeho rodiny v čele s „povedeným tatínkem“, bratry Jirkou a Hugem, ale prim tu hraje příroda, ryby především, a hlavně pokora a úcta k člověku. Celek mistrovského literárního díla je návratem k pramenům „vody živé“ – a čtenáři odtud mohou spolehlivě čerpat energii a sílu k životu.... celý text

Pavlína197
16.02.2021 5 z 5

Tuto knihu jsem neměla v plánu číst. Syn ji dostal jako povinnou četbu a hned po první povídce ji odložil. Chtěla jsem vědět, proč ho nebaví, a čekalo mě překvapení. Tak krásně poetickou prózu jsem dlouho nečetla! Líbilo se mi to moc. Myslím, že děti takové knihy ještě nedokážou ocenit, ale je dobře, že se o nich učí, jen aby je neodradila ta povinnost. Přiznávám, že ani mě povinná četba obvykle nebavila, přestože od malička ráda čtu, a že až v posledním ročníku na střední škole jsem přišla na to, jak pěkné knížky nám ve škole vnucují.

Vesmich
31.01.2021 5 z 5

No jo no, je to napsané tak, že člověk, byť v ruce v životě prut nedržel, se hned vypraví k vodě, stoupne si do ní zima nezima a číhá na pstruha, kterého bude chytat do ruky a taky cítí, že co bylo kdysi dávno, už není a jak ošemetné je vracet se do míst, která má s dětstvím spjatá, protože ona už nejsou, co byla a nic není jak dřív a tak dál a prostě tohle.

Lily101
25.12.2020 4 z 5

Milé pohlazení po duši pro milovníky přírody a pro rybáře obzvlášť. Nemohu říct, že bych nebyla blíž pochopení, proč někoho rybaření baví, ale no...nepodlehla jsem :-D.

frantisek8863
03.11.2020 4 z 5

Kniha vypráví lehce a poeticky o rybách a rybářích. Je z toho cítit člověčinu, láskou k přírodě a k rybaření. I když je kniha jednoduše podaná, obdivoval jsem autorovo nadšení a jeho citlivé vidění světa.

Marketplace
28.10.2020 5 z 5

E-knihu jsem měl staženou v mobilu hodně dlouho a většinou si četl jen výjimečně- například v čekárně u doktora - doma totiž raději papír. Povídky jsou moc pěkné, skoro bych po přečtení vyrazil na ryby.

maryska09
16.09.2020 4 z 5

Krásné, půvabné vyprávění o životě a o dětství. Mistru Pavlovi stačí pár vět na shrnutí velké krásy i velkého neštěstí .

Marciem
19.07.2020 5 z 5

Ačkoliv nemám k rybolovu žádný zvláštní vztah, knížka mě nadchla. Je z ní strašně moc cítit autorova láska a úcta k přírodě. Umí tak barvitě vylíčit prostředí, že když se začtu, zapomínám, kde jsem, vidím vodu, přírodu........ prostě fantazie. Knížku už jsem kdysi četla a vrátila jsem se k ní před časem. Není to však naposledy ...... Famózní autor.

Medunkavera
29.06.2020 5 z 5

Víte, že mě to kolikrát napadlo? Sednout si na břeh řeky a jen tak pozorovat, jak voda plyne..
Poslouchat ji . .
Vždyť to je přece tak uklidňující..

1amu
28.06.2020 5 z 5

Nechytal jsem nikdy ryby . Ani jsem je nikdy nejedl. Ale u knih Oty Pavla o rybách jsem prožil moře hodin s tím největším potěšením. Možná také proto, že znám Berounku opravdu dobře a mnohý čtenář si knihu vychutná ještě více, pokud poznal život u řeky, o které autor s takovým nadšením píše.
Pomohlo mi, že jsem paralelně četl ty knihy, ve kterých píše jeho kamarád Arnošt Lustig o krásných společně prožitých chvílích !
Ota Pavel udělal dobře, že přešel v psaní ze sportu k vodě. Vadí mi pouze jedna věc, že tento národní poklad nedovedli Češi pořádně prodat do světa.
Zdejší hvězdičkování v případech hodnocení těchto knih nestačí, tak tedy pane Oto Pavle ode mne pouze 5 hvězd !

MilanCFC
20.06.2020 4 z 5

Po přečtení sbírky Smrt krásných srnců jsem si ihned vrhnul na povídky z tohoto díla a opět vůbec nezklamaly. Tentokrát sice jen z prostředí světa ryb, ačkoliv to "jen" dávám do uvozovek, ale byla to panečku široká škála emocí - od humornějších a usměvavých momentů, přes pohodu na Berounce, silné lidské osudy až po upřímnou, šokující a nekompromisní osobní zpověď samotného autora. Navíc to vše psáno lehkým jazykem, nádhernou češtinou. Nepochybuju, že se v několika příbězích hned několik rybářů jistě našlo. Celkově tedy další krásná sbírka.

Noisette73
21.05.2020 5 z 5

Neskutečně úžasná, něžná knížka, která zdaleka není jen o tom jak se rybaří, přesto, že je to knížka tenká příběh v ní je mnohovrstvý a silný. I přesto, že se jedná o mnohdy těžké
zkoušky hrdinů, je vše popsáno jakoby náznakem a s noblesou, napsáno lehkou rukou, jak bylo ostatně autorovým zvykem, určitě se k ní během života ještě několikrát vrátím.

Kuža007
15.03.2020 4 z 5

Nádherná knížka Oty Pavla, ve které se věnuje svým zážitkům z přírody.

maruska283
25.02.2020 5 z 5

Já nevím, pro mě je to takový český ekvivalent Saroyana, prostě ryzost.

Greenfingers
02.02.2020 5 z 5

Mé rybářské srdce pokaždé zaplesá, když čtu povídky Oty Pavla s touto tématikou. Tentokráte jsem však četl ušima. Příběhy z autorova dětství ve skvostném podání pana Hrušínského (mimochodem také rybáře).

PetrCepek
04.01.2020 5 z 5

V životě jsem nerybařil, ale tohle miluji a doporučuji

hi24nd
15.12.2019 5 z 5

Potkal jsem rybáře co tuhle knihu nečetl. Jeho chyba. Je to můj kamarád a tak ji dostane k narozeninám, darebák. Já na ryby nechodím, ale knihu jsem si velice užil a oblíbil. Skvost naši literatury!

Ava365
09.12.2019 5 z 5

Všechny jeho knihy vás rozesmějou i rozbrečí. Nádhera.

pablito
01.12.2019 4 z 5

Při čtení téhle knížky se přesuneš v čase, dýcháš čistý vzduch a vidíš pstruhy v průzračné vodě ...

MikeDV3
29.10.2019 4 z 5

Upřímně se mi kniha líbila méně než Smrt krásných srnců, protože téma rybaření mi opravdu není příliš blízké a připouštím, že přečíst některé kapitoly až do konce vyžadovalo jisté úsilí, ale rozhodně to stálo za to. Musíme si totiž uvědomit z jakého důvodu Ota knihu vůbec psal. Pobýval na psychiatrii a musel se smířit s faktem, že se prostě zbláznil. Vzpomínání na své dětství pro něj byla jistá forma terapie. Podle mého názoru knihu stojí za to přečíst především kvůli tomu, že nám jistým způsobem ukazuje, jak můžeme zvládnout náročné životní situace. V hlavě se vždy můžeme odpoutat od přítomnosti a vrátit se zpět v čase do dětských let.

Fontak
14.08.2019 5 z 5

Je vůbec třeba něco psát k této knize? Naprostá dokonalost, čistota přírody i ducha. Nevím co víc říct. 100%