Jak jsem potkal ryby

Jak jsem potkal ryby https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/2582/bmid_jak-jsem-potkal-ryby-vHk-2582.jpg 4 802 78

V svazku nazvaném Jak jsem potkal ryby (1974) Ota Pavel vědomě navázal na úspěšnou sbírku Smrt krásných srnců (1972). Opustil definitivně svět sportovců a sportu a vrátil se opět do krajin svého dětství a mládí – na Buštěhrad, na Berounku, k řekám, potokům a mořím. Hrdiny jeho povídek jsou opět členové jeho rodiny v čele s „povedeným tatínkem“, bratry Jirkou a Hugem, ale prim tu hraje příroda, ryby především, a hlavně pokora a úcta k člověku. Celek mistrovského literárního díla je návratem k pramenům „vody živé“ – a čtenáři odtud mohou spolehlivě čerpat energii a sílu k životu.... celý text

niknikita
06.03.2016 5 z 5

Krásné a poetické vyprávění, stejně jako je malebná Berounka, která tvoří neoddělitelnou součást příběhu.

LPG
29.02.2016 4 z 5

Jo jo..prostě fakt dobrý..

Gold351
03.09.2015 5 z 5

Skvělá a hluboce lidská kniha, jako ostatně všechny Pavlovy knížky. Při jejím čtení člověk dostane chuť toulat se kolem Berounky a jen tak se kochat...Dík, pane Pavle :-)

vevera6
28.08.2015 3 z 5

2x čtenou kvůli povinné četbě. Poprvé peklo, podruhé o pár let později vcelku příjemná četba

bob0985
27.04.2015 5 z 5

Poezie psaná v próze. Četl jsem ji, když mi bylo 18 let.

malej-strom
08.03.2015 4 z 5

Ota Pavel prostě uměl psát neskutečně lidsky, číst tohle dílko nebo Smrt krásných srnců, znamená nechat se pohladit na duši. Naprosto se ponoříte do jeho mládí a nevím jak vy, ale já mám pak po přečtení vždycky děsnou chuť jít rybařit

Tonny 20
13.09.2014

Tato otázka patří všem co tuto knihu četli. Pro jaké věkové kategorie je tato kniha??? Prosím odpověd hned.

anisek989
27.03.2014 5 z 5

Otu Pavla sem si bezhlavě zamilovala. Ikdyž o chytání ryb nic nevím a nebaví mě to tak tahle knížka mě podobně jako Smrt krásných srnců dostala.

valda
27.12.2013 5 z 5

Myslím, že tohle je ta esenciální kniha, pokud se chcete dozvědět něco o tom, jaké to je jít na ryby. Ota Pavel prostě vzal hodně koncentrovaný roztok všeho krásného, co se dá u ryb potkat, přidal k němu pořádnou dávku melancholie z touhy, aby všechno bylo jako dřív. A vytvořil z toho ne román, ale jak je u něj zvykem spíše soubor sem tam navazujících povídek. Sám nejsem fanda rybaření, ale myslím, že každý kdo kroutí hlavou nad tím, co rybáři vlastně vidí v tom nudném posedávání v dešti, pokud si přečte tuhle knihu může dost změnit názor. Jinak na motivy téhle knihy natočil Karel Kachyňa film http://www.csfd.cz/film/4989-zlati-uhori/, který se rozhodně vyplatí vidět, i když jste knihu už četli.

ThePetinka
09.12.2013 4 z 5

Knihy z řad povinné četby mě překvapují stále více a více. Buďto jsou všechny skvělé, nebo jsem prozatím vybírala tak dobře, že všechny hrůzy tohoto seznamu jsou prozatím skryté. Tuším spíš to druhé. Nicméně nepředbíhejme, kniha ´Jak jsem potkal ryby´ patří mezi ty lepší, hodně se mi líbila.
Byla psaná docela jednoduše, rozuměla jsem každému slovu a skoro všem rybím větám. A to i přesto, že k rybaření nemám pražádný vztah. To byla snad jediná věc, která mě iritovala. Ryby mi jsou blízké asi jako ICQ mojí mámě, občas jsem trochu kolabovala, když jsem si představovala to hodinové sezení a nic nedělání.
Hodně se mi líbilo, jak byla popsaná Křivoklátská kravina. Tu mám taky hodně ráda, kolem Berounky je nádherně, i když tam jezdím jen na kole. Vždy jsem měla hroznou radost, když jsem našla název nějaké vesnice nebo hradu, které znám.
Měla jsem z toho všeho pocit, že kniha byla psaná pro lidi. To se jen tak nevidí, myslím že hodně knížek píší autoři kvůli tomu, aby jednou nezapadlo do hlubin nicoty nebo pro slávu, snad pro peníze. Tohle vyšlo na světlo boží, aby si o sobě mohla přečíst každá hospodská, co kdy u Křivoklátu točila pivo. Hodně se mi to líbilo.
Ota Pavel uměl psát takové ty věty, které člověka chytí za srdce a je z nich potom celý melancholický a bez odmlouvání poslouchá rodiče, protože najednou je všechno vzácné a čas plyne hrozně rychle. Kolikrát jsem se málem rozplakala. Kniha se mi opravdu dost líbila.

pakoshka
18.10.2013 4 z 5

Pokud máte chuť na něco jemného, citlivého, úchvatně a s láskou podaného... tak si přečtěte Otu Pavla a jednu ze dvou nejúspěšnějších povídkových knih.

Clairka
30.08.2013 4 z 5

Moc krasne povidky :) nebyt maturity asi bych se k Otu Pavlovi nikdy nedostala takhle vim že to neni ma posledni kniha od tohoto skvěleho autora !:)

Marčullkas
22.07.2013 4 z 5

Kniha se čte dobře, řadím mezi naši klasiku a klenoty literatury.

Rafa-P
28.04.2013 5 z 5

Krásná kniha. Ota nezklamal !

Francoa
12.02.2013

Povídky jsem četl ve vydání v roce 1981 společně s povídkami Smrt krásných srnců,hodnotím celkově 4 hvězdičky,některé výborné něco průměr.

hortenzie
07.08.2012 5 z 5

Při čtení knížek od Oty Pavla se krásně odpočívá. Doporučuji všem, je to nádherné počteníčko.

barca4.4
20.02.2012 4 z 5

Hezké a příjemné pokračování knihy Smrt krásných srnců. Na základě knihy můžeme dále lépe poznávat život autora. Musím se, ale také přiklonit k názoru, že Smrt krásných srnců mě zaujala více, k čemuž dopomohla i filmová adaptace díky jedinečnému K. Heřmánkovi.

Andulino
25.08.2011 4 z 5

Kniha byla zajímavým pokračováním knihy Smrt krásných srnců, musím ale říci, že předchozí dílo se mi líbilo více. Jak jsem potkal ryby je z většiny vyprávěním o rybaření, které mi není moc blízké, přesto se mi kniha docela líbila a bylo zajímavé sledovat osudy Oty, o němž jsem z první knihy věděla jenom něco, a to především z jeho dětství. Nakonec mě životní příběh autora ale zaujal a čtení knihy jsem si užila.

Pro zajímavost jeden z ohlasů na dílo, konkrétně ohlas Nové knihy z roku 1974:
Sbírka Oty Pavla Jak jsem potkal ryby je hlubokým a poetickým zamyšlením nad životem. Nad tím nepřetržitým proudem, do něhož se člověk už nikdy nemůže vrátit, aby se v něm znovu očistil, nad pomíjejícností a proměnlivostí přírody i nás samotných, i nad tím, co přese všechno stále přetrvává. V nás i kolem nás…