Jak jsem našel Livingstona

Jak jsem našel Livingstona https://www.databazeknih.cz/img/books/63_/63588/bmid_jak-jsem-nasel-livingstona-H0P-63588.jpg 4 22 2

Cestopis amerického novináře líčí osudy výpravy do nitra Afriky, jejímž cílem bylo nalézt slavného skotského cestovatele Davida Livingstona, pátrajícího po pramenech Nilu. Podle H. M. Stanleyho vypráví Donát Šajner.

Dobrodružné Literatura naučná Cestopisy a místopisy
Vydáno: , Orbis

How I Found Livingstone; travels, adventures, and discoveries in Central Africa

Antoramix
10.10.2021 3 z 5

Po přečtení Temnou pevninou od stejného autora se mi ze začátku zdálo, že tady snad čtu jiného Stanleyho. Zajímavé byly ty přípravy expedice a i to, že vůbec než vyrazil do Afriky, musel absolvovat pro Herald ještě jiné cesty. Pak byla ale četba svízelná, jako výprava sama. Prostě se někam složitě jde a podrobně se to místními názvy popíše. Výprava se tu setkává vždy s nějakým kmenem a jeho náčelníkem ( tady překládají jako sultán ) a tomu se zaplatí látkou za průchod. Od války s Mirambem do nalezení Livingstona je to ale čtivé i napínavé. Četl jsem vydání z roku 1912, jenž je dvoudílné, a tady musím konstatovat, že druhou část si pro sebe naprosto ukradl Livingstone. Obdivujete zarputilost a nezdolnou vůli obou cestovatelů, ale Livingstone k tomu přidává křesťanskou lásku , pochopení a duševní moudro. Byla to velká osobnost a je smutno, že ho nakonec touha stůj, co stůj, objevit pramen Nilu, dohnala až ke smrti. Končím komentář slavnou větou: "Doktor Livingstone, nemýlím-li se", i když tady přeloženou trochu jinak. Kniha je spíš pro milovníky cestopisů a i když nepatří k těm nejlepším, tak ponořit se v mysli do doby, kdy bylo co objevovat, za to stojí.

kacaabba
26.02.2016 3 z 5

Jako geograf jsem vždy zvědavý, když se vypráví o putováních neznámými kraji. Autor byl zjevně schopným velitelem výpravy, ale v podstatě nic víc. Nevím proč, ale při čtení knihy jsem si vybavil popisy z knih Exuperyho a na tomto srovnání je nádherně vidět rozdíl - ten rozdíl, který tuto knihu řadí mezi průměrné a Noční let či podobné knihy povyšuje nad ní. Byl to prostě novinářský popis bez dalších úvah, zajímavých postřehů...