Sar me phiravas andre škola / Jak jsem chodila do školy

Sar me phiravas andre škola / Jak jsem chodila do školy https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/161084/bmid_jak-jsem-chodila-do-skoly-sar-me-ph-Nf1-161084.jpg 5 9 3

Přední romská autorka a básnířka Tera Fabiánová vypravuje svoje vzpomínky z dětství a ze školy. Sedmileté romské dívence neříkají doma Velká hlavo pro nic za nic. Je zvídavá, tvrdošíjná, nápaditá. V rodné osadě na Slovensku, kde ve třicátých letech 20. století prožívá své spokojené dětství, je proto neobyčejnou a nepřehlédnutelnou figurkou. Jak ale uspět ve škole, když chudí rodiče nemají ani na tužku a pro romské děti je ve třídě přísně vyčleněna zadní lavice? Kde vzít při tom všem na drahý lístek do cirkusu? Pomůže svatý Jeníček, nebo vlastní vynalézavost? Souběžný český text.... celý text

Literatura česká , Biografie a memoáry , Pro děti a mládež

Vydáno: , ÚDO , Společenství Romů na Moravě

Sar me phiravas andre škola , 1992

TerJac
TerJac
25.06.2023 5 z 5

Pěkný, i trochu dojemný příběh o snaze, úsilí a předsudcích, které leckdy ubližují více než myslíme.

Štěpinambura
Štěpinambura
12.05.2023 5 z 5

Úžasné, milé i poučné a trochu smutné. Výtečná kniha - DOPORUČUJI!

kamibe
kamibe
06.02.2020

Na tuto útlou knížečku jsem narazila u nás v knihovně, kde se na stole vystavují knihy, které je možno si odnést. Dívala jsem se, knihovna má ještě pořád další dva výtisky, jeden v dětském oddělení , jeden ve skladu. Vždycky mě zajímaly romské příběhy. A ty, které psali moji žáci ve škole, byly také velmi poutavé. Mnozí uměli psát velice dobře. Jen na pravopis jsem nesměla moc hledět.
V této tenounké knížce je vidět, že to cikánské děti opravdu neměly lehké. Také je tu jasně znát, že chytré nebo hloupé hlavy rostou bez rozdílu opravdu všude.
Moc nerozumím anotaci, která je tu u knihy uvedena, ale dobře si umím představit, jak by se kniha dala číst dětem ve škole. Mohly by si opravdu jasně uvědomit, v jakém blahobytu žijí.

dětství dvojjazyčná vydání Romové, cikáni školáci romština rozhlasové zpracování romská literatura lidé na okraji společnosti

Tera Fabiánová
česká, 1930 - 2007