Jak jej příroda stvořila

Jak jej příroda stvořila https://www.databazeknih.cz/img/books/63_/6324/bmid_jak-jej-priroda-stvorila-xHm-6324.png 4 39 8

V roce 1967 se malý chlapec podrobil obřízce, která se nepodařila. Jeho rodina se poté dohodla, že dítě postoupí radikální léčbu. Na radu renomovaného odborníka na otázky pohlavní identity a změny pohlaví prodělalo v Nemocnici Johnse Hopkinse operaci, aby mohlo žít jako děvče. Tento významný případ, o němž se zpočátku psalo, že probíhá velice úspěšně, byl jěště pozoruhodnější proto, že chlapec se narodil jako jedno z jednovaječných dvojčat. Jeho bratr, jehož vychovávali jako chlapce, posloužil v experimentu coby kontrolní osoba v dokonalé srovnávací dvojici. Kniha je děsivým příběhem o aroganci lékařů, ale především popisuje drama snahy o přežití jednoho člověka - a jeho rodiny -, který musí čelit nepřízni osudu.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Triton

As Nature Made Him

Emik87
24.02.2024 5 z 5

O tomto případu se zmiňoval přednášející na škole. Nevěřila jsem, že je něco tak odporného možné. Tak jsem se pustila do čtení. Opravdu se tenhle experiment uskutečnil. A kvůli aroganci lékařů jsem měla tendenci hodit knihu z okna. Neuvěřitelné vážně.

katakomb
06.12.2021 5 z 5

Musím hlavně vyzdvihnout a ocenit všudypřítomnou autorovu snahu o faktografickou správnost a ověřování veškerých informací z vícero zdrojů. Výborně napsané, čtivé a přitom plné informací nejen o životě a psychologii, ale člověk se dozví i leccos z lékařského prostředí.
K pochopení tématu intersexuality nebo jiných forem sexuality je to určitě skvělá kniha.

andrea7191
07.06.2021 4 z 5

Silný, neuvěřitelný příběh, který se nečte snadno. Je až s podivem, jakou moc mají lidé, u kterých očekáváte pomoc a nejlepší záměr.

Kykeka
17.11.2018 3 z 5

Kniha pojednává o chlapci z jednovaječných dvojčat (narozených v roce 1965), u kterého se nepodařila obřízka a následně bylo rodičům doporučeno - tehdy velmi uznávaným odborníkem Johnem Moneym, aby u chlapce nechali změnit pohlaví na dívčí. Rodiče v dobré víře odborníka poslechli, chlapec podstoupil kastraci a byl od cca osmi měsíců do patnácti let opravdu vychováván jako dívka.

Chlapec i se svým dvojčetem, který chlapcem zůstal, byli unikátními pokusnými králíky na poli tehdejší vědy věnující se vývoji pohlavní identity, intersexuality a zejména vlivu výchovy (čili zevních podmínek) na vývoj pohlavní identity u člověka. John Money byl přesvědčen, že se člověk rodí jako pohlavně neutrální a až výchova člověka ovlivní buď v ženském, nebo mužském směru, čili výchova převáží vliv biologický/genetický. Tento pokus se samozřejmě nepovedl a postupně byl napadán mnohými jinými výzkumníky. Sám John Money, kterému se věnuje velmi podstatná část knihy a který tuto konkrétní přeměnu vedl, od svého názoru nikdy neupustil.

Kniha čtenáři předkládá poměrně slušně zpracovanou literární review o výzkumu vývoje pohlavní identity a intersexuality u člověka od cca druhé poloviny minulého století, nicméně samotný osobní příběh poškozeného mi přišel veskrze upozaděný. Střídala se místa, která byla velmi zajímavá, s místy, která byla na můj vkus zdlouhavá.

Neami2
06.05.2016 5 z 5

Zajímavá kniha. Je až neuvěřitelné, jací lidé se mohou najít mezi doktory. Místo podpory a pomoci jenom sobecká snaha dosáhnout své pravdy a bezohlednost vůči svým pacientům. Na druhé straně rodiče, snažící se pro své dítě udělat první poslední a pod touto snahou poslušně poslouchají doktora, jemuž ani o dobro jejich dítěte nešlo. Naštěstí se nakonec objevili doktoři, kteří hlavnímu hrdinovi pomohli na správnou cestu.

bbianka
23.10.2014 5 z 5

Neuvěřitelný příběh. To, že se někteří lidé celý dospívající život cítí být pocitově a myšlením osobou jiného pohlaví, než ve skutečnosti jsou, je obecně známé. I to, že se v dospělosti rozhodnou změnit své pohlaví a identitu. Ale že by se staly případy, kdy se někdo rozhodne vychovávat dítě v jiné pohlavní identitě než je většinově geneticky dané, tak to jsem nevěděla. Asi bych to nevydržela, kdybych se nedej bože k takovémuto rozhodnutí v souvislosti s vlastním dítětem rozhodla, a časem viděla, že se dítě kvůli tomu trápí a cítí zmateně. Jeho trápení by mi nedovolovalo v tom pokračovat. Jedna hloupá chyba chirurga a špatné rozhodnutí řešení situace a několik životů odsouzených k trápení a předstírání. Jak je to nespravedlivé………………

veronique
19.06.2013 5 z 5

Neštasná nehoda - fatální rozhodnuti posvěcene velevýznamným vědcem - životní tragédie několika osob. Příběh je smutným svědectvím toho, jak nebezpečné je nekritické následování teoreticky neověřených stanovisk byt je zastávají neotřesitelné autority. Skandální motivace a jednání dr. Moneyho, psychologa, který ve jménu své kariéry a uznání s posvěcením "vědy" ničil lidské životy. Happy end se bohužel nekonal, pár let po vydání knihy obě dvojčata spáchala sebevraždu.

akinorew87
20.03.2012 5 z 5

velmi čtivá kniha a z psychologického hlediska nesmírně zajímavá i co se týče historického pohledu na pohlavní identitu

homosexualita transsexualita, změna pohlaví LGBT, queer, LGBT+

Autorovy knížky

John Colapinto
kanadská, 1958
2001  89%Jak jej příroda stvořila

Kniha Jak jej příroda stvořila je v