Jak je důležité míti Filipa

Jak je důležité míti Filipa https://www.databazeknih.cz/img/books/80_/80018/bmid_jak-je-dulezite-miti-filipa-uK7-80018.png 4 1615 202

Lehkovážná komedie pro vážné lidi. Anglický autor irského původu uvádí svou nejúspěšnější komedii podtitulem Lehkovážná komedie pro vážné lidi. Konverzační komedie o lásce a námluvách ve vyšší anglické společnosti, která skýtá autorovi nepřebernou studnici inspirace. Autor nešetří břitkým humorem. Co replika, to vtip či bonmot. Stejně vtipné jsou i situace, které přinášejí neustále nové překvapivé zvraty. To vše a nenapodobitelný suchý anglický humor láká divadelníky k novým a novým inscenacím. Na své si přijde i čtenář této hry.... celý text

Literatura světová , Divadelní hry

Vydáno: , Artur

The Importance of Being Earnest , 1895

IVANA0123
12.11.2019 4 z 5

Dobře jsem se bavila. Vtipné a nadčasové čtení, které si dám ráda příště jako divadlo.

"Pětatřicet, to je věk přitažlivý. V londýnské společnosti je spousta vysoce urozených žen, které se samy od sebe rozhodly, že zůstanou řadu let na pětatřiceti."
(11/19)

Irsaf
02.11.2019 4 z 5

Poslouchala jsem jako rozhlasovou hru, v rámci čtenářského klubu na CBDB.
Mela jsem z toho strach, ale zbytečně... bavilo me to.

Anicka152
22.08.2019 5 z 5

Knihu jsem si vybrala do maturitní četby a vřele doporučuji. Ne každému ale může sednout, jelikož při vyprávění děje a všech spojitostí mezi postavami se člověk může velmi snadno zamotat. Na druhou stranu je ale kniha velmi zábavná, neotřelá a podle mě velmi originální.
Banalita některých situací mě opravdu rozesmála. Náhod je zde nemálo a vyprávění vás do děje vtáhne. Vzhledem k malému počtu stránek vás ani nadlouho nezdrží.

RosMeggie
18.08.2019 4 z 5

Drama, které je oproti Obrazu Doriana Graye hravé, vtipné a nenáročné na čtení. Opět zde ukazuje společenské chování doby a její nedokonalosti.

Doporučuji.

S láskou,
Rose

Blondebookdevil
17.06.2019 5 z 5

Wilde je mým oblíbencem už jen kvůli všem těm paradoxům a slovním hříčkám... jemnou urážlivostí a pohrdáním vykresluje společenské chování, které ve své podstatě zůstává po staletí stejné.

Oryk
09.06.2019

Oscar Wilde je dle mého mínění jedním z předních autorů a jeho genialita nezůstává skryta ani v této divadelní hře. Na první pohled by se mohlo zdát, že děj, zápletka, kompozice i téma, je až k smíchu prosté, ale ve chvíli, kdy čtenář přečte prvních pár stránek, zjistí přesný opak. Na to, že se jedná o konverzační hru, tedy poměrně statickou, je zde mnoho zábavných, komických prvků, což také ukazuje na Wildův talent. Myslím, že jsem nebyl jediný, kdo udělal tu chybu, že text četl poměrně rychle aniž by se nad ním zamýšlel a ve chvíli, kdy se rozjela zápletka a začali se proplétat rodinné vazby nejrůznějších postav, jen beznadějně tápal. Je to další důkaz toho, že tato hra není jen prostoduchá komedie, napsaná přes noc. Myslím si, že Wild se napříč staletími tak trochu ironicky pomstil všem, kteří si to mysleli. Sám jsem totiž zjistil, že pokud člověk bere Jak je důležité míti Filipa na lehkou váhu a čte nepozorně, brzy se v něm beznadějně ztratí. Perfektní a svižný příběh je zakončený nepravděpodobnou, leč překvapivou zápletkou. Nakonec mi bylo vlastně až líto Algernona, který třeba také mohl zjistit, že byl pokřtěn jako Filip, ale chybou matričního úřadu mu bylo popleteno jméno...

ZNellyZ
05.04.2019 2 z 5

Za překvapivý závěr hvězda navíc. Jednoduchý situační humor, dívčiny mi připadaly někdy velmi natvrdlé a jak malé děti a celkově mám zkušenosti s lepšími dramaty.

ddkk
05.02.2019 4 z 5

Výtečná zábava na úrovni. Klasická "konverzačka" s vtipnou zápletkou i rozuzlením. Nádherný jazyk a typicky britský humor - a výborný překlad. Doporučuji.

Korsika
04.02.2019 5 z 5

Vtipná a oddechová četba. :)

Elkeli
26.01.2019 5 z 5

Rozesmála, nadchla, krásně se četla :) za mě jedna z těch lepších od Oscara Wilda.

Jarushka9
23.01.2019 4 z 5

Ironie Wilda je mi prostě sympatická, i když jsem už od první třetiny tušila jak to skončí. To je ale možná způsobeno i tím, že znám jeho styl psaní :-)

hANS6
13.01.2019 4 z 5

Vtipná a ironická kniha, která vede k zamyšlení nad tím, co je opravdu důležité při sňatku a vtipně líčí stav společnosti v Anglii na konci 19. století. Velmi promyšlená a svižná hra, která je podle mého názoru nadčasová a to hlavně v postoji Lady Bracknellové. V komedii je i lehká narážka na církev v podobě doktora Chasuble.

CleoXandra
09.01.2019 4 z 5

Vtipná, inteligentní hra, v niž se děj odvíjí s lehkostí, zatímco v divákovi bobtná pocit, že všichni hrdinové jsou tak trochu zralí na pár facek :). Kdysi jsem si v ní zahrála jako ochotnice a musím potvrdit, že to pro divadelníky není vůbec snadná inscenace, má-li to k něčemu vypadat.

boxas
02.01.2019 5 z 5

Tak vtipnou hru hned tak někdo znovu nenapíše!

darksterka43
18.11.2018 3 z 5

Když jsem tuhle knížku četla asi jsem se na ni ještě neuměla podívat pod správným úhlem a chvílemi jsem bojovala s přemáháním se číst ale teď jsem ráda že jsem ji dočetla

Vaceda
06.11.2018 5 z 5

Krásné, skvosné, velmi příjemné dílo, které mi mnohokrát vykouzlilo úsměv na tváři. Jedním slovem to bylo takové "Lidské" .

M100
20.10.2018 5 z 5

Při čtení jsem úplně tu hru viděla před očima. Pobavila. Moc pěkné se četla.

Kuža007
07.10.2018 5 z 5

Jak je důležité míti Filipa je pro mě nejlepší kniha Oscara Wilda, narozdíl od Obrazu Doriana Graye, který jsem nedočetl, protože mě naprosto nezaujal, tak tady ve svém satirickém rozpoložení napsal Wilde maximum dobrého. Jeho satira konzervativní anglické společnosti, bonmoty a vtipy mě naprosto uchvátily. Wilde mně při četbě připomněl takovou anglickou verzi našeho prezidenta Miloše Zemana.

NikiMedy
07.07.2018 5 z 5

Naprosto mistrovské dílo. Kniha mě vážně bavila. Nutno ale říct, že ve vydání z roku 2013 jsou docela chyby.

jengibre
12.05.2018 5 z 5

Perfektní divadelní hra, která má spád a snad nikoho nemůže nudit. Místy jsem se smála nahlas, což se mi u knih moc často nestává.