Jak je důležité míti Filipa

Jak je důležité míti Filipa https://www.databazeknih.cz/img/books/80_/80018/bmid_jak-je-dulezite-miti-filipa-uK7-80018.png 4 1615 202

Lehkovážná komedie pro vážné lidi. Anglický autor irského původu uvádí svou nejúspěšnější komedii podtitulem Lehkovážná komedie pro vážné lidi. Konverzační komedie o lásce a námluvách ve vyšší anglické společnosti, která skýtá autorovi nepřebernou studnici inspirace. Autor nešetří břitkým humorem. Co replika, to vtip či bonmot. Stejně vtipné jsou i situace, které přinášejí neustále nové překvapivé zvraty. To vše a nenapodobitelný suchý anglický humor láká divadelníky k novým a novým inscenacím. Na své si přijde i čtenář této hry.... celý text

Literatura světová , Divadelní hry

Vydáno: , Artur

The Importance of Being Earnest , 1895

Marťaska123
01.07.2021 5 z 5

Pro milovníky suchého anglického humoru je tato kniha jako bonbónek. Lehká svižná konverzační komedie, ve kterých je Oskar Wilde mistrem. Doporučuji jako knihu na odreagování.

Marekh
01.07.2021 3 z 5

Kniha má vysoká hodnocení a pěkné komentáře, ale mě toto drama příliš neoslovilo. Myslel jsem si, že se mi kniha bude líbit více.

Podtitul knihy zní: Lehkovážná komedie pro vážné lidi. Je to komedie o lásce a námluvách ve vyšší anglické společnosti. Kniha má 3 dějství, zápletka je jednoduchá, vyskytuje se v ní humor, sarkasmus a ironie. Postavy mluví spisovně bez vulgarismů.

Uvažuji, že se ještě podívám na televizní film, který byl natočený v roce 1979, kde hlavní roli ztvárnil Josef Abrhám. Možná když uvidím film, tak dokážu knihu více ocenit.

Oscar Wilde o hře před její premiérou řekl, že všechny bezvýznamnosti v životě máme brát vážně a všechno vážné máme brát s upřímnou a uváženou lehkovážností.

Od autora jsem v minulosti četl knihu OBRAZ DORIANA GRAYE a STRAŠIDLO CANTERVILLSKÉ.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Příbuzenstvo, to je prostě smečka nudných lidí, kteří nemají nejmenší ponětí, jak žít, a ani trochu instinktu, kdy umřít.

Pravda je málokdy čistá a jednoduchá není nikdy. Jinak by byl moderní život velice nudný. A moderní literatura by prostě nemohla existovat.

To je hrozně těžká práce, nedělat nic. Ale mně těžká práce nevadí, když nevede k žádnému určitému cíli.

Vždycky je bolestné loučit se s lidmi, které známe jen velmi krátce. Bez starých přátel se obejdeme klidně: Ale odloučit se, třeba jen na chviličku, od někoho, kdo nám byl právě představen, to je takřka nesnesitelné.

Přelíbezné jméno. Něco mi říká, že z nás budou veliké přítelkyně. Už teď vás mám ráda, že to ani nedovedu vyjádřit. A moje první dojmy o lidech jsou vždycky správné.

V případech opravdu důležitých je rozhodující věcí styl, nikoli upřímnost.

k.mrzenova
14.04.2021

Oscar Wilde je podle mě autor, u kterého si každý najde své.
Naleznete u něj humor primitivní, ale i na úrovni, záleží na tom, jak moc v jeho tvorbě chcete hledat.
V tomto příběhu jste jako čtenář perfektně vtažen do děje, a to hned od samého začátku. Na úvod je děj jednoduchý, pro někoho možná až příliš, ale po pár stránkách zjistíte přesný opak.
Spisovatelův talent se projevuje v konverzacích, které sice působí velmi prostě, ale často v nich můžete objevit hlubší význam. V 89 stránkách poukazuje na tehdejší anglickou společnost, která má svoje klady i zápory. Mezi další motivy patří i láska a postavení ve společnosti. „Všechny bezvýznamnosti v životě máme brát vážně a všechno vážné máme brát s upřímnou a uváženou lehkovážností“ (výrok autora). To je podle mého názoru hlavní myšlenkou knížky. Je zde perfektně vystiženo, že i lhář někdy může mluvit pravdu.
Každý, kdo četl knížku rychle, udělal velkou chybu. Ve chvíli, kdy se zápletka rozvíjí, může čtenář ztratit souvislost mezi rodinnými vazbami jednotlivých postav. Musím přiznat, že jsem to sama takto četla a často se musela vracet o pár stránek zpět, abych se zorientovala.
Po celou dobu jste v nejistotě, jak to vlastně celé dopadne, a to je to, co vás nutí číst dál a dál. Příběh je zakončený velmi překvapivým závěrem, což je to, co mě u této knížky baví.
Pokud se chcete zamyslet ale i pobavit, tahle knížka je pro vás to pravé ořechové!

Ellen16
13.04.2021 3 z 5

Knížka mě pozitivně překvapila, ze začátku jsem neměla vůbec žádná očekávání, ale nakonec to byla fakt sranda a moc se mi to líbilo.

m_martina
07.04.2021 5 z 5

Výborný humor, kniha se hezky čte. Skvostné!

Šajler
29.03.2021 4 z 5

Bylo to příjemné čtení. Dialogy byly svižné a vtipné.

Amneris
26.03.2021 5 z 5

Geniálně napsaná hra plná skvělých hlášek, jemného sarkasmu a bravurního humoru. Navíc kdo viděl televizní zpracování v hlavních rolích s Jaromírem Hanzlíkem a Josefem Abrhámem, musí se do Oscara prostě zamilovat ;-)

s1ombrehimawari
04.03.2021 5 z 5

Nikdy nezklame. Opravdu doporučuji si přečíst tuto hru. Myslím si, že je mnohem údernější a svižnější, než kdejaké inscenace této hry, které jsem viděla.

Louisareading
04.03.2021 5 z 5

Krasna konverzacka od mistra mistru...

Maevie
03.03.2021 5 z 5

Kratičká divadelní hra s mistrnými dialogy plnými ironie a sarkasmu, břitkým humorem a promyšleným dějem. Na začátku je jeden vychytralý nápad v podobě Bunburyování, který vyvolá sérií zábavných a absurdních událostí, které jsou tak vtipné a úsměvné, že by si člověk také hned pořídil nějakého Filipa. Prostě pětihvězdičková klasika z pera geniálního Oscara Wildea, která nikdy nezklame.

Mooneylan
22.02.2021 5 z 5

Další z klasických děl, které jsem si konečně "přečetla ušima". Perfektní, vtipné, úžasné... A navíc - milé děti, neotálejte s klasickou literaturou. Vážně stojí za to :)

Nicole_picole
22.01.2021 5 z 5

Skvělé, dokonalé, promyšlené. Pobavila jsem se.

kkubelkova
06.01.2021 5 z 5

Přečteno za jeden večer, Wilde opět nezklamal.

Adele02
27.12.2020 4 z 5

Wilde snad nikdy nezklame.

rencovav
19.12.2020 4 z 5

Tuhle divadelní hru jsem vždycky chtěla poznat blíž, i poté, co jsem četla Lady Fuckingham. Trochu mě uklidnila kamarádka, která mi řekla, že ji nenapsal Wilde, takže tomu autorovi asi ještě dám šanci. Minimálně touhle hrou mě mile překvapil a vážně jsem si to užila. :)

hrdlickova_61
25.11.2020 5 z 5

Jak už tu bylo řečeno dříve, autorův humor je blízký tomu našemu domácímu a poskytuje příležitost toho náležitě využít. To, že mohli čeští herci vytvořit (v tomto případě v režii legendární Evy Sadkové) tak nádherné představení, jakým je TV film z roku 1979 (viz https://www.youtube.com/watch?v=UD38WhgCIZE), svědčí jak o jejich umění, tak o kvalitě textu.

A mohu potvrdit, že i jiná nastudování, která jsem viděla v divadle, byla výborná a bylo poznat, s jakou chutí vznikala. I kdyby Oscar Wilde nedocílil ničeho jiného, než toho, k pěti hvězdičkám by myslím stačilo i jen to samo.

Sidonka3
21.09.2020 5 z 5

Svižná komedie, která člověka rozptýlí, přivede ho na optimističtější myšlenky a zároveň má zajímavou myšlenkovou nadstavbu.

Palivo
10.09.2020 3 z 5

Bom dia,

Tentokrát jsem se rozhodl praštit do nějaké klasiky. V týhle knížce se potkaj dva frajeři, kteří chtějí popíjet čaj s vulvou o páté, ale protože jde o švandu, tak si zvolí falešný identity a pak se naháněj jako v komedii od Zdendy Trošky. Za svižnost dávám 6 brexitů z 10, ale jelikož v knížce nebyl Jirka Krampol nebo vtipy s prděním, na víc bohužel jít nemůžu.

Set123
24.08.2020

Toto je hra mnoha tváří. Hra společenské kritiky, hra zvláštní estetiky, fraška, hra plná filosofie, hra pokřivené, pokrytecké lásky, hra omylů. Jendo z nejlepších děl Oscara Wilda, ve kterém si každý najde něco svého.

Knihu jsem četl dvakrát a v obou případech jsem se u ní smál. Každá strana na sobě nese krásný vtip, občas možná až zbytečně kousavý, ale stejně… Za vtipy se však ukrývají zajímavé otázky, nejen tázající se na nitro člověka, ale také na fungování společnosti. Opravdu se jedná o dílo neuvěřitelně pichlavé a ve své podstatě, ve svých nejhlubších částech, také smutné.

Jedna postava vedle druhé působí dosti nerealisticky, vyumělkovaně a archetypálně. Žádný charakter není originální, všechny se detailně drží svých rolí. A funguje to skvěle. Mladá namyšlená slečinka s láskou k falešné romantice, přísná praktická teta, která nejvíce ze všeho nesnáší kritizování své společenské třídy, Algernon, který do značné míry odráží osobnost Wildovu. Tito a další dělají dohromady skvělou komedii, ve které co replika, to citát.

Dílo si nese mnoho z Obrazu Doriana Graye a jeho hedonismu. Carpe diem, to je asi nejlepší shrnutí této hry. A je-li k tomu potřebný Filip, tím jenom lépe.

Percabethka
13.08.2020 5 z 5

Dokonalé! Oscar Wilde (i s překladatelem) se těmi jazykovými hříčkami a šílenými situacemi přesně trefili do mého stylu humoru, takže jsem si celou hru maximálně užila. Kromě toho v ní bylo mnoho zajímavých filosofických myšlenek a postřehů. Těším se, až si od Wilda přečtu něco dalšího - jen doufám, že už tam nebude tolik překlepů jako tady...