Jak je důležité míti Filipa

Jak je důležité míti Filipa https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/537/bmid_jak-je-dulezite-miti-filipa-skl-537.jpeg 4 1615 202

Anglický autor irského původu uvádí svou nejúspěšnější komedii podtitulem Lehkovážná komedie pro vážné lidi. Konverzační komedie o lásce a námluvách ve vyšší anglické společnosti, která skýtá autorovi nepřebernou studnici inspirace. Autor nešetří břitkým humorem. Co replika, to vtip či bonmot. Stejně vtipné jsou i situace, které přinášejí neustále nové překvapivé zvraty. To vše a nenapodobitelný suchý anglický humor láká divadelníky k novým a novým inscenacím. Na své si přijde i čtenář této hry.... celý text

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Artur

The Importance of Being Earnest , 1895

Nemám.jméno
02.11.2022 5 z 5

Tuto komedii jsem začala číst s určitou skepsí, která se nakonec ukázala jako zbytečná. Poťouchlá, ale vtipná, jednohubka plná paradoxů a ironie, již ve své době vyvolala senzaci, lze pro svou nadčasovost typickou pro Wilda vztáhnout i na 21. století.

džejnyy
09.10.2022 5 z 5

Tak tohle je první knížka, u které jsem se několikrát od srdce zasmála. I když se dají některé věci trochu předvídat, vůbec to ničemu nevadí, tím spíš je to celé vtipnější. Rozhodně doporučuju.

Marbla2004
16.08.2022 4 z 5

Bylo to milé, ale že bych se u toho pobavila se říct nedá. Třeba kdybych to četla v angličtině, tak to bude jiné. Jedna určitá scéna Cecilie s Algym byla fakt ujetá. Hlavně konec mi přišel podobný s Lakomcem, který se mi líbil celkově víc a tady mi to přišlo až zbytečné. Uvidím, jestli knihu začlením do maturitních děl.

Lenka2533
03.08.2022 5 z 5

Obraz Doriana Graye od stejného autora se mi tolik nelíbil, ale tohle mě zaujalo, a tak jsem se rozhodla tomu dát šanci. A bylo to rozhodně lepší! Četlo se to strašně rychle, měla jsem to za den přečtené. Jazyk mi nepřišel tak složitý, takže se mi to četlo vcelku dobře. A navíc, je to komedie, takže je to vtipné a pobavíte se u toho.
Pokud nevíte co do četby k maturitě, tak si rozhodně vyberte toto dílo. Pro ty, kteří neradi čtou je to dobrá volba. Je to krátké, rychlé a zábavné. Za mě jedno z nejlepších děl k maturitě :)

Malýmedvěd
25.07.2022 5 z 5

Brilantní jazyk, vtipný děj, volně plynoucí text. Zábavné, odlehčené, dokonalé. Stále mi OW dokazuje, že byl velikým mistrem, který rozesměje a zároveň si nebere servítky a dává na frak jak mužskému, tak ženskému pohlaví. Měl pozorovací talent a dar pera a vtipný k toku, fantastická kombinace.

RonnieSmithx
27.05.2022 5 z 5

Vtipná, bravurně napsaná komedie. Rozhodně si musím zajít na tuto hru někdy do divadla. Hotová jemňounká bublina fantazie, která má svou filosofii. Doporučuji k maturitní četbě.

Venda32
02.04.2022 5 z 5

Krátké, svižně, zábavné. S každou další stránkou jsem se těšil s čím přijde stránka následující. Zápletka gradovala a konec by čekal nebo hádal jen asi málokdo.
Při čtení je důležité mít klid a vnímat. Texty a slovní přestřelky jsou naprosto báječné.

Dámaskloboukem
15.02.2022 5 z 5

Veselé, krátké, výstižné až mírně poťouchlé.
Přečtení mě přivedlo na nápad, sehnat po dlouhé době lístky do divadla. Třeba zrovna na takovouto bunburiadu.

alishek
29.01.2022 5 z 5

Naprosto úžasná knížka, ke které se ráda vracím, odlehčené čtení, inteligentní dialogy, vtipná zápletka, co více si přát.

Karoley
01.01.2022 5 z 5

Tak tohle mě fakt bavilo! Kdysi jsem viděla film a šla bych na to s chutí i do divadla. Boží záležitost!

LADY BRACKNELLOVÁ: Kouříte?
JACK: Inu … ano, musím přiznat, že kouřím.
LADY BRACKNELLOVÁ: To slyším ráda. Muž má mít stále nějaké zaměstnání. Beztak je v Londýně příliš mnoho zahalečů.

Teseme
14.11.2021 5 z 5

Skvělá konverzačka, jen málokterá kniha tak rychle a skvěle plyne. Moc se mi líbí.

lenochod037
13.10.2021 5 z 5

Wow, skvělá kniha. Čte se dobře, svižně, nutí vás to nepřestávat číst.
Oblíbila jsem si i hlavní postavy, zápletka byla taky fajn,.. knížka mě opravdu překvapila, určitě se k ní někdy vrátím.
Dávám 5/5

Darinka03
03.10.2021 5 z 5

Úžasná kniha, při čtení jsem se opravdu bavila :D.
Čte se svižně, za dvě hodinky jsem měla přečteno ;).

misatrix
11.09.2021 3 z 5

Pribeh je prijemne svezi, děj pěkně plyne a nez se nadejete, je konec. Pri cteni jsem se bavila, jedinou "vytkou" je vztah Cecilie (nejsem fanouskem lasky na prvni pohled).

JulianaH.
27.08.2021 5 z 5

„Ztrátu jednoho rodiče lze považovat za nehodu, pane Worthingu, ale ztráta obou, to už vypadá jako nedbalost.“

Roztomilá, okouzlující, šarmantní a jiskřivě vtipná hra. Originální nejen stylem, ale i námětem. (Žasnu, jak svérázný a geniálně neuvěřitelný příběh Wilde dokázal vykouzlit z klasické záměny osob.) Navíc je jeho komedie laskavá a zalidněná sympatickými postavami. Až na tetu Augustu, samozřejmě, ačkoli její protivnost také měla svoje kouzlo — a Wilde si zřejmě nedokázal odpustit, aby nepřenechal trochu svého duchaplného smyslu pro paradox dokonce i jí.
A až na slečnu Prismovou, jenže na konci jsem jí její upjatost a tvrdost prominula. Ostatně linka reverenda Chasubla mě na celé té hře zajímala nejvíc — a jsem také nejnadšenější z toho, jak to dopadlo právě s ním. „Bedřichu!“ :3

PS. Slovní spojení „vášnivý celibát“ odteď používám také.

los
18.08.2021 2 z 5

jak mám Wilda rád, tak konverzační komedie z vyšší anglické společnosti mě nebaví, nicméně oceňuju český překlad

Katka2382
09.08.2021 5 z 5

Rozkošná jednohubka.Onehdá jsem viděla český film z roku 1979 a byl velmi povedený.

Akléda_
21.07.2021 5 z 5

Kdysi jsem viděla divadelní zpracování této knížky a musím říct, že vrátit se k příběhu pomocí knížky bylo moc super. Přečteno jsem měla za hoďku a půl, četlo se to úplně samo, děj mě bavil, v postavách jsem se neztrácela a celé se mi to moc líbilo. Rozhodně se spolu se Sluhou dvou pánů zařadí mezi mé oblíbené komedie.

Bája89
04.07.2021 5 z 5

Oscar Wilde má v mém srdci své speciální místo. Jsme tak trochu datem rodu spříznění. Bylo jen otázkou času, kdy sáhnu po "Jak je důležité míti Filipa". Kniha, respektive divadelní hra je naprostým skvostem ve sbírce suchého britského humoru. A navíc, co stránka to bonmot, který by se dal tesat do kamene. Mr. Wilde byl opravdovým vládcem pera, jeho postřehy a pohotové dialogy mě nejednou rozesmály nahlas. Pro tento styl humoru mám zkrátka slabost.

"Gentleman nikdy nečte soukromá cigaretová pouzdra."

„Příbuzenstvo, to je prostě smečka nudných lidí, kteří nemají nejmenší ponětí, jak žít, a ani trochu instinktu, kdy umřít.“

„Nikdy necestuji bez svého deníku. Do vlaku má mít člověk vždycky nějakou senzační četbu.“

„Co ty bereš vážně, to vážně nevím. Nedivil bych se, kdybys bral všechno vážně. Ty jsi taková lehkovážná povaha.“

„Když tam nebudete moc dlouho, počkám tu na vás celý život.“

marrie5227
04.07.2021 5 z 5

Po návštěvě divadelní hry jsem si knihu sehnala i u nás v knihovně. A byla jsem stejně nadšená.
I když divadelní hry čtu nerada, tato se četla sama a nejednou jsem se u toho nasmála. Oscar Wilde byl vynikající autor a dokazuje to mnoho z jeho děl.

zfilmováno irská literatura komedie divadelní hry

Oscar Wilde
irská, 1854 - 1900