Jak drahé je zdarma?

Taky si namlouváte, že máte svá životní rozhodnutí pod kontrolou? Myslíte si třeba, že nikdy nenaletíte na kouzelné slovíčko "zdarma"? Nebo že lék, který je drahý, je také automaticky účinnější? Tato kniha vám ukáže, že tomu tak není. Při rozhodování nás ovlivňuje spousta skrytých, iracionálních faktorů - od rozbouřených emocí přes společenské zvyklosti a předsudky až po rafinované marketingové triky. Autor této vysoce ceněné knihy vám na konkrétních, překvapivých příkladech, které jsou podloženy jeho výzkumy, předvede, jak se rozhodovat lépe - a jak už nikdy nesednout marketingu na vějičku....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/59_/59782/jak-drahe-je-zdarma-OJ1-59782.jpg 4.4211

Predictably Irrational: The Hidden Forces That Shape Our Decisions (2007)

Literatura naučná, Ekonomie a obchod
Vydáno:, Práh

Kniha Jak drahé je zdarma?

LuT

Zajímavá kniha, která mi dala zamyslet...že lidské a i mé chování není bohužel tak neovlivnitelné a není v podstatě v mých rukách, když nám všem iracionalita zatemňuje mozek a necháme se tak snadno polknout, oblbnout a podvést světem a lidmi...a tak jak ostatní, tak já přeci uvažovat nemohu :)

PMR

Kniha je chytrá a vtipná.
Jenom mi připadá, že ta iracionalita, o které se v ní mluví, vlastně vůbec iracionální není - repsektive je to ten typ iracionality, jako že je třeba iracionální věřit, že člověk může něco vlastnit a podobně: spíš racionální předsudky založené obvykle na pesimistickém očekávaní rizik, než iracionální rozhodování.
Na druhou stranu autor není takový blázen jako jiní, co vykládají tržní chování na systemech, ve kterých ani nemůžou existovat ceny, trh, atd ... to fakt nesnáším. Myslím, že ekonomie by vůbec měla být čistě jenom věda o penězích.

veronika5179

Zajímavé myšlenky, které Vás donutí podívat se na nákupní zvyklosti trochu z jiného světla. Spoustu věcí z knihy jsem znala, ale už jen pro ten nový pohled bylo fajn si ji přečíst. Bohužel příliš mnoho stránek zabíraly popisky nejrůznějších experimentů, které byly prováděny vždy na stejné sociální skupině, což není příliš objektivní. Pro naprosto neznalé čtenáře nákupního chování ale doporučuji :)

Dejvid

Knihy o behaviorální ekonomii, obecněji o psychologii davu mě baví. O některých tématech jsem už četl v jiných titulech (něco v Kahnemanovi, něco v knihách od Daniela Pinka či Roberta Cialdiniho), některá témata jsou však originální a velice zajímavá. Zde bych vypíchl kapitoly Kolik nás stojí společenské normy, Jak důležité je vzrušení a Síla ceny. Jazyk je čtivý, kapitoly jsou vždy uvedeny příběhem, na který navazuje experiment provedený na studentech amerických (prestižních) univerzit (kdy autor předpokládá, že když ani elita národa není ve svém rozhodování racionální, "homo oeconomicus", nebude racionální ani běžná populace). V tomto bodě bych měl na paměti současná odhalení o špatné reprodukovatelnosti psychologických experimentů, ne vše uvedené musí být stoprocentní pravda vztažitelná všechny.

kikies
15.12.2018

Moc chytré, plné podnětných myšlenek a velice čtivě podané. Věřím, že každého v knize něco zaujme, v něčem se určitě pozná a nad něčím bude kroutit hlavou. Velice chytrá a přínosná kniha :-)

roso.mak
11.09.2018

Kniha podle názvu působí trochu jak takové ty podnikatelské žvásty, ale nebojte, je úplně o něčem jiném.

Nikdo vám tam nebude cpát jak rychle zbohatnout, ale naopak se dozvíte něco o sobě a o lidském chování (nejen stádním) a možná se příště nenecháte při nákupu nachytat.

adorjas
10.09.2018

Mňa tento psychológ/ekonóm a jeho behaviorálna psychológia veľmi, veľmi baví. Vysvetlenia jednoduché aj pre laikov, experimenty zrozumiteľné. Doporučujem.

Andi
05.09.2018

Pěkné. Zajímavé experimenty dokazující iracionalitu lidského chování a o tom jak snadno jsme ovlivnitelní.

rozhodování ekonomie behaviorální ekonomie

Dan Ariely

Dan Ariely
izraelská, 1967

Kniha Jak drahé je zdarma? je: