Jak dosáhnout souhlasu - Zásady úspěšného vyjednávání

Jak dosáhnout souhlasu - Zásady úspěšného vyjednávání https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/98014/jak-dosahnout-souhlasu-zasady-uspesneho-vyjednavani-98014.jpg 4 14 3

Všichni téměř každodenně vyjednáváme – v zaměstnání, v podnikání, v politice, ve sportovním klubu, v rodině… Se svým šéfem vyjednáváme o zvýšení platu, s přáteli diskutujeme, kam se půjdeme pobavit, právníci se snaží urovnat soudní rozepři, politici prosazují návrhy zákonů a řeší mezinárodní konflikty… Vyjednávání je základním prostředkem k tomu, abychom od druhých získali to, co chceme. Je to forma komunikace vedená tak, aby umožnila dosáhnout dohody při jednáních, při nichž obě strany mají nejen společné, ale i rozdílné zájmy. Dobře vyjednávat není snadné. Často používáme metody a postupy, které komplikují nebo dokonce znemožňují prosazení našeho zájmu; od „jednacího stolu“ pak odcházíme nespokojeni, vyčerpáni, odcizeni jeden druhému. Principiální vyjednávání je „tvrdé“, pokud jde o podstatu věci, ale „měkké“, jde-li o lidi. Nepoužívá ani triky, ani přetvářku. Ukazuje, jak je možné získat, co vám „patří“ a na co máte „nárok“, a přitom jednat čestně a chovat se slušně. Tento způsob vyjednávání je vhodné používat při všech příležitostech: při kolektivním vyjednávání, kdy je třeba zachovávat předepsané rituály, i při vyjednávání, které je zcela záležitostí okamžiku. Je možné jej použít bez ohledu na to, je-li druhá strana zkušenější nebo vyjednává-li tvrdě či přátelsky. Je to metoda, která umožňuje efektivně prosazovat vlastní zájmy, řešit konfliktní či zdánlivě neřešitelné situace a dosáhnout přijatelného výsledku pro zúčastněné strany i tam, kde klasické poziční vyjednávání selhává a vede k narušení vztahu s partnerem na druhé straně „jednacího stolu“. Kniha navíc poskytuje velké množství situačních příkladů, návodů, doporučení, rad a triků (např. Co dělat, je-li druhá strana silnější? – Jak postupovat, nechce-li druhá strana akceptovat zásady principiálního vyjednávání? – Jak se zachovat, používá-li druhá strana nečestné triky?), které vám pomohou dospět v procesu vyjednávání k věcné dohodě, dosáhnout rozumných výsledků jednání a zachovat si přitom důstojnost a tvář. Bibliografická poznámka: Kniha byla v nakladatelství Management Press poprvé vydána v roce 1994 pod názvem Dohoda jistá. Zásady úspěšného vyjednávání. Ve srovnání s prvním vydáním byly v tomto druhém vydání některé pojmy přizpůsobeny současnému odbornému jazykovému úzu.... celý text

Literatura naučná , Osobní rozvoj a styl

Vydáno: , Management Press

Getting To Yes , 1981

chovanec
27.03.2024 5 z 5

Knihu jsem četl 2x a změnila můj pohled na život. Dokonce jsem ji i daroval svému šéfovi v naivní víře, že s ním půjde lépe vyjednávat (nešlo, lepší je najít jiné a kompatibilní lidi, než měnit ty stávající nekompatibilní). Jsou zde krásně popsané základní principy vyjednávání i s příklady. Je to už trochu starší kniha, takže se mezitím našli lidé (např. Chriss Voss - Never Split The Difference), kteří tvrdí, že kniha je už zastaralá. Ne, tyhle principy jsou nadčasové a ti kritici jsou hochštapleři. Je to, jako kdyby tvrdili, že je zastaralá gravitace. Nejvíce mi přijde smutné, že dodnes i ti nejvyšší představitelé států vyjednávají pozičně ve stylu: "denacifikace Ukrajiny" nebo "vrátit Krym" - čili handrkují se a válčí, místo aby jednali o svých podstatných zájmech.

roso.mak
13.04.2021 2 z 5

Prolistovala jsem poměrně se zaujetím. Jen mě chyběly odpovědi na otázky "Jak vyjednávat s absolutní sviní" a to i přesto, že autor tyto otázky pokládá. Jen, přestože ke každé vyplodí slušný odstavec, na ně neodpoví.

AKul
12.03.2018 5 z 5

Klasika, kterou by si měl přečíst každý, kdo se chce zlepšit ve vyjednávání. Jen mi vadí nepřesný český překlad (například "postoj" místo "pozice"). Napoprvé kniha může někdy připadat trochu abstraktní, to se zlepší při dalším čtení (a postupném získávání zkušeností při vyjednávání).

Autoři knihy

Roger Fisher