Jak chutná moc

Jak chutná moc https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15743/bmid_jak-chutna-moc-3on-15743.jpg 4 493 86

V politickém románu Jak chutná moc vypráví autor příběh státníka, socialistického státníka, jehož životní cestu přehlíží v den slavnostního pohřbu státníkův přítel, oficiální fotograf. V průběhu ceremoniálu si klade jedinou otázku: Co způsobilo, že se tenhle »velký mrtvý« dokázal v několika málo letech proměnit z živoucího a planoucího bojovníka v charakterovou trosku, v odosobněný sklerotický typ funkcionáře, posedlého už jen sebou samým, svou pozicí, svou mocí? Vášnivě horečně napsaná kniha, líčící nesmírně drastické epizody z let minulých, vyšla poprvé v roce 1967. A přesto je dnes znovu až děsivě aktuální…... celý text

Romány , Literatura slovenská

Vydáno: , Československý spisovatel

Ako chutí moc , 1967

boxas
boxas
22.03.2024 5 z 5

Ano, moc chutná opravdu moc.
Na tom katafalku jednou budou i všichni ti dnešní mocní, neomylní, všeho schopní, přesvědčení o tom, že to přece dělají ne pro sebe, ale jen a jen pro blaho lidí.
V tomto poselství je útlá Mňačkova knížka skutečně nadčasová.

09.03.2024 5 z 5

Jsou knihy, které, zdánlivě zapomenuty, se opět objevují na scéně. A vždy jen v dobách takříkajíc rozkolísaných...

Apo73
Apo73
09.03.2024 5 z 5

Podle mne povinná četba pro kohokoliv, kdo se chce vcítit do toho, co to znamená ocitnout se v soukolí moci.

vvikingg
vvikingg
24.02.2024 5 z 5

Mňačko patří k mým oblíbeným autorům knihu jsem četl kdy byla zakázaná Mňačko byl u soudruhů v nemilosti. Objevil jsem ji v knihobudce a dokonce vydání z roku 1968, divná doba fronty na knihy už se nestojí, protože kvalitní už vycházejí málo a kvalitní četba se vyhazuje z knihovny :-). V knize je dobrá pasáž jak pozvou soudruzi švédského diplomata na lov pstruhů, ale do chovné stanice pstruhů, švédský diplomat , odvětí jsem rybář ale ne vrah a odejde. Soudruzi často svým zahraničním soudruhům rádi připravovali nevšední lovecké zážitky, Fidel Castro si v roce 1972 přijel zastřílet na Slovensko chráněné kamzíky.

tereza0319
tereza0319
13.01.2024 3 z 5

Psychologie postav je to, co na díle oceňuju nejvíc, je jasnozřivá, do nejmenšího záchvěvu odstíněná, propleteně černobílá, a to vše na velice malém prostoru, majstrštyk. Reportážní způsob vyprávění mě nudil, ráda bych více přímého děje, akce, materiálu pro to rozhodně nebylo málo. Jak už zmíněno, vyprávění z různých úhlů pohledu by taky stálo za to. Strnulost děje, vlastně až esejovitý charakter knížky, podle mě způsobuje, že se dílo jeví strašně zastarale, což se tluče s jeho nadčasovým posláním, a dost mu tím ubližuje. Bohužel. Slovenština je úžasná (pol'ovačka, sopliak, sral'ka). „Máš stále pekné kozliatka..." Přesně to bych toužila slyšet v romantické chvilce těsně po probuzení. :-D

sajanka
sajanka
02.11.2023 5 z 5

Kniha, která je opravdu úžasná, jako ostatní od Mňačka. Přidávám se k ostatním komentářům.
Někdo níže píše, že neví, jestli se jednalo o konkrétního člověka nebo fiktivní osobu.
od začátku jsem byla přesvědčená, že se to nese na prezidenta Klementa Gottwalda, ale třeba se pletu.

Alix
Alix
12.08.2023 5 z 5

Nemám co dodat, komentáře pode mnou vystihly všechno, co bych chtěla napsat. A opravdu by bylo asi dobré, kdyby si vrcholní politici tuto malou knížečku položili na noční stolky a aspoň občas do ní nakoukli. Ono by jim to neuškodilo.

Ivaksa
Ivaksa
10.03.2023 5 z 5

Nečekaně úžasná kniha, kterou jsem možná po úvodní kapitole chtěla odložit, ale ještě že se tak nestalo. Co mě obzvlášt' fascinuje, je že tak útlé dílo, dokonce bez nějaké slohově pestré květnatosti, dokáže jít do takové hloubky . Autor perfektně vystihuje samou podstatu člověka v jeho slabostech, touhách i chamtivosti, ke kterým se přirozeně dopracovává každý, kdo má sklony k ambicím a hroší kůži. Psychologicky je to naprosto geniální!

tomas6658
tomas6658
27.01.2023 4 z 5

Neuvěřitelně výstižná a trefná politická próza. Hlavní hrdina příběhu, fotograf, sleduje vzestup, vrchol a pád svého přítele, komunistického aparátčíka Galoviče. Vykreslení politického pádu a s ním spojené paranoi a strachu v souladu s pochmurnou a šedivou dobou, která láme charaktery lidí ve svém soukolí. Stále aktuální přesah ohledně vykreslení politického kariérismu. Za mě spolu se "Smrt si říká Engelchen" vrchol Mňačkovy tvorby.

jezo31
jezo31
07.12.2022 5 z 5

Čítalo sa mi to dobre a rýchlo. Osobne si myslím, že je to nadčasová kniha. Postavy najvyššieho štátnika a ostatných ktoré Mňačko v knihe vytvoril a použil nachádzame podľa mňa dodnes v podobe rôznych postavičiek v našej spoločnosti. Obávam sa, že sa ešte dlho budú takéto postavy v reálnom živote vyskytovať... častokrát a nanešťastie na tých miestach, ktoré koncentrujú, disponujú a majú reálnu moc...

los
los
01.12.2022 3 z 5

nadčasová reflexe vzestupu a pádu politika, univerzálně platné bez ohledu na režim, vždy znovu a znovu aktuální

Hyaenodon
Hyaenodon
30.10.2022 4 z 5

Zajímavý a domnívám se, že nadčasový vhled do světa mocných, ale něco málo tomu ještě chybí.

heavy66
heavy66
28.10.2022 5 z 5

Vzestup a pád mocného aparátčíka sledovaný objektivem fotoaparátu jeho dvorního fotografa a přítele. Od válečného hrdiny, přes energického a rozhodného organizátora až po alkoholem zničenou trosku bojící se všeho a všech. Nevím, zda měl autor na mysli konkrétního člověka nebo popisuje fiktivní osudy, každopádně kniha je smutná, bezútěšná a depresivní.

zipporah
zipporah
17.07.2022 4 z 5

"Skúsenosť naučila Franka pozerať na všetko s nedôverou. Keď pri nejakej príležitosti počuje kohosi vysloviť: my sme len obyčajní ľudia, pomyslí si o ňom: chceš sa driapať, bratku, čo? Pozná takých, čo to kedysi hovorievali..."

No... myslím si, že na Slovensku je nás viac, čo takého jedného poznáme a nečudovala by som sa, keby ho práve táto kniha kedysi neinšpirovala k názvu svojej politickej strany. Super knižka od slovenského autora, jednu dobu zakazovaná a postava Galoviča, jeho záverečný popis mi viac-menej pripomína V. Putina, jeho vzostup v 90tych rokoch, vlastnosti, bez ktorých by sa nedostal k prezidentúre. Inak si myslím, že kniha sa nemusí až tak držať len a len určitej skupiny ľudí v danom období (komunisti), nemusíme robiť drahoty a priznajme, že Mňačko sa venuje politickej moci ako takej, fungovala rovnako v 16.storočí v Anglicku alebo v 18.storočí v Španielsku, či v stredoveku držiaci si moc kňazi, cirkev, skrátka, politická moc sa týka človeka a jeho povaha sa teda výrazne od čias mamutov nezmenila. Napokon, mamuty spomenul v tomto kontexte aj autor. Stále tie isté "chyby".

jprst
jprst
04.06.2022 5 z 5

Tuto knihu lze asi označit za vrchol autorovy tvorby, v době jejího prvního vydání to byl docela hit, který jen o málo později šel z ruky do ruky a nebylo to zrovna veselé čtení. Horší je, že s postupem času se jen potvrzuje autorova vize, historie se totiž opakuje bez ohledu na politický režim.

20.05.2022 5 z 5

Knihu jsem četl v roce prvního vydání, tedy 1968. Bylo mi 20 a těšil se ze svobody, která se tehdy kolem nás nadechovala. Těšil jsem se z nadějné budoucnosti jak Šrámkův Ratkin a vlastně jsem do té doby neměl žádnou zkušenost z doby, která právě zdánlivě pomíjela. A tak není divu, že na mne tehdy nezapůsobila, prostě tohle je za námi a možno mávnout rukou... V paměti nezůstalo z četby nic.
Ale už nějakou dobu jsem na Mňačka myslel a cítil, že je nutno si knihu znovu přečíst. Asi ji mám zahrabanou někde v zadní řadě knihovny, místo hledání jsem si ji zarezervoval v Městské knihovně... A shodou okolností jsem ji dostal zároveň s Mornštajnové Listopádem. No, tak toto opravdu není tak ploché, Mňačkova kniha je plnokrevný příběh a byť zhruba poloviční rozsahem, posláním, myšlenkami i zpracováním je neporovnatelná. A proto stále aktuální a živá v každé době. Nemluvě o té dnešní, tak těhotné potřebou změny.

Dimas
Dimas
21.11.2021 4 z 5

“Vášnivě, horečně napsaná kniha, líčící nesmírně drastické epizody z let minulých, vyšla poprvé před 54 lety. A přesto je dnes znovu až děsivě aktuální.”

LucyPevensie
LucyPevensie
21.08.2021 4 z 5

Skvělá studie toho, jak člověka může zničit moc. Taky se mi líbí zamyšlení nad chováním lidí na pohřbech a také nad neviditelností fotografa. Vadilo mi jenom, že některé myšlenky a úvahy se opakovaly a děj z minulosti byl vyprávěný dost popisně a někdy nezáživně.

gossipavlina
gossipavlina
07.07.2021 3 z 5

Další z mých návratů k již kdysi přečtenému.
Ale tentokrát jsem se nemohla začíst, zachytit se něčeho zajímavého. Uvědomuji si, jak moc mi chyběla přímá řeč. A problém prokousat se textem vůbec nesouvisel s dobou, kdy byla kniha napsaná, ani s tématem.
Do čtení jsem se více méně nutila a těšila se, až budu u konce.
Myslím, že do třetice už se ke knize vracet nebudu.

Netopyr07
Netopyr07
11.06.2021 5 z 5

No já nevím... když jsem to četla poprvé, bavilo mě to daleko víc. Teď ten podrobný popis pohřbu a mrtvoly... Fakt pa-rá-da :-/ A naprosto chápu, že kniha patřila mezi zakázané...