Jak být volný - Užívejte si života naplno

Jak být volný - Užívejte si života naplno https://www.databazeknih.cz/img/books/65_/65259/jak-byt-volny-uzivejte-si-zivota-naplno-65259.jpg 4 37 6

Napadlo vás někdy, proč každé ráno vstáváte za kuropění, zařadíte se autem do kolony a jedete do zaměstnání? A má vaše práce vůbec nějaký smysl? A proč na vás ze všech stran útočí spotřební kultura nevalné kvality? Prolétla vám hlavou myšlenka, zda snad přece jen neexistuje lepší, svobodnější a šťastnější způsob života? Jestliže ano, pak tato kniha je určena právě vám. ... celý text

Literatura světová , Literatura naučná , Osobní rozvoj a styl

Vydáno: , Jota

How to be Free , 2006

YA-girl
28.04.2020 4 z 5

Mohlo to být o polovinu kratší, protože tam bylo zbytečně moc vhledů do historie na téma, jak dřív byl život jednodušší a proč. Ale budiž, tyhle pro mě nudnější pasáže byly vyváženy těmi, které mi zase pootevřely oči (popravdě, nebylo tam nic, co bych jaksi nevěděla už dřív, ale asi jsem o tom nikdy neměla potřebu až takhle uvažovat), např.:
* strach z kriminality (a jiných negativních zpráv) je jen pohodlná fikce, stát nás chce mít vystrašené a v úzkosti;
* vlády jsou vděčné teroristům (a pandemiím ;)), protože fungují jako reklama na to, že vládu potřebujeme, aby nás ochránila;
* v současnosti je to nastavené tak, že pokud nepracujeme, tak konzumujeme - vyjdeme z tovární brány a v hypermarketu okamžitě přelijeme svoji výplatu zpátky do systému;
* nuda je úmorná; systém, který nudu vytváří (nudíme se v práci), taky slibuje, že nám od ní pomůže (zábavní průmysl) - stačí jim odevzdat svoje peníze;
* kariéra z nás dělá vystresované soupeřící lidi, přitom naše povýšení spočívá v tom, že někdo jiný povýšen nebude nebo bude dokonce vyhozen; kariéra sleduje cestu vzhůru k jakémusi neustále mizejícímu bodu někde nad námi;
* rovnováha práce a volného času je shnilá, protože naznačuje, že práce je špatná a volný čas je dobrý, ale udělejme si práci dobrou a dobré bude všechno;
* proškrtejme agendu na holé minimum, ať si vytvoříme prostor pro věci, které "se prostě dějí", život pak začne mít napětí a spád;
* přestaňme naříkat, naříkání znamená vyhýbat se odpovědnosti (např. naříkám na bankovní poplatky, ale JÁ jsem si zřídila bankovní účet)...

Inu, mohla bych pokračovat ještě dlouho, jak tak koukám do svých poznámek, ale nechť si každý vytvoří vlastní žebříček ;). Zakončím tento svůj "výtah" bodem, který se mi líbí nejvíc:
* trik svobodného života spočívá v tom, že se každé ráno probudíme a zakřičíme: "Dobré ráno, Pane Bože, co pro mě dneska máš?" :-)

rezacka
19.02.2018 5 z 5

Zajímavá kniha, pohled na to kam se stále honime, místo abychom si život užívali.... Návod na to jak si život zjednodušit... Našla jsem si své AHA :-)

anansie
08.01.2017 4 z 5

Po přečtení Jak být líný jsem se vrhla na další sérii nápadů, ale musím říct, že tato kniha až tak nebavila. Jednak se hodně témat opakuje a jednak mi, na rozdíl od Jak být líný, přišla trochu dogmatická. Tak jsem si z toho vzala, co jsem chtěla a zbytek spíš jen tak prolistovala a sem tam vypíchla nějakou tu myšlenku.

adelinka
06.12.2016 3 z 5

Asi som tej motivačnej literatúry už prečítala viac ako dosť. Aj keď s viacerými názormi autora súhlasím, ale v dnešnej dobe sú niektoré asi nepredstaviteľné a možno aj nemožné.....

Atisa
21.06.2015 4 z 5

Knihu jsem si vybrala kvůli svému zajímavému tématu. Přináší některé podněty k zamyšlení, ale celková aplikace do života mi nepřijde tak jednoduchá, jak z knihy vyplývá. Některé věci platí snad jen pro Británii a nedají se použít všeobecně.

Venezia
27.05.2013 5 z 5

Kritika tejto spoločnosti televíznych divákov, supermarketov, antidepresív, bezpečnostných kamier, kariéristov, dlhov, plytvania, ... a pár tipov, ako sa od nej aspoň trochu oslobodiť. Som rada, že nie som sama, kto si myslí, že náš svet nie je úplne v poriadku. V slovenčine vyšla kniha pod názvom Ako si užívať život.

rozvoj osobnosti, osobní rozvoj motivační knihy

Tom Hodgkinson
britská, 1968