Jackaby

Jackaby https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/273009/bmid_jackaby-Cxo-273009.jpg 4 383 120

Jackaby série

Příběh detektiva, který se specializuje na paranormální jevy, překypující troufalým vtipem a notnou dávkou hrůzy ve stylu Doktora Who a Sherlocka Holmese. Abigail Rooková právě přicestovala do Nového Fiddlehamu v Nové Anglii. Píše se rok 1892 a ona nutně potřebuje najít práci. Potkává R. F. Jackabyho, detektiva objasňujícího neobjasnitelné, jehož bystré oko si všímá všeho neobvyklého — což zahrnuje i pozorování nadpřirozených bytostí. Abigail má zase jiný dar, dokáže si všímat obyčejných, ale podstatných detailů, takže se na místo Jackabyho asistentky výborně hodí. Hned během svého prvního dne v novém zaměstnání se Abigail ocitne uprostřed napínavého případu: ve městě řádí sériový vrah. Policie je přesvědčená, že se jedná o běžného kriminálníka, ale Jackaby si je jistý, že je to nelidská stvůra, jejíž existenci policie — s výjimkou mladého pohledného detektiva Charlieho Canea — vytrvale popírá.... celý text

jan8470
22.08.2016 3 z 5

Do New Fiddlehamu na vlastní nebezpečí
Příběh, který nám začínající autor, (ale především muž který vystudoval folklor na Oregonské univerzitě) předkládá, není nijak objevný.
I když je Jackaby příjemně excentrický není hlavní hrdince (která vlastně celý příběh vypráví) až takovým partnerem jak by si zasloužil a je ho zkrátka málo. Hlavní hrdinka je vlastně taky celkem sympatická (a kdyby se stále nelitovala a neomílala stále dokola svou minulost) člověk by ji měl ještě raději. To je jedna z věcí, které tak jako i neustálé opakování již jednou vyřčených faktů příběh hodně ubíjí.
Detektivní zápletka je bohužel dost průhledná. A bystřejší čtenář velice brzy odhalí kdo je kdo a pak už jen čeká, až ke stejnému poznání doklopýtá detektiv se svou asistentkou.
Vlastně jediným přínosem celé knihy je kromě špetky spíše situačního humoru, to že autor využil své studium folkloru a osadil svůj New Fiddleham neotřelou sbírkou irských mýtických bytostí. (Ale ani to není nic, co bychom neznali například z geniální knihy Američtí bohové.)
Ke všemu čtení kazí dost odbytý překlad. Používat moderní spojení jako například „klučičí šaty“ se u fantasy, která se odehrává v roce 1892, by se prostě nemělo. A ne, v textu se to neztratí, i když jde o jednoduchou oddychovku.
Jackaby je prezentován jako Young Adoult a v tomto ranku, jde přeci jen o svěží dílko, které se mohlo stát jakousi alternativou všem dystopickým a upírským ságám. Přesto se domnívám, že nejde o žádný zázrak a své dceři (až na to bude mít věk) spíš raději doporučím Amélii Petry Neomillnerové.
60%

katy238
15.08.2016 5 z 5

Jednoduchý příběh s nulovou nutností přemýšlet. Milý a pokud bude pokračování, ráda si jej také přečtu.

tynkaiscrazy
15.07.2016 4 z 5

Ano, ano, i mně se Jackaby tuze líbil! Barvitý sloh a propracované postavy, žel bohu jich příliš není, a tak to malinko zabilo celou onu detektivní záležitost. Již od počátku jsem měla svůj tip, ale říkala jsem si, že je to ta kniha, která vás celou dobu tahá za nos a na konci z vás udělá absolutního hlupáka, protože vrahem je někdo jiný, někdo, koho bychom pro svou zaslepenost vůbec nebrali v potaz. Proto mě trošku zklamalo, když se právě mnou dvě vytipované osoby ukázaly jako hlavními aktéry celého vyvrcholení děje, ale příliš to hodnocení neubírá. I přesto nedostatek má kniha své kouzlo a vůbec by mi nevadilo, kdyby se příběh chytl nějaký šikovný režisér. Ano, protože detektivek máme přece ještě málo, že.

DariDerek
19.06.2016 5 z 5

Tak tohle mě bavilo. Užila jsem si čtení a trochu víc se rozepsala v recenzi (je v záložkách) :-) Pokud se chcete pobavit nad dobrou knihou, tak tuto doporučuji :)

sgjoli
11.06.2016 5 z 5

Anotace slibuje, že kniha je jakousi kombinací Sherlocka a Doctora Who – oba tyto fenomény miluju, a tak mne tahle kniha vskutku lákala. Zároveň jsem se však trochu bála, aby to nebylo jen nějaké laciné lákadlo a nakonec kde nic, tu nic. Ve výsledku mne ale kniha opravdu překvapila – hlavní postava Jackaby je skutečně mixem Sherlocka a Doctora a i dějově jsem měla dojem, jako by se tu tyto dva světly splétaly dohromady. Postava Abigail pak byla něco mezi doktorem Watsonem a společnicí ve stylu Doctora Who (asi mi nejvíc připomínala Claru). Kniha je čtivě napsaná, napínavá, akční, s prvky nadpřirozena a já jsem z ní zcela nadšená. Dost dobře si umím představit, že by kniha mohla být i zfilmovaná. Za mne rozhodně spokojenost a doufám, že u nás vyjde někdy pokračování. :-)

Lenka.Vílka
03.06.2016

Na podobná témata nejsem. Přesto jsem se rozhodla knihu zkusit kvůli převážně kladným komentářům. Pouze se mi potvrdilo, že to není náhoda. Kniha mě nebavila a nedocetla jsem. Proto ani nehodnotím. Z principu a taky nechci snižovat hodnocení, když kniha byla jenom na zkoušku a já na 99,9% tušila, že ji stejně nedočtu.

Zrzavá_Tereza
19.05.2016 5 z 5

A mně se Jackaby hodně líbil! Jednoduchý, čtivý, zábavný. Navíc ve skvělém prostředí!

qydko
16.05.2016 4 z 5

Vzhledem k tomu, že kniha je na zadní straně obalu označena hashtagy a jeden z nich je #YoungAdult, nečekala jsem žádnou vrcholně geniální tvorbu. Pro tuto cílovou skupinu je to pohodová, ne příliš originální kniha na deštivé odpoledne. Postřehla jsem tam pár vtipných momentů, ale jinak... neurazí, nenadchne.
Čtyři hvězdičky za atmosféru staré dobré Anglie, i když je děj situován do USA.

Eevina
01.05.2016 3 z 5

Jsem nadšenou fanynkou Sherlocka Holmese, takže když jsem si přečetla, že tato kniha je na způsob právě Sherlocka a doktora Who (kterého jsem teda nikdy neviděla), tak jsem si řekla, že to si musím přečíst. Hned prvních pár kapitol ale ve mně vzbudilo dojem, že autor se rozhodl okopírovat Doyla a jít v jeho stopách. Když už jsem začala být rozčarovaná, tak naštěstí autor zasáhl a začal do příběhu přimíchávat kouzla, čáry a mystické bytosti a hned to vypadalo jako neokopírované dílko.
Nu a teď k samotnému ději. Nu jsem z toho taková rozčarovaná. Na jednu stranu musím říct, že se mi to líbilo, ale bylo to takové jednoduché, nepromyšlené do detailu a i když si ve svých sedmadvaceti letech nepřipadám nijak stará a čtu i knihy pro mladé, tak tahle kniha mi přijde napsaná pro náctileté slečny a je to hrozně moc poznat. Mě pořád na mysl přichází slovo jednoduché, ale nechci se tu opakovat, takže to shrnu tak, že je to taková pohádka pro mladé.
Kniha se čte rychle i díky větším písmenkám a velkými mezerami mezi kapitolami. A já bych klidně brala více stránek s více rozvinutým dějem a detailnějším popisem postav. Je to velká škoda, protože tohle mohlo být fakt skvělý dílo.

Sorrow
28.04.2016 2 z 5

Nemastné neslané dílo, od kterého jsem měla velká očekávání - kniha je však ani náhodou nenaplnila. Zpočátku se mi to ještě nezdálo tak hrozné a na čtení jsem se i celkem těšila. Odhalit pachatele ale opravdu není vůbec nic těžkého, atmosféra na vás nedýchá, bát se nebudete a to, že kniha obsahuje pár (asi dvě) vtipných hlášek, ji nespasí. Kladně hodnotím pouze postavy a to spíše Abigail než Jackabyho samotného. Mrzí mě, že se ani tady autor nevyhnul některým klišoidním prvkům. Škoda no, nápad to nebyl až tak špatný...

gad
26.04.2016 4 z 5

Zdařilá kniha. Četla se mi skvěle, neboť mám rád příběh tohoto typu. Jak už zde několikrát zaznělo, tak podobnost s Sherlockem Holmesem je zřejmá, ale Watson v sukních je milé zpestření. Vzhledem k povaze trestných činů se mi nabízí ještě jedna podobnost - Fox Mulder a Dana Scully.
Svět je, podle Rittera, plný podivných bytostí a ne všechny jsou neškodné.Proto jsem zvědav na další pokračování příběhů této nesourodé detektivní dvojice, neboť předpokládám, že přijde (aspoň bych si to přál).

"Tenhle svět je plný drakobijců. Ale potřebujeme také pár lidí, kteří nejsou příliš namyšlení na to, aby naslouchali rybám."

cori
17.04.2016 4 z 5

Jednodušší příběh, ale originální dvojice detektivů. Netradiční je i osazenstvo Jackabyho domova. Další díl snad bude propracovanější.

Nejsem okultista. Jsem vědec a řídím se rozumem. Věřím jen tomu, co vidím nebo co mohu dokázat, i když to, co vidím, ostatní lidé často obtížně chápou. Mám nadání, které je, pokud je mi známo, naprosto jedinečné. Díky tomu vidím pravou tvář věcí tam, kde ostatní spatří jen iluze - a kolem nás je spousta iluzí, spousta masek a pozlátek. Celý svět je jeviště, jak se říká, a zdá se, že já mám jedině sedadlo, ze kterého je vidět za oponu.

Attia
15.04.2016 4 z 5

Zvláštní tvorové s podivnými zvyky a chováním, tudíž umožnují stvořit téměř jakoukoliv obhájitelnou záminku. Přijde mi, že autor neměl ani moc práce s vymýšlením motivů a pohnůtek vedoucích činy kriminálníka. Finále mě nijak výrazně neoslnilo a v závěru jsem byla z knihy spíše zklamaná. Na vině bude nejspíš autorova nezkušenost, koneckonců jedná se o jeho prvotinu, proto není divu, že nedokázal potenciál příběhu plně využít. Začátky jsou vždy těžké a jako debutové dílo není Jackaby vůbec špatný, právě naopak! Navíc nás v této sérii čekají ještě další dva díly (na něž se moc těším), kde má autor příležitost rozvinout svůj talent a plně ukázat své kvality a schopnosti.

Brambram
12.04.2016 4 z 5

Oddechová knížka na jedno odpoledne. Nijak komplikovaný děj, kdo je vrah víte ihned, co je zač nikoliv. Užila jsem si to a velmi ráda si přečtu další díl. Host mě opět nezklamal. Cílovou skupinu čtenářů bych viděla tak 13-15 let.

kethy
08.04.2016 4 z 5

Velmi krásné počteníčlko. Nejvíce určitě zaujala věta - nezírejte na žábu - až když jsem pochopila, tak jsem se málem umlátila smýchy. Jinak mysteriozní, napínavé a velmi vtipný příběh, zasazený do tajuplné doby. Jsem zvědava, zda a kdy vyjde další svazek.

LilianaFalcon
01.04.2016 2 z 5

Opravdu velké zklamání. Abigail je neslaná nemastná a R. F. Jackaby? Ehm. opravdu se z něj snažil autor udělat detektiva ve stylu novodobého pojetí Sherlocka Homese... Bohužel se mu to nepodařilo. Od začátku mi to přišlo nudné a divné.

Jury
28.03.2016 2 z 5

Velke zklamani...na to, ze se to odehravalo v mem nejoblibenejsim obdobi coz je Viktorianske obdobi sem cekal o hodne vic...pribeh,postavy a dej ...vse nemasne a neslane...na druhou stranu beru v potas to, ze to byla autorova prvotina tak mu dam jeste sanci u pokracovani pokud v cesku vubec vyjde...

maruschka
21.03.2016 5 z 5

Tak jasně, že je to variace na Sherlocka, ale Abigail je prostě moc příjemný Watson, navíc Jenny a Douglas (!), takže pokud vyjde v češtině pokračování, dám si je s chutí.

Kif
19.03.2016 4 z 5

Bála jsem se, abych opět nesáhla vedle a nebyla nakonec zklamaná, ale díky bohu se tak nestalo. Na začátku jsem byla skeptická, ale po pár kapitolách mě to hodně chytlo a nemohla jsem skončit, je to čtivé. Bavil mě detektivův styl, který se sice dle mého dojmu projevil v plné síle až příliš pozdě, ale to bych tomu odpustila. Děj se netáhl, vše šlo hezky plynule a žádná nuda se nekonala.
Jednoduše - doporučila bych dál! Já osobně jsem byla nadšená.

Joges
17.03.2016 3 z 5

Přestože se William Ritter snažil a hlavní postava Anabel vlastně taky, nedokázal jsem se po docela slibném začátku začíst. Byly to takové vlny zájmu a nezájmu. Ještě závěr byl dobrý, to musím dodat. Kniha má snad za účel, podobně jako Fantastická zvířata od Rowlingové, předvést pestrý výkvět mýtického a nadpřirozeného světa, což se autorovi na začátku i na konci povedlo, ale střed knihy (nějakých 150 stran) mi neposkytl žádné zajímavé či napínavé čtení. Byla to jen taková banálně plynoucí zápletka z hezkého prostředí staré Anglie. Asi jsem příliš zíral na žábu a to byla chyba, přitom mě Terva varoval :). Druhý díl mě neláká.