Jackaby

Příběh detektiva, který se zabývá paranormálními jevy, překypuje troufalým vtipem a notnou dávkou hrůzy ve stylu Doktora Who a Sherlocka Holmese. Abigail Rooková právě přicestovala do New Fiddlehamu v Nové Anglii. Píše se rok 1892 a ona nutně potřebuje najít práci. Potkává R. F. Jackabyho, detektiva objasňujícího nevysvětlené jevy, jehož bystré oko si všímá všeho neobvyklého – což zahrnuje i pozorování nadpřirozených bytostí. Abigail má zase jiný dar, dokáže si všímat obyčejných, ale podstatných detailů, takže se na místo Jackabyho asistentky výborně hodí. Hned během svého prvního dne v novém zaměstnání se Abigail ocitne uprostřed napínavého případu: ve městě řádí sériový vrah. Policie je přesvědčená, že se jedná o běžného kriminálníka, ale Jackaby si je jistý, že za vším stojí nelidská stvůra, jejíž existenci policie – s výjimkou mladého pohledného detektiva Charlieho Canea – vytrvale popírá....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/248280/jackaby-OsM-248280.jpg 3.8292

Jackaby (1.)

Literatura světová, Detektivky, Fantasy
Vydáno:, Host

Veronicess

Tento zvláštny detektív nadprirodzena si získal moje srdce. Bolo to milé, chytré, zábavné a donútilo ma usmievať sa ako šialená. Veľmi sa teším na ďalšiu časť.

pixiepickpocket

Oddychové čtení s odkazy na těžkou pozici ženy v 19. století. Abigail ztotožňuje emancipovanou ženu, která nechce být ochranitelkou rodinného krbu, naopak touží, jako její mužské protějšky, zažívat dobrodružství. Vztah mezi ní a Jackabym je asi takový jako mezi Penny a Sheldonem - plný sarkasmu a roztomilého vzájemného nepochopení. Dialogy těchto dvou postav jsou nejzábavnější částí knihy. Zápletka je jednoduchá, nic pro ty, kteří chtějí potrápit svou šedou kůru mozkovou. V průběhu čtení narazíte na nejednu zajímavou referenci z oblasti folkloru např. irskou banshee, čachtickou paní a mexickou La Lloronu. V závěru knihy je pak úvaha hlavní hrdinky nad vlastní obyčejností. Pocitem, že ničím zvláštním nevyniká. A když už se rozhodne konat, nepřipadá jí, že by udělala dost... Další díl si určitě přečtu.

"Já bych tedy takovým notýskem nepohrdla. Každý bychom mohli mít svůj. Vypadali bychom pak víc jako praví detektivové."

evickakyticka

Jackaby je takový potrhlejší Sherlock v podání R. Downeyho. Kniha mě bavila, líbily se mi nadpřirozené potvory jako trollové, převtělené kachny a duchové. Vyšetřování spojené se seznámením hlavní dvojce už bylo jen takové oddechové čtení. Slupla jsem příběh jako malinu. Určitě by se dalo napsat i objemnější dílo. Ale budu se těšit na druhý díl.

euterpé

Na začátek musím říct, že jsem nečekala nic speciálního. Detektivka s nádechem nadpřirozena a ikonická dvojce po vzoru Doyla. Knížka byla vtipná a přes to, že by se dalo říci, že byla tuctová jsem se do knihy rychle začetla a zamilovala

theMarty

Nečekejte složitou zápletku, překvapení nad vrahem a mnoho postav, knížka je typický young adult. Na druhou stranu, je to velmi příjemné, spíše oddechové počtení, na dovolenou ideální.

Tesset

Nebylo to špatné, četlo se to dobře, ale nic převratného. Chybělo mi tam trochu rozvinutí linky s Charliem. Jsem ráda, že jsem si to přečetla, ale znovu už necítím potřebu knihu číst.

Eeli

Knížka, kterou musíte číst s úsměvem na rtech, i když je hlavním tématem vyšetřování vražd (dominantou jsou však zcela jiné motivy, zejména vylíčení Jackabyho světa). S roztomilou přirozeností je zde přistupováno k existenci nepřirozených bytostí, postava Jackabyho je úžasně napsaná, ale nejen to. Celý příběh dotvářejí takové drobnosti, které ho dělají naprosto okouzlujícím, nehledě na jazykovou komiku a situační humor. Prostě přečtěte, bavte se a nezírejte na žábu. :)

1Barulinka

Taková odpočinková četba, zábavná s úžasnými postavami. Líbí se mi doba, v níž se příběh odehrává, takže jestli máš rád/a Sherlocka, Doctora Who, fantasy... neváhej a přečti si ji :D Taky mi přišlo zajímavé, že knihu napsal muž z ženského pohledu.

Pitbullka

Nuda, nuda, nuda....tohle mě vůbec nebavilo. Ať už děj samotný a stejně tak i styl psaní.

Sali88

Tak tahle knížka mě hodně bavila, byla jsem trochu překvapená, některé bytosti jsem v knize zezacatku vůbec nečekala, po delším čtení už jsem se ale nedivila ničemu. Zasmála jsem se, ač jsem vraha tušila už od první třetiny, stejně jsem musela číst pořád dál, četla jsem knihu tři večery s tím že ten poslední jsem přečetla asi 160 zbývajících stran a i když už jsem byla šíleně unavená, musela jsem knihu dočíst.

Arven2001

Knížka se mi moc líbila. Na obalu psali, že potěší každého fanouška serialu Doctor who. Proto jsem si ji bez váhání koupila. Jsem za to vážně ráda. Knížka je místy velmi vtipná a obsahuje přesně můj styl humoru.

Majdule

Jako wau. Totální nadšení. Zápletka je jednoduchá, její řešení prosté a cesta k němu nijak komplikovaná. Ale! Ta samozřejmost, s níž Jackaby propojuje svět legend a naší reality, je prostě okouzlující. Bez vysvětlování, bez omlouvání, bez bombastičnosti a zcela a úplně samozřejmě. Prostě tráva je zelená a domovyk žije na Ukrajině. Bez pochybností, tak to prostě je. A tato neokázalost Jackabyho světa, který reprezentuje, je osvěžující.
Líbí se mi hlavní hrdinka. Její pragmatičnost a schopnost pojímat věci tak, jak jsou, a přitom ne slepě, je sympatická. Líbí se mi Jackabyho bezprostřednost, posedlost a výjimečnost. Baví mě postavy, které se vynořují a zasahují do děje.
V tomhle příběhu mi prostě sedlo všechno.

SBH

Nezávislá hlavní hrdinka byla sympatická mimo jiné tím, že to s bojem vůči autoritám nijak nepřeháněla a prokazatelně se raději oblékla do pěkných šatů, než do kalhot. Detektiv Jackaby byl uvěřitelně excentrický. V jednu chvíli se mi zdálo těch nadpřirozených bytostí trochu moc, ale velmi rychle jsem se v Ritterově světě zabydlela (koneckonců zbožňuju Nástroje smrti) a ke konci mi už všechno připadlo logické a patřičné. Pachatele jsem odhalila poměrně brzy, takže jediným záporem bylo množství obětí, než byl případ vyřešen. Ještě jeden bod za to (pozor spoiler), že Abigail nevzplanula láskou ke svému šéfovi. Jo a kamarádství s duchem bylo taky super!

Calie
06.12.2017

Kniha spojuje vše, co mám ráda - fantasy, Sherlocka, Doctora Who i detektivku. Autor dle mého názoru však až příliš těžil z těch dvou slavných velikánů a inspirace v nich byla dost očividná a dle mě byla spíše na škodu. Při čtení jsem měla totiž pocit, jako by se autor snažil zkopírovat to nej z těchto dvou postav.
Abigail byla taková... nijaká. Byla tam vlastně jenom pro to, aby tam byla.
Zápletka je velmi jednoduchá a docela průhledná, člověk brzy sám odhalí vraha.
Rozhodovala jsem se mezi dvěmi a třemi hvězdičkami. Díky skvělé obálce, díky které jsem si knihy všimla, dávám nakonec hvězdy tři.

Sheemas
30.11.2017

Detektivní příběh s prvky mysteriozna a fantasy. Od knihy jsem podle popisků očekávala asi více, než mi příběh ve skutečnosti dal. Děj je poměrně jednoduchý, trochu krvavý, celkově ale kniha velmi rychle utíká a slušně se čte, ale je opravdu určena spíše mladším čtenářům.

Lily-fairy
19.11.2017

Úpřímě... Čekala jsem druhého Lockwooda a tohle...

elenai
30.10.2017

Měla jsem chuť na nějakou detektivku, která by ladila k pošmournému počasí venku. A nebyla jsem zklamaná! Detektivní zápletka sice byla taková průměrná, ale děj byl svižný a dynamický, takže za mě spokojenost. A co je třeba vyzdvihnout, jsou ústřední postavy - Jackaby a Abigail jsou prostě báječní! Je mezi nimi chemie a jejich dialogy mají jiskru. Trošku se mi nelíbily některé použité výrazy, které dle mého nekorespondují s mluvou 19. století, ale jsem schopná je vyfiltrovat. Každopádně se těším na další pokračování!

Melaanie
09.10.2017

Příběh se mi líbil, ale vraha jsem odhalila velmi brzy. Přesto příběh při čtení rychle ubíhal a mělo to zajímavý děj.
Druhý díl už čeká na přečtení, tak doufám, že bude stejně příjemný jako tento.

Barbora94
02.10.2017

Parádní, čtivý příběh s nádechem nadpřirozena

Dani3
22.09.2017

Lehké a zábavné čtení s nádechem nadpřirozena.
Vraha jde odhalit poměrně brzy, ale nijak to nevadí, protože čtenář neví, proč všechny ty zločiny vlastně páchá.
Na další díl s Jackabym a slečnou Rookovou se moc těším.

MartinaF
28.08.2017

Taková milá jednohubka, u které mi asi před polovinou bylo jasné, kdo je vrah. Nebylo to tak špatné, ale myslím si, že je kniha určená spíše do kategorie Y/A.

Baru1236
09.08.2017

Do téhle knihy jsem šla se smíšenými pocity, ale nakonec mě mile překvapila a moc se mi líbila. Jackabyho i Abigail jsem si zamilovala na první přečtení, příběh je vtipný a rychle utíká. A ačkoli o detektivní části zápletky nemůže být řeč, vraha jde totiž odhalit už na začátku, kniha má své vlastní kouzlo a já se nemůžu dočkat až si přečtu další díly.

KnihomolkaMari
23.07.2017

Já vám tedy nevím, začátek mi přišel jak naprostá vykradačka Sherlocka Holmese, kterého tolik opěvuji a právě srovnání s ním a touto knihou mě donutilo ke koupi a řeknu vám, velmi slabý odvar. Fantasy samo o sobě tam bylo vykresleno snad jen aby se neřeklo a aby kniha alespoň měla čím zaujmout, ale přišlo mi to spíš nesmyslné. Druhá polovina už byla o špetku dějově zajímavější, Jackabyho jsem si nakonec vskutku oblíbila svou podivností ale Abigail mi přišla taková nemastná neslaná. Plus knihy je, že se hladce a plynule četla a konec se docela povedl proti zbytku knihy. I když mě kniha moc neoslovila, druhý díl si plánuji přečíst, pokud vím, je už i lépe hodnocený.

Sarfias
20.07.2017

Pozor - možné spoily.
Tento příběh, i když od prvopočátku s poměrně jasným padouchem (ne, vrah nebyl zahradník, ale i tak to bylo docela jasné hned z počátku), mě i tak dost zaujal. Prostředí a doba, ve které se příběh odehrává, jsou mi blízké a tak jsem knihu četla jedním dechem.
Postavy Jackaby i slečna Rooková jsou velmi pěkně napsané a i když mi Jackaby mírně připomíná některého Doctora Who, myslím, že i tak je vcelku zajímavý a originální detektiv :-) A kdo by nechtěl bydlet v Jackabyho domě i s vlastním duchem a kačerem?

Veronika33
06.07.2017

Kniha sa dobre čítala, ale na môj vkus je v nej až mnoho nadprirodzených bytostí, čo pôsobí rušivo. Jackaby je zaujímavá postavička, ktorá býva v zaujímavom dome. Abigail ma veľmi nebavila. Celkovo je to skôr priemerná kniha. Nemám potrebu pokračovať v tejto sérii, zatiaľ.

ssyyllvvaa
23.06.2017

Vlastní zápletka nic moc, ale postava Abigail Rookové vše zachraňuje. Když už jsem se chystala knihu odložit, došla jsem k nějakému vtipnému přirovnání, které mne rozesmálo. Takže jsem pokračovala dál, až jsem celou knihu dočetla a nakonec ji k vlastnímu překvapení hodnotím docela pozitivně .

David_Vesely
08.06.2017

Celá kniha se mi moc líbila, příběh byl velmi dobře napsaný, obsahoval prvky humoru, detektivní linka sice nic moc, ale popis v knize se mi líbil o to více. Knihu osobně moc doporučuji.

PeM
05.06.2017

Čekala jsem od knihy krapet něco jiného, jediné plus pro mě - vtip, humor....

Halka2
11.05.2017

Kniha je vtipná se značnou dávkou fantasy a napětí, hlavní postavy jsou sympatičtí, všechno co mám ráda. Určitě si přečtu další díly. Doporučuji.

cecik
02.05.2017

Humor, nadsázka, ironie, nadpřirozeno. Kdo byl trochu jen pozornější si mohl malých nápověd všimnout, i když se těžko hledal pachatel, když šlo o "fantasy" stvůru. Každopádně! Mi pořád nejde do hlavy ten kačer, proč že to nejde..? A tak trochu jsem doufala ve větší romantiku, a vlastně mezi jinými postavami. Nicméně. Mě kniha pohltila svým příběhem a jdu se vrhnout na další díly.

pro dospívající mládež (young adult)

William Ritter

William Ritter