Nezvaný host

Nezvaný host https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/3319/bmid_nezvany-host-Zfb-3319.jpg 4 349 56

Jack Reacher série

Triumf dvou žen, které vyhrály spor s svými armádními nadřízenými ve věci sexuálního obtěžování, nemá dlouhé trvání: jsou zavražděny zdánlivě bez motivu. Jack Reacher zavražděné ženy znal, dokonce se jako bývalý vojenský policista podílel na vyšetřování jejich konfliktů v armádě. I on už se rozloučil s uniformou, avšak policie ho teď staví před nesnadnou volbu: buď být podezřelý z několikanásobné vraždy, nebo jí pomoci najít vraha. A FBI, která jej zase až tolik nepodezřívá, dobře ví, kterou alternativu si vybere. Reacher nevěří motivu, jaký nejvíc láká federální vyšetřovatele, že totiž jde o vraha nenávidícího ženy, a pouští se do vyšetřování podle vlastního úsudku. Tuší však, že jej čeká nepříjemná konfrontace s armádou. Mrtvé ženy nad ní ve svých kauzách zvítězily a zdá se, že armáda jim to nedokázala prominout. Jako by v tom byla temná symbolika, že mrtvé ležely ve vaně naplněné khaki barvou. Co věděly tak nebezpečného, že musely zemřít, a na koho? Reacher nachází mnoho stop, které by mohly vést k pachateli od zpronevěřeného vojenského materiálu až po plejádu psychopatických typů v uniformách. A když se konečně výběr motivů zúží na jediný, i sám otrlý a drsný detektiv nestačí žasnout nad mírou zla, jaká se skrývá v člověku.... celý text

Literatura světová , Thrillery

Vydáno: , BB art

Running Blind / The Visitor , 2000

work
04.07.2023 5 z 5

Reacherovskou sérii čtu občas (protože se u ní dobře relaxuje) a napřeskáčku (prostě jak se mi co dostane do ruky). Kvalita lítá nahoru a dolů podle toho, jak se momentálně autorovi zadaří. Zatím u mě vedou jeho příběhy zasazené do ospalých městeček, které mají svou nezaměnitelnou atmosféru; ty armádní reacherovky jsou na mě příliš patriotické. Proto mě hodně překvapila tahle knížka, podle anotace 4. v sérii. Armáda jako taková tu hrdinsky nevystupuje a ospalá městečka tu nejsou, zato Lee Child rozjel čistý policejní thriller s FBI agenty, agentkami, místními policajty, záporáky a vším tím potřebným příslušenstvím. Reacher je tu o něco méně superman a o něco více vyšetřovatel, a navzdory pomalejšímu rozjezdu jde opět o výborně napsanou knížku, které - naštěstí - chybí obvyklé akční finále, neboť je nahrazeno solidním zakončením, které od detektivního thrilleru čekáte. Tudíž chápu, že oddaným fanoušků Reachera toto vybočení asi moc nesedlo, nicméně v kontextu žánru jde za mě o výborný počin, který mě nastartoval dále zkoumat, co se může v celé dlouhé řadě knížek Lee Childa ještě skrývat...

Luigi1
08.03.2023 5 z 5

Jack je výborný a jsem zvědavý jak zametá se zlosynem

Market = )
06.03.2023 4 z 5

Mno, potřebovala bych dát tři a půl hvězdičky. Jako obvykle čtivé, tenhle žánr mám moc ráda. Nicméně v knihách, kde je rozuzlení ohledně pachatele tohoto typu, přijdu si trochu podvedená a moc ráda to nemám :-D. A teda souhlasím s chybami v překladu, jak už tady někdo psal (jako že 80 mil jeli autem 20 minut a podobně...).

Schamila
12.06.2022 4 z 5

Ještě pořád mě to baví, fajn příběh.....

bertrand
25.05.2022 3 z 5

V tomto Reacherkapsu převažuje detektivní pátrání. Já mám radši Jackovu akčnější polohu a tak jsem vesele přeskakoval stránku za stránkou. O nic jsem nepřišel. POZOR, SPOILER! Rozuzlení překvapivé snad pouze svou prvoplánovostí. Nu což, však v klasických Rodokapsech i jiných brakovitostech je většinou padouchem nejvíce nesympatická nebo nejošklivější osoba.

jfialova
10.05.2022 4 z 5

Kniha je napínavá a dobře se čte. Konec byl docela překvapivý, i když zpětně musím říct, že se to dalo vydedukovat :-) Reacherovy postřehy byly místy trošku mimo mísu, ale nebyl to extrém, tak se dalo přimhouřit oko. Co mě ale u celé série dere, je odfláknutý překlad, kdy některé části textu nedávají pak vůbec smysl. Například: vanu naplnila 6 centimetrů pod okraj, pak do ní vlezla a hladina jí dosahovala až po kotníky (volně citováno). Nebo že z cedru opadaly všechny červené plody-mám teda doma cedry dva a kromě šišek na nich vážně nic, co by připomínalo červené plody, neroste :-)

Merlin_CZ
28.04.2022 5 z 5

čtvrý díl Jacka Reachera mě hodně bavil. Skvěle vystavěný příběh, odsejpá to. Jestli je to opravdu reálně možné netuším, nicméně příběh je fajn a kdo je padouch jsem do konce opravdu netušil :)
nicméně rozhodně doporučuji :)

TeaPeter
15.03.2022 5 z 5

Nebudu spekulovat, jestli to bylo proveditelné a anatomicky možné, ale příběh byl vystavěný skvěle a nedal člověku vydechnout. A Reacher zase skončil jako samotář a tulák z povolání, jak jinak...

jaroiva
01.02.2022 4 z 5

Nejdřív mě to moc nebavilo, ale jak se to dostalo do tempa, nemělo to chybu.
Nedoporučuji kupovat ani zelenou pěnu do koupele. Kdoví, jestli to není jen latexová barva a někdo na vás něco nechystá...

Kornout
08.01.2022 5 z 5

Super čtení, napínavé od začátku do konce

Dorotka2011
23.08.2021 5 z 5

Paráda!

Ceit
20.08.2021 4 z 5

Ráno mi psal manžel, abych převzala balík od dopravní společnosti. Naštěstí v něm nebyla zelená kamuflážní barva :-)
Kniha mě moc bavila, víc než předchozí dva díly.

bekule
30.03.2021 4 z 5

4,5
Konečně po prvních dvou dílech jsem Reachera četla s napětím a jedním dechem, nedalo se odtrhnout. Sice pro mě hodně předvídatelný konec, pachatele i jeho metody jsem uhádla hodně brzy, až mě bylo divné jak jsou všichni natvrdlí že je to dávno nenapadlo. Způsob provedení samotné "vraždy" mě přijde těžko uvěřitelný ale možná je to technicky proveditelné . Nebýt těch podivností tak si zaslouží i pět hvězdiček.

careras.c
20.12.2020 5 z 5

...pěkné, lehké čtení...

zd0981
27.06.2020 3 z 5

Docela dobrá věc by to byla nebýt toho podivného, podle mne těžko uvěřitelného a tudíž akceptovatelného konce. Child prostě zbytečně tlačí na pilu.

mysce
08.01.2020 5 z 5

Případ, jehož součástí se stane Jack Reacher, má zásadní spojitost s armádou a on je okolnostmi donucen k pátrání spolu s FBI.
Child využívá dva prvky, které knihu výrazně odlišují od šedivého průměru: zajímavou hádanku, která zaměstná náš mozek, a kterou před námi rafinovaně skládá dohromady kousek po kousku, a ústřední postavu ve stylu Robina Hooda s poněkud výstředním přístupem k životu.
Líbí se mi Reacher, který je v tomto příběhu dost hodný. Za celou dobu zabije jen jednoho člověka a to ještě nechtěně :-)
Hodně čtivé!

rybizka
06.09.2019 3 z 5

Už to bude pár let, když jsem začala číst a oblíbila si sérii Jack Reacher. Chtěla jsem si připomenout dřívější díly a tak jsem náhodně vybrala tento čtvrtý a uvařila si ke čtení silnou černou kávu. Pamatuji si, že jsem při prvním čtení byla nadšena a neviděla žádnou chybu. Pro mě v tu dobu, před sedmi lety, dokonalé. Po opětovném čtení moje nadšení kleslo, je to asi tím, že mám více načteno a i více zkušeností. Linie Reachera pořád skvělá, je to originální postava. Motiv a prostředí dobře vymyšlené. Trochu překombinované, ale to se dá odpustit. Co ale musím vytknout a co právě snížilo moje hodnocení na průměr je to, že způsob vraždy je těžko uvěřitelný až zcela nereálný. Nechci konec vyzradit, tak se nemůžu ani více rozepsat. Teď si akorát říkám, jestli číst znovu a oživit si další příběhy, co když zase narazím na něco co mi pokazí prvotní nadšení.

francouz
30.07.2019 5 z 5

No to je prostě typický Child, nechá nakouknout Reachera do tajů něco vlastnit a už je to všechno špatně. Cítíme jak to Reachera dusí, jak není úplně ve své kůži.
Je to opět jízda, od začátku do konce. O darebáky není nouze a Reacher nemá nouzi se snimi vypořádat. Většinou po svém.
Sice musí čelit tentokrát tlaku, který z něho dělá hlavního podezřelého, ale to by nebyl on, aby to nepřetavil ve svojí výhodu. Prostě on je tím hybatelem, i když to tak nevypadá, a jeho "nový chlebodárce" to nemůže vidět, protože opět hraje s kratšími kartami.
Krásné je to, že opět je motiv jednoduchý jak facka, žádné složité postupy, ale jednoduchý a prvoplánový zájem o majtek.
opět jsi měl kámo pravdu, a opět jsi se vydal někam do neznáma, kde na Tebe čeká nějaké další dobrodružství, které si určitě nenechám ujít.

georginaa
02.06.2019 5 z 5

Tentokrát se vyšetřování týká přímo Rechera. Znal mrtvé ženy z jiných kauz, je obviněn, ale musí najít toho kdo to udělal. Nachází trhliny v případu a je nápomocen FBI. Proč se to vše tak zvrtlo?

CharlesWard
23.05.2019 3 z 5

Rozhodně lepší, než ty 2 předchozí Leeho slátaniny. I tak po přečtení ale zůstává hořká pachuť.

detektivní a krimi romány americká literatura thrillery

Lee Child
britská, 1954