Jmenuji se Reacher

Jmenuji se Reacher https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/369733/bmid_jmenuji-se-reacher-03T-369733.jpg 4 170 53

Jack Reacher série

Jack Reacher je jedním z nejcharismatičtějších hrdinů naší doby. Dvanáct povídek v této knize ukazuje, jak vyrůstal, a napovídá, proč se z něj stal věčný tulák na nekonečné cestě. Jack Reacher je osamělý vlk, bludný rytíř, milovník žen, zastánce slabých a hrozba pro všechny zloduchy. Putuje bez zavazadla, bez cíle, a kdekoli se zastaví, narazí na potíže. Což je smůla pro ty, kteří je působí. Jeho otec byl voják, a proto Reacher i jeho starší bratr Joe vyrůstali na řadě amerických základen po celém světě. Ano, Reacher – ačkoli jej pokřtili Jack, nikdo z rodiny ani nikdo z ostatních lidí mu tak neříkal. Vždycky byl zkrátka Reacher. Zkušenosti ze stále nových a nových míst, kdy se musel prosadit mezi dětmi ostatních vojáků, ale získat si respekt i u místních kluků, se mu hodily i později. Když jako teenager zažil velký výpadek proudu v New Yorku, když musel vyšetřit vraždu mladé důstojnice na osamělé silnici v Georgii nebo se stal svědkem zdánlivě běžné krádeže kabelky v malém městečku v Maine. Kromě dlouhé řady románů napsal autor o svém hrdinovi také tucet povídek, jež všechny shromáždil do tohoto svazku. Jedenáct z nich vyšlo porůznu v časopisech nebo samostatně jako e-knihy; dvanáctá – zařazená na úvod souboru – dosud nebyla publikována. Kniha povídek je v sérii Jack Reacher vedena jako kniha 21.5... celý text

Literatura světová , Povídky , Thrillery

Vydáno: , BB art

No Middle Name , 2017

iveta3689
19.07.2019 5 z 5

Jako vždy výborně napsané. Některé zápletky jsou trochu přitažené za vlasy a rozuzlení zkratkovité, ale neubírá to na čtivosti. Povídky jsou pestré, hlavně kvůli různému Reacherově věku a situaci, ve které se zrovna nachází.

pavels36
11.07.2019 5 z 5

Naprosto skvělý začátek celé série. Doporučuji přečíst od začátku série,neboť se dozvíte o dětství hlavního hrdiny. Je to formou povídek,ale aspoň to má spád a každá povídka má děj i hlavu a patu. Moc pěkné a dávám plný počet hvězd právem :)

Foks
29.05.2019 5 z 5

Cíleně se vyhýbám povídkovým knihám. O to víc mi udělala radost tato paráda. Nechápu, proč jsem kolem ní chodil takovou dobu a nedal jí šanci dřív. Jestli je tu nějaký další povídkofobik, tak může být v klidu. Tady žádná nuda nehrozí. Je tu starej dobrej chytrej parchant Reacher, kterej všem už od malička nakope zadek. A pálí mu to teda pořádně.

soukroma
23.05.2019 3 z 5

Dlouho jsem se na povídkovou knihu chystala, a jako milovnici románového Reachera mě nenadchla. Líbil se mi jen zlomek povídek, a to ty z aktivního vojenského vyšetřování, výrazně méně z doby poarmádní a ještě méně z dospívání (tam mi vysloveně Reacher štval, protože - i když odchován "extrémně brutálním prostředím námořní pěchoty" - prostě nemohl mít sdostatek zkušeností, aby rozlouskl i zapeklité hádanky, nejen ruční souboje). Milostné dobrodružství zažil Reacher jen v povídce jediné, zato v ní se ještě nastřádal N.Y. blackout a sériový vrah Samův syn (Berkowitz). A dvě krátké povídky jsem pak nepochopila úplně nebo vůbec...
Malé války vedou, přestože jsou ze všech vlastně nejdrsnější, nejpesimističtější - z hlediska činů bratří Reacherových, ovšem současně velmi proamerické, vlastenecké.
Pozn.: bylo by zajímavé vědět, kdy jednotlivé povídky Child napsal (v českém vydání to není, dál zatím nemám chuť se pídit). Tahle směs není chronologicky řazená ani co do Reacherova života, ale asi ani ne co do jejich publikování.

Lolila
10.05.2019 4 z 5

Poviedky veľmi nemusím, ale na doplnenie nejakých informácií o Reacherovi celkom dobré čítanie. Niektoré boli zaujímavejšie, niektoré veľmi krátke........, v komentároch je to presne vystihnuté. Len by som opakovala, čo bolo už povedané:-).

Jury
18.02.2019 3 z 5

Ale jo slo to... Nektery storky byly dobre a nekere slabsi... Ve vysledku standart o Reacherovi :)

konicekbily
20.01.2019 4 z 5

Vhodné doplnění informací k přečteným knihám o hlavním hrdinovi. Domnívám se, že autor dodatečně dostal nápad, či vnuknutí, nebo podněty od čtenářů, aby doplnil některé informace o Jackovi.

dlabikk
18.01.2019 5 z 5

Super povídky. Lee Childa miluju. Doufam, že letos vyjde jeho další kniha s Jackem :o)

JohnnyKa
08.12.2018 2 z 5

Jako fanda Jacka Reachera, bych daleko více než knihu povídkovou uvítal plnohodnotný díl. Ale budiž. Některé povídky se mi vcelku líbily, ale moc jsem nepochopil smysl těch krátkých v závěru. Každopádně se budu těšit na další knihu, doufajíc že bude plná akce, makabrózní atmosféry, hektolitrů vypitého kafe a hlavně kvalitní zápletky a Reacherova deduktivního uvažování, pro které knihy Lee Childa všichni zbožňujeme.

marcolka
01.12.2018 2 z 5

Miluji Reachera a všechny knihy s ním. Ale toto se moc nepovedlo. Na jednu stranu jsem ráda, že jsem se dozvěděla zase něco o jeho dětství, dospívání a působení v armádě, ale.... Je těžko uvěřitelné, že by byl Reacher už jako teenager takový jako v dospělosti. Chytrý, inteligentní a důvtipný ano, proč ne, ale takto vycvičený, takto zkušený, takto nelítostný, takto disciplinovaný ....., já vím, vyrůstal s armádou za zády, ale i tak. Co se týká stylu a slohu, je stejný jako jsem zvyklá v knihách o něm. Povídky jsou psány stručně, ale přišly mi také napsány dost zmatečně. Jen tak mimochodem, také opravdu nevím, kam dali v tomto případě rozum ti, co obsazují herce do filmů. Ty, v knihách i těchto povídkách, neustále připomínané a popisované přitažlivé proporce postavy Reachera a nakonec obsadí Toma Cruise. K smíchu. Filmová zpracování knih tímto hodně pozbyla zajímavosti a ztratila.

Tak jsem se dodatečně dozvěděla, díky jedné dobré duši, že se Cruise obsazuje sám. :-D :-D Tak to potom jo. Měl by se nad sebou zamyslet, kazí dojem fanouškům :-D A těm, kteří to věděli se omlouvám za neinformovanost.

mi-380
07.09.2018 5 z 5

Poslední romány s Reacherem byly čím dál pomalejší a ukecanější. Výjimkou byly ty z vojenského prostředí (Poslední sbohem a Večerní škola). Povídky mi vrátily Reachera takového, jakého mám nejraději: méně řečí, více akce, tvrdost, rozhodnost, rychlost a přitom empatie s lidmi, kteří si to zaslouží. Zároveň některé příběhy pěkně vyplňují neznámé kousky Reacherovy minulosti.
95 % (zatím 56 hodnotících s průměrem 86 %).

Lmslaver
26.08.2018 4 z 5

Kratší povídky se mi zdály slabší, Reacher potřebuje přeci jen víc prostoru, aby rozehrál svou hru proti dětským, nebo dospělým padouchům, i když povídka z jeho dětství (Druhorozený syn) se mi zdála přitažená za vlasy i na Reacherovi poměry. U delších povídek jsem měl zase většinou dojem, že skončili tak nějak předčasně, když to začalo být nejzajímavější. Celkově je tenhle soubor s neohroženým hrdinou stále čtivá záležitost, která fanouškům série odhaluje pár věcí z minulosti, které ovlivnili jeho život, ale už tu byly lepší příběhy s Reacherem.

3DD!3
29.06.2018 4 z 5

Některé povídky jsou vynikající, jiné spíš výplňové dokreslující jednu z mnoha zajímavých vlastností, kterými Reacher disponuje. Čtou se všechny ovšem skvěle a ty z mládí, co poodhalují prostředí, které ho formovalo jsou informačně nejhodnotnější čtenářsky nejvěčnější. Jen ten Reacher ať malý nebo velký je pořád stejný i když se nám to Child snaží poukazováním na jeho nevybroušenost vyvracet.

pafčaodřeky
15.06.2018 3 z 5

Paradoxně nejlepší povídka byla ta, kde se Reacher vyskytl až na posledních pět minut (Nová identita...); Reacher jako dítě a teenager -to je těžce představitelná, bizarní záležitost, no a Child to podle mne trochu nezvládl....(2 a 3 povídka)...takže to máme 2x5*, 2x4*, 5x3*, 2x2*, shrnuto: dá se, ale nijak zvlášť si nepochutnáte.

Kerberos
13.06.2018 4 z 5

Na povídky moc nejsem,nebylo to špatné některé za 5* a některé jen za3* tak jsem to zprůměrovala.Určitě si přečtu i 23 díl až vyjde.

Silmarien
13.06.2018 4 z 5

Čítala som to už v angličtine, keď to vyšlo, takže toto bol príjemný re-reading :-) Zhrnutie kopírujem z anglickej verzie s malými úpravami.

Too Much Time - novinka napísaná špeciálne pre túto knihu. Reacher sa ocitne ako obvykle v (ne)správnom čase na (ne)správnom mieste a akosi skončí po bežnej svedeckej výpovedi ("Koľko času to tak môže zabrať? Desať minút?") v cele. Kto s ním má taký veľký problém?
Dobrý úvod do diela, v istom momente som mala pocit, že jedna časť tiež zaberá "too much place", ale dalo to potom zmysel a a dobrú pointu.

Second Son - keď Joe Reacher je starší, tak Jack Reacher je ten druhý. Poviedka o 13-ročnom Reacherovi, ktorý príde na novú základňu, ako už mnohokrát predtým a musí si vybojovať svoje miesto v novom prostredí.
Reacher decko mi prišiel trochu ako príliš prešpekulovaný "hero", ale asi to dáva zmysel v ďalších súvislostiach. Čítalo sa to dobre.

High Heat - Reacher v teenagerskom veku prichádza do USA navštíviť Joea vo West Pointe. V New Yorku je strašné teplo leta 1977, na uliciach vyčíňa záhadný vrah a Reacher zachráni "dámu v nesnázích"...
Úplný koniec mi prišiel trochu zbytočne dorážajúci, ale poviedka ako taká bola zaujímavá. Opäť som trochu bojovala s tým, čo dokáže ešte nie úplne sedemnásťročný chalan (aj keď je to Reacher). A mal z pekla šťastie - alebo skôr odinakiaľ :-P

Deep Down - Reacher ako mladý vojenský kapitán prichádza v utajení zistiť, ktorá zo štyroch žien zrádza svoju vlasť. O výsledku niet pochýb, len sa k nemu treba dopracovať.
Musím povedať, že začiatok ma úplne zmiatol, tri rôzne časové/miestne roviny ma na začiatku úplne vyhodili z konceptu. Potom to samozrejme dalo zmysel.

Small Wars - Reacher tak trochu na vlastnú päsť vyšetruje chladnokrvnú vraždu vychádzajúcej hviezdy v armáde (a je tam aj Neagleyová!). Stretneme sa aj s Joom a celá poviedka má zaujímavý podtext. Pre mňa asi morálne najzložitejšia.

James Penney´s New Identity - zaujímavá poviedka, ktorá vlastne nebola o Reacherovi, aj keď o ňom bola. Jamesa Penneyho, veterána, po sedemnástich rokoch vyhodia z továrne, kde obetavo pracoval. Trochu mu "prepne" a to spustí lavínu ďalších udalostí.

Everyone Talks - Reacher v nemocnici! A mladá začínajúca policajtka, ktorá si príde vypočuť jeho svedectvo.
Menej zaujímavý kúsok, aspoň pre mňa. Fajn bol ten príbeh v príbehu, to okolo mi prišlo skoro až zbytočné, aj keď to pridalo príbehu na záhadnosti (a mne to nestačilo! :-D potrebujem vysvetlenie).
Tu musím poznamenať, že som vďaka angličtine (nie je to môj jazyk pre beletriu, čítam v nej len odborné veci) nepochopila do detailov pointu. V češtine to dalo zmysel a bolo to dobre spracované.

Not a Drill - Traja mladí zvezú Reachera do divočiny, na druhý deň je divočina zrazu uzavretá armádnymi silami. Čo sa to deje a čo sa snaží armáda zakryť?
Zaujímavé rozuzlenie.

Maybe They Have a Tradition - čarovná poviedka z vianočného času, v ktorej sa až tak veľa nestane, ale rozhodne mala atmosféru. Lebo len Reacher sa môže na Vianoce ocitnúť "in middle of nowhere" v snehovej búrke, klopúc na dom boháčov, kde sa stratil diamantový náhrdelník a v hornej izbe rodí mladá žena, ktorej nemá kto pomôcť...

Guy Walks into a Bar - New York, bar so živou hudbou, mladá ruská dievčina a pár podozrivých okolností. Vyhodnotí Reacher situáciu správne?
Krátka jednohubka o tom, že nie vždy je všetko ako sa zdá. A pol hviezdičky za názov! :-D

No Room at the Motel - opäť Vianoce a preplnené motely v časti USA, kde len málokedy sneží... a tieto Vianoce rozhodne sneží.
Milé, ale dosť jednoduché, bez nejakej vyššej pointy. Ako Slepačia polievka pre milovníkov Jacka Reachera.

The Picture of the Lonely Diner - trochu reacherovské postapo, ktoré sa napokon rozumne vysvetlí.
Zaujímavá bodka, typicky childovská.

a na záver úryvok:
"Starý Laurent Moutier odešel ze světa ve věku devadesáti let a jako každý si s sebou vzal neznámé celoživotní naděje, sny, strachy a zkušenosti a jako většina lidí po sobě zanechal tenkou stopu ve svých živoucích následovnících. Nikdy neměl jasnou představu, co se stane z jeho krásné vlasaté dcery a z jeho dvou krásných vnuků, a ani žádnou mít nechtěl, ale jako každý Evropan dvacátého století doufal, že budou žít v míru, blahobytu a dostatku, i když zároveň věděl, že téměř jistě nebudou. Tak doufal v to, že ponesou své břemeno s grácií a humorem, a v posledních chvílích ho uklidňovalo vědomí, že dosud tak dělali a pravděpodobně to budou dělat vždycky."

hana4834
10.06.2018 3 z 5

pěkný příběhy některý skvělí jiný míň proto je to u mě tak na půl

alzbeta4340
04.06.2018 5 z 5

Čtenáři, který se s Jackem ještě nesetkal, bych doporučila nějaký klasický díl v románové délce. Ale fanoušky Jacka Reachra tyto povídky nemůžou zklamat.

helenkan
30.05.2018 4 z 5

Povídkový knížky moc nemusim. Ale co si budu namlouvat o Reacherovi přelousknu cokoli. :) I když to zrovna není na pět hvězdiček.

Solverino
21.05.2018 5 z 5

Hmmm, povídková sbírka je trochu oříšek... některé povídky jsou super, sžijete se s příběhem, s postavami a skoro by vám na konci ukápla slza (kamarádi ve zbrani pochopí ten popisovaný pocit sounáležitosti - viz pomoc vojáka vojákovi), ale jiný povídky jsou takový narychlo spíchnutý, slaboučký jako čajíček a až skoro nehodný takového "velikána" jakým Jack Reacher je. A některý povídky jsou skoro až tak směšný, jako vtipy na Chucka Norrise, který napočítal do nekonečna. :)