Jatka

Jatka https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/3315/bmid_jatka-d4A-3315.jpg 4 915 185

Jack Reacher série

U opuštěné křižovatky kdesi v Georgii vystoupí jednoho rána z autobusu muž a vydá se v dešti čtrnáct mil do vzorného městečka Margrave, po stopách dávno zemřelého hudebníka. Tam je ovšem okamžitě zatčen a jako jediný cizinec ve městě obviněn z vraždy: první, k níž zde za posledních třicet let došlo. Avšak Jack Reacher - jak se tento muž jmenuje - není jen tak ledajaký tulák. Je to ostřílený vojenský policista, od dětství vychovávaný armádou, vycvičený k tomu, aby rychle myslel a ještě rychleji jednal. Jak postupně vycházejí najevo okolnosti svědčící o rozsáhlém zločinném spiknutí a zavražděných stále přibývá, je stále zřejmější, že si pachatelé v Jacku Reacherovi zvolili toho nepravého obětního beránka.... celý text

Literatura světová , Thrillery

Vydáno: , BB art

Killing Floor , 1997

katerina4564
22.03.2024 4 z 5

Po dlouhé době kniha, která mě zaujala na prvních 3 stranách. To jak autor začal příběh je dle mého názoru opravdu skvělé a nutí to čtenáře pokračovat, aby zjistil, co se z toho vyklube. Zároveň musím pochválit překlad, plynulý text, žádné překlepy, chyby ve slovosledu, atd., což je poslední dobou u novějších knížek problém.
A teď k samotnému příběhu. Pod názvem knihy Jatka jsem čekala asi něco trochu jiného, nicméně téma padělání bylo skvěle zpracované. Měla jsem i několik správných odhadů na to, kdo je zlý a kdo dobrý, nemám totiž ráda když je buď od začátku jasné co z toho bude nebo naopak když máte pocit, že se autor rozhodl až na poslední straně, kdo bude za vším stát.
A teď za co jedna hvězda dolů:
Jack a Roscoe - když si uvědomíte, v jakém časovém úseku se děj odehrává, tak mi to všechno kolem nich přišlo moc rychlé a divoké a ještě za předpokladu, že úvodem se jednalo o ,,padoucha" a policajta.
Dalším mínusem byly pro mne rozsáhlé popisy, co si kdo kam dal, položil, v které kapse je to a to, a mnoho dalšího. Některé pasáže byly podstatné, ale některé tyto popisy mi překážely a přeskakovala jsem je.
Celkově ale hodnotím pozitivně a budu pokračovat v dalších dílech.

PitoR
19.03.2024 5 z 5

Jack Reacher – 1. diel!
Šťastnou zhodou okolností sa ku mne dostalo úvodných 21. dielov nekonečnej série Jack Reacher. Práve som absolvoval premiéru a zvládol prvú časť. Kto to vlastne je ten Jack Reacher?

„Som tridsaťšesť ročný nezamestnaný bývalý vojenský policajt, ktorého nazve tulákom kadejaký samoľúby civilista, ktorý by vo svete, kde som sa pohyboval, neprežil ani päť minút.“

Anglický autor Lee Child vytvoril postavu neohrozeného amerického hrdinu, ktorého majú mnohí zafixovaného pod menom Tom Cruise. Románový Jack je však úplne iný kaliber.

Napínavý a drsný príbeh. Smrť blízkej osoby, svet peňazí, násilie strieda násilie, k tomu trocha romantiky – aj tvrďáci sa dokážu zamilovať. Rozprávka pre dospelých? Nech, ja som sa bavil a teším sa na „dvojku“ - A přece nezemřeš...

jan0504
18.03.2024 4 z 5

Mohlo to byť akčnejšie, príliš veľa hluchých opisov a nehovoriac o "geniálnej" dedukcii, kde by aj Sherlock Holmes zbledol závisťou :-)
Bolo to čitateľné, ale netrhám sa za ďalším dielom ;-)

olga8832
26.02.2024 4 z 5

Poslouchala jsem audio a musím říct, že v případě četby bych některé pasáže přeskakovala (třeba jak všem už je jasné, kdo byl zavražděn, jen Jack si vydedukoval někoho jiného). Přijmeme-li, že se jedná o krásnou westernovou pohádku, kde jsou dobří a zlí a dobří vyhrají, pak jen doporučuji ;-)

toni-az
16.12.2023 4 z 5

Příjemná oddechovka, i když místy zbytečně řeší kdy si kde a jak prdne. Ale celkově tak akorát akční, tak akorát detektivní a tak akorát romantické. Docela to odsýpá, děj není úplně předvídatelný a najde se i dost twistů. Určitě budu pokračovat dalšími díly, i když předpokládám, že po pár dílech už to začne být trochu jednotvárné jako většina ostatních podobně nekonečných sérií.

Corso
04.09.2023 4 z 5

Co mi to zo zaciatku pripomenulo? Morrellovho Ramba Prvu krv. Naozaj. Pomerne svojsky, tajomny cudzinec vchadza do mesta, aby ho o chvilu zatkla cela suita policajtov. Reacher to ma trosku horsie pretoze ho neobvinia len z tulactva, ale rovno z vrazdy. Ale on zachova chladnu hlavu, vzdy nad vecou a dokonca sa pusti pomahat vysetrovat ten pripad. Ma za sebou drsnu vojensku vysetrovatelsku minulost, nic ho nerozhodi, chladne v kazdom momente kalkuluje, mysli mu to samozrejme lepsie ako lokalnym fizlom, ...ked to takto po sebe citam, znie to ako hovadsky otravna vykradacka akcnych filmov. Co robi tuto knihu vynimocnou a nastartovalo karieru Lee Childa je putavost, styl, priamociarost, silny fokus na hlavnu postavu ktory nic pred citatelom neschovava. Film ani serial som nevidel, ani sa nechystam, Toma Cruisea nemam az tak rad a pochybujem ze by mi nevadila pri tejto postave jeho krpatost. Neviem si to predstavit, v hlave uz mam postavu Jacka Reachera vykonstruovanu vlastnu. Ci si kupim pokracovania? Neviem, mozno skusim dalsi pribeh, jeden. Je to dlha seria a pochybujem ze ma chyti az tak ako trebars danovky. A aj tych som zatial zvladol popri inom citani len asi 7. A toto by bol velky casovy zavazok. Ale pochopil som Childovu popularitu, viem uz skor pochopit, v com spociva remeselne dobre zvladnute jeho rozpravacstvo. Povedal by som, ze ide v dobrych tradiciach drsnej skoly Hammeta a Chandlera a preniesol... a vyladil ju pre modernejsiu dnesnu dobu. Casy sa menia, a po svetovej vlne severskych krimi, nie je zle vratit sa k tradiciam drsnejsich naslapanych detektivov a uprimne, americky vidiek mi nikdy nevadil.

judith141
25.07.2023

Bohužel nedočteno, už jsem tu táhlost s naprosto přesnými popisy nedávala. Zápletka by byla zajímavá, ale pět stránek by šlo zkrátit do jedné.

Eisy
03.07.2023 3 z 5

Takovej novodobej western , cizinec v zapadákově bojuje proti zkorumpovanému systému. Nenáročné čtení, ale moc mne to do děje nevtáhlo.

LadaLil
26.06.2023 4 z 5

Mam velmi rada akcni filmy, i ty s Jackem Reacherem. Toto byla ma prvni kniha a bohuzel, ma vasen ze sledovani filmu se neprenesla do jejiho cteni. Byko to velmi dobre napsano, poutave, prehledne, ale jedna hvezda dolu je prave pro ten muj osobni pocit a rozhodnuti, ze jiz pokracovat cteni tohoto zanru nebudu.

Sulmo
05.06.2023 3 z 5

Zlo bylo potrestáno,a jakým způsobem toho hlavní hrdina dosáhl, se neptejme... chvíli se děj táhne,pak je to akční. Ale dobrý. Zajímavá zápletka. Jen jestli bude v dalším díle zase 70x "o.k., víte, chápete," tak odkládám.

Bewiz
30.05.2023 5 z 5

Super. Videl som kúsok filmu s Tomom Cruisom (neviem koho napadlo obsadiť so roly Jacka herca ktorý má 170cm), a tak keď som raz cestoval cez Európu a hľadal som čo budem počúvať tie dlhé nočné hodiny, našiel som túto (audio)knihu. Jacka som si hneď zamiloval a už sa teším na druhú časť. Dúfam že si takúto úroveň pán Lee udrží aj naďalej.

"Jatka" od Lee Childa je strhujúci debut, ktorý predstavuje ikonickú postavu Jacka Reachera. Táto kniha vás vtiahne do sveta nekonečného napätia, temných tajomstiev a neúprosnej akcie od prvej stránky a neopúšťa vás až do poslednej vety. S pútavým písacím štýlom a precíznou charakteristikou postáv dokáže autor vytvoriť atmosféru, ktorá vás drží v neustálom napätí. Jack Reacher je neohrozene odhodlaný hrdina, ktorý sa nemá problém postaviť tvárou v tvár nebezpečenstvu a vytvárať spravodlivosť. "Jatka" sú zmesou rýchleho tempa, zvratov a neustálych prekvapení, ktoré robia túto knihu neodolateľnou pre fanúšikov akčných thrillerov.

Danilla
08.04.2023 3 z 5

Dle hodnocení zde, jsem se na knihu fakt moc těšila ale Děj se moc táhl a celkově mě kniha moc nezaujala.

MagdaFish
02.04.2023

Nedočteno. Ta strašlivá popisnost mě ubíjela. Vezme krabici A, dá ji na střechu auta B, sáhne do kapsy C, vytáhne klíčky D ... uáááá! Proč?
To není román, ale technický scénář! Jinak zápletka zajímavá, i když cca od půlky bylo taknějak jasné, jak to skončí. Pobavilo, jak rozdílně je Jack Reacher vylíčen v knížce oproti Tomu Cruiseovi ve filmu. :D
Nehodnotím, detektivní thrillery nejsou můj šálek čaje, nebyla bych objektivní.

Luigi1
06.03.2023 5 z 5

Z této knihy jsem měl velikou radost zaujala mě od prvních řádků

drakamena
03.03.2023 4 z 5

Moc dobrá kniha, navíc skvěle namluvená v audio formě. Líbilo se mi vyšetřování i akce, zápletka byla rovněž zajímavá. Jack Reacher je velmi sympatický hrdina, rozumný, žádná citlivka, ale taky žádné kuře melancholik. Dělá, co je potřeba udělat, a nezdržuje se zbytečnou lítostí. Kniha má realistický, i když docela smutný konec, co se týká vztahu Reachera a Roscoe. Vzhledem k tomu, že se jedná o první díl dlouhé série, se asi nic jiného nedalo očekávat.

Pain
02.03.2023 5 z 5

Knihu jsem četla před nějakým rokem. Byla super. Je i zfilmována do seriálu - doporučuji. :) Už se chystá další série - kniha Volný pád.

Zmolo
10.02.2023

Příběh o bývalém vojákovy, co si šel jen koupit snídani někde v Georgii, a následovně byl zatčen za vraždu. Už od začátku mě to zaujalo, protože Městěčko Margrave kde se většina příběhu odehrává je tajuplné. Hlavní postavy jsou za mě skvěle napsané a jejich příběh dává smysl se zápletkou knihy. Kniha nejspíš není pro, každého ale určitě za přečtení stojí.

Pája699
24.01.2023 4 z 5

(SPOILER) Kolikrát jsem si už říkala, že nebudu rozjíždět novou sérii? :-D nooo hodněkrát…Bohužel tady na DK to, ale prostě a jednoduše nejde :-) Na druhou stránku jsem za to strašně vděčná. Jen díky vám, narazím na knihy o kterých se mi ani nesnilo :-) Autor si mě získal a určitě nezůstanu u jedné knihy.

Městečko Margrave na první pohled působí čistě a nevinně. Když se ale podíváte pod povrch, tak je prohnilé a zkorumpované až do morku kostí. Procházející tulák, Jack Reacher obviněn hned z vraždy tomu přijde na kloub a udělá v tom pořádek. Sice po svém, ale mělo to grády , napětí a zvraty.-)

Už se nemůžu dočkat, kam Reachera osud zavane v dalším příběhu….

Market = )
21.11.2022 4 z 5

No, začetla jsem se až v base, ale pak už jsem se vážně nemohla odtrhnout. Párkrát mi trochu dělaly potíže dost realistické popisy toho, co hlavní hrdina nepřátelům dělal :-D, ale jinak to bylo vážně bezva a zajímavý.

Disease
29.09.2022 4 z 5

Na prvotinu určitě hodně dobré, je znát, že na rozdíl od jiných se na sérii Lee Child neučil psát. Detektivní zápletka taky v pohodě, i když mám pocit, že indicie jsou občas přímo vnucovány. Akce dobrá, jen trochu rozmělněná úvahami jak z vojenské příručky.