Jatka

Jatka https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/3315/bmid_jatka-d4A-3315.jpg 4 916 185

Jack Reacher série

U opuštěné křižovatky kdesi v Georgii vystoupí jednoho rána z autobusu muž a vydá se v dešti čtrnáct mil do vzorného městečka Margrave, po stopách dávno zemřelého hudebníka. Tam je ovšem okamžitě zatčen a jako jediný cizinec ve městě obviněn z vraždy: první, k níž zde za posledních třicet let došlo. Avšak Jack Reacher - jak se tento muž jmenuje - není jen tak ledajaký tulák. Je to ostřílený vojenský policista, od dětství vychovávaný armádou, vycvičený k tomu, aby rychle myslel a ještě rychleji jednal. Jak postupně vycházejí najevo okolnosti svědčící o rozsáhlém zločinném spiknutí a zavražděných stále přibývá, je stále zřejmější, že si pachatelé v Jacku Reacherovi zvolili toho nepravého obětního beránka.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , BB art

Killing Floor , 1997

efka.saf
28.09.2022 5 z 5

Ano ano, já vím... Tahle kniha má prostě všeho příliš. Příliš kladného superklaďase, příliš megalomanskou zápletku, příliš logických děr, příliš tupé superpadouchy, příliš neuvěřitelný děj. Prostě je to příliš, příliš, příliš. ....... Ale mě to tak neskutečně bavilo!!!

Začátek byl rychlý, našlapaný, adekvátně napínavý a jo... i krvavý. Pak nám to začlo trošku drhnout, jako by Lee Child zapomněl svá soukolí trošku promáznout, nicméně atmosféru si příběh držel a s atmosférou i mě. A právě atmosféra nevědomí, kdy nikdo netuší, co se tady vlastně děje, proč se to děje a kdo všechno to "děje", byla pro mě téměř elektrizující. Jak se začal celý problém rozplétat, kouzlo začlo mizet, nicméně já u stránek zůstávala. V poslední třetině už se z knihy stala téměř čistokrevná akční vyvražďovačka a čtenář jen čekal, kdo z těch jatek vyjde s hlavou a kdo bez hlavy. Jak jsem se postupně pročítala příběhem, stále častěji jsem myslela na Chucka Norrise. Jak v přítomnosti Jacka dřepí v koutě, třepe se hrůzou a prosí o smilování. Chudák Chuck. Jack Reacher je čistokrevný superman, ironman, hulk dohromady, ale je pravda, že autor mu vymyslel aspoň takovou historii, že jsem mu to vlastně celkem věřila.

Suma sumárum, tahle kniha s uvěřitelným příběhem ze života běžného člověka a běžného městečka společného nemá prakticky nic, ale napsaná je podle mě fakt dobře a chytlavě. Jack Reacher i přes svou očividnou nesmrtelnost, jasnožřivost, nepřemožitelnost a obdivuhodné dedukční schopnosti přirostl k mému čtenářskému srdci a jsem dost zvědavá na jeho další špumprnákle. Vzhledem ale k tomu, že série má už kolem 26 dílů, tak doufám, že ještě zbyl někdo, kdo by se Jackovi mohl postavit v boji muže proti superhrdinovi :).

rafan65
18.08.2022 5 z 5

Tato kniha mě urputně zaujala hned na začátku a už nepustila. Výborně jsem se bavil. Skvěle napsáno, ani chvilku nenudí, skoro se nedá odložit. Zkušeně napsaný thriller, promyšlený, s úspornou stavbou vět, dobrou prací s napětím. Doufám, že i další díly budou taky takové.

dadako
26.07.2022 4 z 5

Fantastický začátek, nezáživný střed, a rychlé finále. Kniha se mi líbila a i přes to, že to není můj žánr, k sérii se rád vrátím.

palec
12.06.2022 5 z 5

Jacka jsem se chystal číst asi tak před dvanácti lety. No konečně na to došlo, bytˇ formou audioknihy. Je to fajn čtení na léto. A podání pana Fridricha je top.

kolacky
06.06.2022 5 z 5

Jacka čtu na přeskáčku, takže první knížku jsem četla až teď. A klasika, Jack sebou nenechá vláčet. Moc dobré čtení, jako každé o Jacku Reacherovi.

janina66
05.05.2022 5 z 5

Má první kniha od autora, a musím říci: super, mně se kniha líbila. Jack Reacher mě chytil. Poslouchala jsem audioknihu, takže kniha mi vůbec rozvleklá nepřišla. Už mám připraveno pokračování. Sice ty jatka vražd bylo hrůzné, ale vyšetřování a odkrývaní všech mě bavilo.

karlosik4
27.04.2022 5 z 5

Od knihy sem nečekal tolik. Musím se přiznat že sem se nechal zvyklat filmama. Kniha je ale fakt dobrodružné čtení s dosti informacemi které si čtenář může i sám dosadit do vzorce a být tak o pár stránek napřed před hl. hrdinama

MíšaS.
23.04.2022 3 z 5

Nic moc. Čekala jsem trochu víc. Asi od půlky jsem věděla, jak to "dělají" a jen jsem se divila, že takový úžasný, dokonalý a neohrožený agent, nemůže na to samé přijít...
Nejsem si úplně jistá, jestli chci číst další díl, ale jako rychlé čtení do autobusu to stačí...

karel0684
28.02.2022 4 z 5

Není to špatné. Je to napínavé. Postava Jacka je celkem sympatická.

Merlin_CZ
15.02.2022 5 z 5

před chvílí jsem dokoukal seriál na motivy knížky a musím říct, že mě bavil o dost víc než dva filmy s T.Cruisem :) tak jsem se rozhodl dát šanci i serii :)
první knížka je fakt dobrý čtení, sice má seriál odchylky (což je logické) ale i tak jsem při čtení viděl postavy ze serialu a o to vic mě to bavilo :)
není to žádné "seriozni" čtení, prostě braková detektivka, ale zábavná :)

Didi15
17.12.2021 3 z 5

Hm, popis zněl skvěle , název zněl skvěle , ale nakonec to bylo jen průměrné . Výrazně mě to nijak nenadchlo a o dalších dílech asi smýšlet nebudu , škoda . Víc jak za tři dát nemohu.

jfialova
10.12.2021 3 z 5

Neurazí, ani nenadchne. Odpočinkové čtení pro dlouhé zimní večery, tedy pro někoho, komu nevadí hromada mrtvol a spousta akce :-) Kniha je čtivá, byť tedy překlad je hrozný, místy je to nereálné, ale není to encyklopedie. Kdo nehledá nějaké hluboké myšlenky a nechce se mu koukat na americké akčňáky v telce, může si to dát komorně s Reacherem a Roscoe v malém americkém zapadákově, kde přišli na zajímavý způsob, jak si vydělat spoustu peněz ne zcela legálním způsobem.

mi-380
09.12.2021 4 z 5

V roce 1997 se Angličanu Jimu Grantovi neboli Lee Childovi narodilo obrovské americké child a to se má stále čile k světu. Prohnalo se více než čtyřiceti romány a povídkami, procestovalo svět, zanechalo za sebou hromady potrestaných padouchů a desítky spokojených (krásných, jak jinak) žen. Děkovné dopisy od lidí, kterým to velké děcko se svérázným smyslem pro spravedlnost pomohlo, by zavalily celý jeho dům. Kdyby nějaký mělo.
Jatka nastartovala reacheromániii i u mě, postupně jsem přečetl vše a stále netrpělivě očekávám nové díly. Pravda, kvalita příběhů je značně proměnlivá, tenhle úvodní ale určitě patří mezi ty lepší. Jakmile jsem zjistil, že existuje audiokniha (čte Vasil Fridrich), musel jsem si Jatka během čekání na novou knihu zopáknout. Jack Reacher, přesněji jen „Reacher“ je originální postava současné světové literatury, pravděpodobně potomek bájného bohatýra Ilji Muromce, a jeho úvodní krvavou historku „E pluribus unum“ jsem si s radostí a s náležitými pocity zadostiučinění znovu spokojeně vychutnal. Když už nejsem jako on...
85 % (zatím 747 hodnotících s průměrem 86 %, před sedmi lety 206 čtenářů generovalo průměr 88 %).

P.S.
Zatím vznikly i dva celovečerní filmy (Poslední výstřel a Nevracej se) s Tomem Cruisem, což vyvolalo příval vtipů, porovnávajících jejich výšku.
Aktuálně se dokončuje seriál s Alanem Ritchsonem, mužem odpovídajících rozměrů.

TeaPeter
27.11.2021 3 z 5

Dobrá kniha. Asi nemá smysl dumat nad tím, jestli všechno v knize je proveditelné a mohlo se stát, ale dobře se to četlo.

hankapimi
12.11.2021 2 z 5

Po dlouhé době jsem si na změnu mých oblíbených žánrů přečetla kriminálku, první knihu od Lee Childa. Asi jsem už "konzerva", ale příště radši sáhnu po nějakém dílku od Ed McBaina...

TomHr
26.10.2021 4 z 5

Na knihu se nejvíce hodí slovo standard. Prostředí, zápletka, stavba příběhu, vše je takové standardní. Hrdina knihy je standardní klaďas, autor jenom musí zkraje vysvětlit, jaktože je tak neohrožený bouchač. Knížka rozhodně není špatná, autorovi se daří slušně navodit atmosféru zkorumpovaného zapadákova, ale až na několik málo zajímavě napsaných scén moc v paměti neutkví. Dalšího Jacka Reachera si někdy rád přečtu, ale nemusí to být hned.

Hakate
26.09.2021 4 z 5

Knihu jsem dostala jako dárek v podobě audioknihy a jelikož se to me první setkání s autorem, neměla jsem žádné velké nároky.
Kniha mě tak mile překvapila.
Sympatické hlavní i vedlejší postavy, děj plyne, má spád, nekulhá, místy tajemný, místy trochu předvídatelný.
Příběh obsahuje více vražd, které mají určitý význam. Zařadila bych spíše žánrově mezi kriminálky než thriller.
Audiokniha je výborně načtena.
Celkově není to žádné wau terno, ale příjemné čtení. Dalším dílům se nebráním a ráda si je přečtu, pokud se mi naskytne možnost.

Dolik13
20.09.2021 3 z 5

(SPOILER) Ke knize jsem se dostal náhodou. Obdržel jsem audioknihu v podání naprosto skvělého Vasila Fridricha, který namluvil knihu opravdu bravurně. No, co se týče samotné knihy.... Začátek mě nadchl, spousta otázek a tajemna, avšak poté začala jízda na horské dráze, která ale měla jen jednu cestu, dolů. A tak hodnotím i příběh.

Do teď nějak nechápu smysl a pointu vztahu hlavního představitele s policistkou Roscoe. Příběh mi přišel dost překombinovaný a časem jsem se už začal ztrácet, kdo je kdo.

Nicméně z celkového hlediska to určitě není špatná kniha, jsem si ale bohužel jistý, že za týden si z ní nebudu pamatovat nic, jelikož ve mně nezanechala žádné výraznější pocity, a to je pro mě v případě knih hodně důležité.

marra82
03.09.2021

Prvotina.. občas trochu ujetá, ale žánrová..

Dorotka2011
19.08.2021 5 z 5

Tak to byla paráda, těším se na další díly!!!