Panenka

Panenka https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/193250/bmid_panenka-JQP-193250.jpg 4 660 157

Jack Caffery série

Mo Hayder nastavila laťku děsivého thrilleru výš než kdokoli jiný. Ta laťka teď ovšem byla překonána. Jí samotnou. Psychiatrickou léčebnu Beechway paralyzuje strach: mezi pacienty se šíří davová hysterie a zaměstnanci raději předstírají nemoc, než aby chodili na noční služby. Prastarými chodbami léčebny totiž za nocí obchází Maud, letitý přízrak zakrslé ženy, která si vybírá nahodilé oběti a silou své pokřivené vůle je následně dožene k drastickému sebepoškození nebo dokonce k sebevraždě. Také Joe Le Grande pociťuje tíseň. Jako koordinátor zodpovídá za hladký chod léčebny, avšak i on začíná podléhat vlivu přízraku. Navíc se zdá, že po kontroverzním propuštění problémového pacienta Issaka Handela začala Maud rozsévat hrůzu i po okolním kraji. Na pokraji zoufalství se Joe obrátí o pomoc na detektiva Jacka Cafferyho. Ten se ale zrovna věnuje docela jinému případu a navíc se mu nechce věřit báchorkám o jakémsi přízraku. Počáteční skepse ho však opustí ve chvíli, kdy spolu s Joem odhalí detaily o minulosti propuštěného Issaka Handela...... celý text

Literatura světová , Thrillery

Vydáno: , Domino

The Poppet , 2013

85098211
22.11.2020 5 z 5

Velice čtivý thriller se spoustou napětí a šokujících momentů ;-). Já za sebe jsem už delší dobu po nějaké autorčině knize pokukovala a nakonec jsem se rozhodla pro tuto. A určitě nejsem zklamaná, právě naopak! Kniha je strhující od první do poslední stránky, jeden zvrat stíhá druhý, vykreslená atmosféra je vynikající - co si tedy víc přát? ;-) Pokud jde o samotný případ, tak ten je opravdu skvělý. Nechápala jsem, jak se mohl Isaak dostat z psychatrie ven, přestože nemohl platit za vyléčeného. Ale zase na druhé straně se takové věci dějí i v dnešní době ve skutečnosti, nejen tedy v knihách, bohužel. Nakonec se čtenář důvod jeho propuštění dozví, ale to bych hodně předbíhala... Rozuzlení mne překvapilo a doslova posadilo na zadek, protože tip na pachatele mi nevyšel ani náhodou ;-). A zrovna ta správná osoba mi byla po celou dobu dost sympatická, ach jo... Je vidět, že ze mě detektiv nikdy nebude, protože bych jinak (asi) za mříže poslala někoho nevinného :-) - i když samozřejmě ne úmyslně. Na závěr bych tedy chtěla autorku za výborný případ pochválit a knihu hodnotím bez dlouhého přemýšlení plným počtem ;-).

TheAneta
18.10.2020 5 z 5

Skvělá kniha! Velmi mi sedla svou pochmurnou atmosférou a prostředím. Bylo to mé první setkání s touto spisovatelkou a rozhodně nelituji. Děj mě vtáhl a nepustil. Rozhodně si musím přečíst další knihy ze série.

ydnac
03.09.2020 5 z 5

Detektivky od Hayder jsou dost drsné, ale dost dobré :-) No přečtěte a uvidíte :-)

KočkomilkaJana
21.08.2020 2 z 5

Kniha má od všeho trošku a přitom nemá pořádně vlastně nic. Autorka nadnáší skvělá témata, na kterých bych mohla vyřádit - Maud (duch), Issak a jeho život, vyšetřování z pohledu Joa na klinice, vyšetřování minulosti pomocí Jacka. Každá zmíněná oblast má obrovský potenciál zaujmout čtenáře, přednést mu opravdu silný příběh s víceméně jakýmkoliv koncem. Autorka místo toho nakombinuje všechno, přidá tam ještě dvě další silná témata a celé to protne vyšetřování Jacka a Blechy. Výsledkem je sice relativně čtivě napsaný příběh s detektivní zápletkou (od té půlky knihy), ale všeho všudy vlastně Mo nic nenapsala a ponechala extrémně obrovský prostor pro představivost čtenáře. Aby uspokojila i lidi, jako jsem já, kteří mají rádi pořádek, vysvětlený postup, rozkrytí karet či alespoň řádně zpracované výsledné halo (protože ten nápad autorka v knize má, jen ho zapomněla zpracovat kvalitně), dodala pár hmatatelných “důkazů” a happy end pro jednu postavu. Přitom její členění kapitol s příhodnými názvy gradovalo napětí, pohrávala si s myslí čtenáře a skrze tří linií příběhu jej dokázala naštvat. Přidala třešinku na dort, kterou si nikdo nedal, protože Joe a Melanie nebo Issak na ni neměli chuť, Jack tam nebyl, Blecha tam asi byla, ale byla tak šedá, že ji šlo sotva vidět… Mo se tak moc věnovala rozehrání příběhu a nastínění postav, že zapomněla na podstatu psychothrilleru a ta zajímavá část knihy by vydala na povídku.

RADOST
13.07.2020 4 z 5

Spisovatelka nevybočuje ze svého stylu ani kvality. Zajímavé prostředí i závěr. Nutí k zamyšlení nad chováním a cítěním lidí - těch v psychiatrických léčebnách i mimo ně. Místy děj působil jako uměle natahovaný, ale tím vlastně napovídal možné vyústění.

Mudry
03.07.2020 5 z 5

Já jsem byla opět spokojená, četla jsem jedním dechem a ani první polovina knihy mi nepřišla méně záživná než ta druhá.

Kopec91
11.06.2020 3 z 5

Měla jsem velký problém prokousat se první polovinou této knihy. Kolem 250 strany se to ale rozjelo a kniha se pomalu nedala odložit. Několikrát jsem se během čtení přistihla, jak se otáčím, jestli mě někdo nesleduje.. A konec je wau!

"Věci nejsou takové, jaké se jeví"...

Vlak7
06.06.2020 3 z 5

Příliš dlouhé. Rozjelo se to až po 200.strance.

Aniiina11
19.05.2020 5 z 5

Skvělá detektivka, napínavý příběh s nečekaným koncem. Detektivky od Mo Hayder mám ráda, skvěle se čtou a vraždy jsou příjemně zvrácené, žádná klasika.

Effka
27.04.2020 5 z 5

Bezvadně napsaná kniha, děsivá, nešlo se odtrhnout. A konec hodně překvapil.

Sudin
05.04.2020 4 z 5

Dobře se to četlo, konečně se už uzavírá linka s blechou. Tahle kniha patří k tomu lepšímu co jsem od Mo Hayder četl.

niki-chan
03.04.2020 3 z 5

Příběh nebyl špatný, prostředí léčebny bylo zajímavé. Ale čekala jsem mnohem víc, od postav i příběhu...

mimi55
21.03.2020 5 z 5

Skvělý příběh.

Arkagas
12.03.2020 5 z 5

SPOILER - komentář obsahuje informace, které prozrazují část děje

Panenka je skvělý psychologický thriller odehrávající se v psychiatrické léčebně, kde údajně řádí přízrak tzv. Maud - liliputí ošetřovatelky, která před desítkami let v léčebně působila a údajně zabíjela oběti tím, že si na ně sedla a udusila je.

V léčebně je léčena spousta divných pacientů, včetně "monstrmatky" - ženy, která je přesvědčena, že všichni v léčebně jsou její děti, a která se umí stát neviditelnou svlečením své vlastní kůže.

Jak to tak bývá, v léčebně se začnou dít zvláštní věci - pacienti údajně znovu vídají přízrak Maud, sebepoškozují se, snaží se vraždit mezi sebou. A do toho všeho se zde objevuje postava Isaca Handela, který ve 14 letech zabil brutálně své oba rodiče, a který se udržuje v relativní psychické vyrovnané náladě jen díky panenkám, které má neustále u sebe.

Postupem času se ukáže že právě panenky jsou klíčovou věcí v téhle psychiatrické léčebně a že nic není tak, jak ve skutečnosti vypadá.

Panenka je brilantně napsaný psychologický thriller, který ze začátku vypadá spíše jako horror, ale o horror se nejedná.
Cca v polovině knížky se zde ukáže i kriminální linka, která nám postupně osvětlí celý příběh a konec je opravdu nečekaný.
Velmi čtivá kniha, i přes počet stran má neskutečný spád a kdo už se s Mo Hayder setkal, dá mi jistě za pravdu, že její knihy jsou skvěle zpracované. :) 10/10

evilunicorn
04.02.2020 2 z 5

Tak nevím,buď už jsem tak otrlý a cynický,nebo jsem měl příliš velká očekávání,ale tato kniha mě ani trochu nenadchla.Autorka vůbec nedokázala vytvořit působivou a
děsivou atmosféru, ačkoliv použila snad ty nejlepší kulisy k jejímu vytvoření-psychiatrická léčebna,legenda, anglický venkov na podzim,panenky.. Další věc, která mě vysloveně iritovala,byla ta vedlejší dějová linka, zabírající v podstatě půlku knihy.Ano, uvědomuji si,že toto je několikátý díl série,ale mně to přišlo naprosto zbytečné..Korunu všemu nasadila ta přihlouplá a stereotypní love story hlavních postav, nehledě na to,že bylo velmi brzy jasné,kam příběh směřuje,a jaké bude mít vyústění.Velmi podprůměrné v rámci žánru,a po další knize od této autorky už určitě nesáhnu.

Janyssek
07.01.2020 4 z 5

Já ji mám prostě ráda... druhá kniha, skvělá kniha

BaNaMa
03.11.2019 5 z 5

Povedená kniha, příběh měl spád, rozuzlení pěkné. Byla to první kniha od tohoto spisovatele, určitě sahnu po další.

rajcatko
10.10.2019 5 z 5

Velice povedený příběh. Nevím, co se mi líbilo více. Jestli události z psychiatrické léčebny, nebo tajemství Blechy. Každopádně kniha byla čtivá a zápletka téměř dokonalá. Doporučuji.

Michelleta
13.09.2019 5 z 5

Kniha byla prostě báječná, velmi mi vyhovoval styl autorky, který byl čtivý a jednoduchý. Líbila se mi atmosféra a prostředí, vykreslení jednotlivých postav. Jako veliké plus bylo rozvrhnutí do krátkých kapitol, které se snadno a rychle četly a děj tak nesplýval:)

vikaa
02.09.2019 4 z 5

Detektivka z prostředí psychiatrické léčebny, ve které došlo k sebepoškozování pacientů a zvláštnímu úmrtí. Vypadá to, že léčebnou obchází duch. Věci ale nejsou takové, jaké se zdají být...Brilantní závěr. Dobrá detektivka, vhodná na dovolenou nebo v případě, že se chcete odpoutat od běžné reality. Detektiv Jack Caffery je sympaťák se srdcem na pravém místě.

psychiatrické léčebny thrillery psychologické thrillery lékařské thrillery

Mo Hayder
anglická, 1962 - 2021