Já, Vergilius

Já, Vergilius https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/329/bmid_ja-vergilius-39g-329.jpg 4 23 5

Román o životě a díle slavného starořímského básníka Publia Vergilia Marona. Básník sám vypráví o svém životě na venkově v dětství, studiích až po pobyt v Římě a tvorbě jeho nejdůležitější sbírky Aeneis. Pozornost věnuje všem historickým událostem doby, které se staly na konci starého letopočtu v obtížném období římských dějin, kdy se republikánské zřízení za neustálých občanských válek přerodilo v císařství.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Oldag

I, Virgil , 1995

wooloong
25.02.2021 5 z 5

Vergiliův životopis vsazený do přelomového období římských dějin. Líbí se mi autorův smysl pro humor i skutečnost, že z velkého básníka udělal chybujícího a nejistého člověka, kterého je možné mít rád a chápat ho. Také jsem byla potěšena správným pravopisem římských jmen. Z pravopisu Nera, Mara a Nasa je mi docela šoufl. Asi si někdy ve šroubárně přečtu Vergilia v originále.

hanzmb
16.01.2021 5 z 5

Vynikající historický román, přesně podle mých představ. Má to příběh a perfektní historické reálie. Nikdy bych nečekal, že se ještě může něco nového vymyslet o tomto asi nejvíc popisovaném období Říma. Asi to je díky vypravěči. Ta postava asexuálního a asketického introverta vás musí chytit.

cori
19.07.2016 3 z 5

Tento román věnovaný Vergiliovi mě oslovil více než série detektivek s Corvinem. Škoda jen, že autor dal přednost popisování vývoji politické situace (kdo s kým proti komu a proč) před popisem Vergiliova soukromého života v pozdějším věku. Líbila se mi různá přirovnání, která autor použil (např. obraz zničeného úlu). Už jsem se radovala, že tentokrát bude kniha prosta věcných chyb, ale bohužel, nevěřila jsem svým očím, když jsem na s. 151 opakovaně narazila na slovo hubris! Překladatel asi netuší, že pýcha, zpupnost, rouhání vůči řádu světa či bohům je řecky hybris.

Luxiee Axony
03.01.2014 5 z 5

Úžasná kniha, která je moc hezky zpracovaná. Jen jsem se občas ztrácela v tom historickém pozadí, takže se budu muset nejprve doučit antické dějiny a pak si knihu přečíst znovu. Ale vřele doporučuji :)

princesse
01.07.2012 5 z 5

Skvělý historický román. Úžasně čtivý a zajímavý. Moc se mi líbil. Doporučuji, stojí za to.

básníci antická literatura starověký Řím

David Wishart