Já, Sisi - Poslední plavba Alžběty, císařovny rakouské

Já, Sisi - Poslední plavba Alžběty, císařovny rakouské https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/25595/bmid_ja-sisi-posledni-plavba-alzbety-cis-KyA-25595.jpg 4 11 2

Kniha je koncipována jako intimní deník rakouské císařovny Sissi, ve kterém na sklonku života vzpomíná na významné události svého života. Při své poslední plavbě na ostrov Korfu, kde měla císařovna jedno ze svých sídel, píše deník, kde vyjadřuje svůj hluboký životní smutek. V Alžbětině paměti vyvstávají před čtenářem sňatek s Františkem Josefem I., smrt jejich malé dcerušky, sešněrovaná atmosféra vídeňského dvora, se kterou se nikdy nesžila, sebevražda syna Rudolfa, tragický konec bratrance Ludvíka, bavorského krále i umělecké a sportovní záliby ženy, proslulé krásou a tragikou osudu... celý text

Literatura světová , Historie

Vydáno: , Brána

Sissi Une vie retrouvée Le roman d´Élisabeth impératrice d´Autriche , 1998

zbt81
17.01.2017 4 z 5

Túto knižku som už roky zháňala, takže som sa potešila keď sa mi ju nedávno podarilo objaviť. Lákalo ma na nej hlavne to, že ide o "denník", aj keď nie skutočný - autentický denník cisárovnej. Páči sa mi, že autorka sa držala faktov, čo zvyšuje atraktivitu knižky. Trochu mi prekážal nechronologický štýl Alžbetinho rozprávania. Celé to bolo položené na jej psychickom prežívaní dôležitých ale aj menej dôležitých udalostí jej života. Sisi bola žena s komplikovanou povahou, ktorej melanchólia, sklony k depresii až nihilizmu je cítiť takmer na každej strane. Samozrejme nikdo dnes už nemôže na 100% vedieť čo si myslela, aký konkrétny názor mala na udalosti a osoby vo svojom okolí, ale myslím si, že autorke sa podarilo pomerne verne vykresliť jej osobnosť. Keby išiel denník viac do hĺbky a bol chronologickejší bez váhania by som dala 5 hviezd, takto sú to lepšie 4 hviezdičky - 85%.

Sisssi
29.09.2016

Kniha, která hodně vychází z historické literatury, často narazíme na výroky, které císařovna skutečně řekla a někdo z jejího okolí je zaznamenal - to se mi na knize do jisté míry líbí, ale myslím, že i tak zůstává dost prostoru pro vlastní autorčinu fantazii. Ona však tento prostor nevyužila. Někteří čtenáři se bohužel nechávají nachytat a myslí si, že jde o skutečný deník, napsaný samotnou císařovnou. Ne, je to skutečně jen fikce.

Sisi, císařovna Alžběta Bavorská, 1837–1898

Autorovy knížky