Já, robot

Já, robot https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30551/mid_ja-robot-iVf-30551.jpg 4 1545 204

Isaac Asimov – při tomto jménu se všem příznivcům a čtenářům SF vybaví dvě věci – románový cyklus Nadace a hlavně: tři zákony robotiky. Jakže znějí? 1. Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby člověku bylo ublíženo. 2. Robot musí uposlechnout příkazů člověka, kromě případů, kdy tyto příkazy jsou v rozporu s prvním zákonem. 3. Robot musí sám sebe chránit před zničením, kromě případů, kdy tato ochrana je v rozporu s prvním nebo druhým zákonem. Tvůrcem a otcem celé robotické etiky je právě americký spisovatel Isaac Asimov. V této dnes již klasické sbírce nacházíme jedny z nejlepších povídek, jaké kdy byly na toto téma napsány. A nelze jen dodat, že myšlenky v nich obsažené nijak nestárnou – spíše naopak.... celý text

Literatura světová , Povídky , Sci-fi

Vydáno: , Triton

I, Robot , 1950

Rawen616
26.11.2019 3 z 5

Jeden ze základních pilířů žánru scifi a dílo, které ovlivnilo mnohá další. Ano mám na mysli ony legendární zákony robotiky. To je zkrátka neoddiskutovatelné. Bohužel, neoddiskutovatelný je také fakt, že většina povídek je docela nudná i když občas mají humorný nádech. Naivnost a zastaralost tomu člověk snadno odpustí. Ba naopak - na svojí dobu jde v mnoha věcech o vizionářské dílo. Ale povídky jako takové zkrátka nejsou příliš čtivé a většinou jsou psané spíš jako příklady jak využít ony zákony robotiky v praxi. Vyjímkou je povídka "Důkaz" vypravující o politikovi, který možná je a možná není robot. Ta má jak skvělý a vtipný průběh, tak i výtečnou pointu.

Metla
01.11.2019 4 z 5

Děda Čas popadl fixační krém Corega, přilepil si zubní protézu a vyvinul značné úsilí sežvýkat toto dílo. Ráda bych tvrdila, že neuspěl, ale to bych bohužel přeháněla. "Já, robot" není ohlodán až na kost, ovšem povídky Isaaca Asimova dnes vzbudí spíše pobavený, nostalgií líznutý úsměv nad naivními vizemi ve stylu Hurvínkových představ o válce. V mnoha směrech byl pan spisovatel nadměrně optimistický, v jiných nedokázal dohlédnout, kam lidstvo ve vývoji různých technologií dospěje. Jeho svět "budoucnosti" je plný paradoxů: experti si mezi sebou v dialozích vyměňují základní informace, často se chovají jako nezkušení turisti nebo rovnou frackové, pokročilí roboti disponují inteligencí pytle brambor a spolehliví jsou asi jako výhra ve sportce, cestování vesmírem není nic výjimečného, leč obnovit hybnost člověka po nehodě je neřešitelný problém atd.
Nechci bourat jeden ze základních pilířů vědecko-fantastické literatury, i když má trhliny. Asimov vymyslel zákony robotiky a chtěl je v příbězích pořádně otestovat, nadhodit zajímavé problémy. Fajn. Aby mi funkce a chování jeho robotů dávalo trochu smysl, rozhodla jsem se jejich pozitronické mozky brát jako dar lidstvu od nepochopitelných emzáků. Obdarovaní úplně nerozumí principu umělých mozků, tudíž nejsou schopni předvídat potíže a nastavit pojistky, bránící hloupým kolapsům. Hned v tom vidím více logiky a jsem spokojenější :-).
Můj dojem z této klasiky je tříhvězdičkový, zohledním však dobu vzniku, ve své jednoduchosti geniální tři zákony robotiky, okouzlení generací čtenářů a také inspiraci, jakou kniha poskytla dalším tvůrcům sci-fi. 70%

Moltri
20.10.2019 3 z 5

První polovina mě bavila. Bylo to zábavné i zajímavé a hned mě to chytlo.
Ale u druhé části jsem si připadal jako na hodině matematiky, kde si učitel monotónním hlasem sám pro sebe něco povídá. A já opravdu nemám rád matiku.

imhotepcz
19.10.2019 2 z 5

Pro člověka znalého výpočetní technice je tato kniha velmi těžkým čtením. Samozřejmě chápu, že v roce 50 autor knihy nemohlo vědět, jakým směrem se bude výpočetní technika ubírat. Možná by autor udělal lépe, kdyby se zaměřil spíše na příběh než na technické detaily robotů a jejich pozitronyckých mozků. Ale na druhou stranu zase tento počin nebyl až tak špatný, kniha se dobře četla a nebyly tam žádné nudné pasáže. Zákon o robotice je velmi výstižný, v jednoduchosti je prostě krása.

ziriant
19.10.2019 4 z 5

Film "Já, robot" mám ráda. Ani po přečtení této knihy tomu nebude jinak. Samozřejmě jsem už dlouho věděla (nejdřív tušila), že předloha asi bude o něčem jiném, ale nenapadlo mě, že až tak. Popravdě po dočtení této sbírky propojených povídek jsem nenašla tu, která měla být inspirací. Samozřejmě některé komentáře níže mi napověděly, ale souvislost je tak mizivá, že to mohla být v podstatě jakákoli z nich. Ale ke knize. Kniha byla zajímavá. A ještě zajímavější čtení by to pro mě jistě bylo, žít v době jejího prvního vydání. Dokážu si představit, že to se čtenáři opravdu zamávalo. Teď nám nejspíš některé záležitosti přijdou spíše úsměvné. Ale zase u jiných si můžeme říkat, že ty "prorocké" schopnosti u některých autorů vážně fungují. Takže vize, nápad, originalita, všechno super. Jen to zpracování dle mého pokulhává. Málokdo si asi dovolí rýpnout do takového autora jako je Asimov, ale tady je to podle mě ohromná škoda. Má to takovou myšlenku, takový potenciál. A tak by se to dalo využít... Škoda toho podmiňovacího způsobu.

KarelKeslly
11.10.2019 5 z 5

top ze sci-fi

switch.man
08.10.2019 5 z 5

Tohle je zkrátka GENIÁLNÍ!
Dalece přesahující hranice "pouhé" scifi literatury.

martin č.
04.10.2019 5 z 5

Perfektní, četl jsem kdysi dávno na gymplu a teď po letech poslouchal jako audioknihu (je na youtube). Nechce se věřit, že je to 70-80 let staré. Na rozdíl od druhého Asimovova trháku Nadace to není jen chytré, ale místy i dost vtipné. Snad napomohl překlad či načtení, nejvíc mě bavili technici Powell a Donovan. Za kombinaci myšlenek a vtipu jednoznačných 5.

Davezet
17.09.2019

Jednoduche pre vsetkych, kto necital nevie. Ak si myslite ze ste videli film tak je to jedna pasaz z poviedky na par stran. Jedna sa o poviedky ktore vychadzali v casopise a po case vysli ako kniha. Dielo plne vkusu, premyslania a nadeje co caka ludstvo ak neprestane strazit robotov, ze by bol Capek a RUR velmi dolezity v tomto pocine?

mirektrubak
23.07.2019 3 z 5

Věda a technika mě nefascinuje. Fascinují mě lidé. Technologické inovace mě tedy zajímají jen do té míry, nakolik ovlivňují lidskou společnost (když poletí parta astronautů na cizí planetu, bude mi vcelku lhostejné, jak si tam zajistí dýchatelné ovzduší, ale budu chtít vědět, jak budou snášet odloučení od Země atp.).
Asimovovy zákony robotiky jsem ale náhodou znal, tak jsem byl zvědavý, jaká rizika jejich uplatnění v praxi uznávaný autor svého oboru vidí – zvlášť když se téma potenciálního konfliktu mezi člověkem a umělou inteligencí zdá být stále aktuálnější. Nicméně, čekal jsem něco o dost jiného, než čeho se mi dostalo. Měl jsem při čtení pocit, že se Asimov nepouští do hloubky, že jeho zápletky, dilemata a paradoxy jsou docela triviální – jakoby určené mladým čtenářům.
Cítil jsem například dost silné rozpaky, když v jedné z povídek byla největší esa robotiky překvapena tím, že se robot zasekne v situaci, kdy by jeho akce způsobila jednomu člověku dobro a druhému zlo. Jako by to do té doby nikoho nenapadlo – to je ale přece hloupost, vždyť žádný člověk nemůže tyhle otázky okolo prvního zákona minout: Jak robot pozná, co je dobré? Podle čeho se rozhodne, pokud akce způsobí malé dobro teď, ale potenciální větší zlo později. Podle čeho se rozhodne, když jedna akce někomu pomůže a jinému uškodí?
Až na hranu nechtěné parodie se pak Asimov dostane v povídce Malý ztracený robot, když robot začne důsledně vykonávat v afektu vyřčený příkaz a plní ho doslova. Hrdinové povídky jsou bez ironie vykreslováni jako zkušení a inteligentní vědci, elita lidstva, ale jsou tím zaskočeni. To bylo opravdu zvláštní, vždyť každé malé dítě při rozhovoru o robotech během chvilky přijde na to, že pokud má být robot ovládán hlasem a reagovat na příkazy v nestrukturované podobě (tedy, že je dekóduje z plynulé řeči), nemůže se chovat jak v pohádce Hrnečku, vař! - není přece žádoucí, abych když v emocích robotovi povím, aby mi něco políbil, aby se to jal doslovně provést :-)

V dalších povídkách byl Asimov přesvědčivější, nabídl leccos zajímavého k přemýšlení. Ve větším čtenářském prožitku mě ale bránil styl psaní, který na mě působil dost toporným dojmem. Třeba když postava v ohrožení života řekne „Umřeme, slyšíš? Mimochodem, kolik máme kyslíku?“ - pardon, ale to je formulace jak z mexické telenovely.

DzordanoChruno
19.06.2019 1 z 5

Kniha pozostáva z 9-tich poviedok, z ktorých má zmysel čítať iba tri:
1. Robbie - bravó, konečne nejaká emócia, u Asimova totálne nedostatkový tovar
8. Důkaz - napísané jednoducho, ale pútavo
9. Konflikt nikoli nevyhnutelný - pomerne nudné, ale so zaujímavou pointou v závere.
Ostatné poviedky sú buď zdĺhavé, nezáživné, alebo napísané štýlom stredoškoláka. Unavujúce dialógy a nikam neplynúci dej, v závere rýchly zvrat a nepresvedčivá pointa, to všetko pôsobí ako urážka čitateľa, nie ako kniha zo zlatého fondu literatúry. Prečítal som ešte 3 Nadácie, ale všetko je slabé, s Asimovom končím. Ak toto malo byť kultové dielo, tak potom ja uznávam iný kult. Howgh.

vera5841
26.05.2019 5 z 5

Nejsem úplně fanoušek fantasy, ale tuhle knihu jsem zhltla. Krátké, trošku pohádkové povídky se mi četly dobře. Takové milé, nekomplikované a přitom s vnitřní myšlenkou

PinkBunny
30.03.2019 5 z 5

čtené jako audiokniha 8h05m. Zpracování zajímavé problematiky. Někdy je děj až moc rozvleklý, pomalý. Jako psycholog pak vidím velká problémová místa v "robopsychologii", která je někdy založena na špatných premisách. Jako oddychovka nebo kulisa použitelné.

DericCaster
27.03.2019 4 z 5

Krásné zamyšlení nad zákony robotiky a dilematy ke kterým to může vést. Ale osobně si myslím, že utopie zůstane utopií. Lidský egoismus a touha po moci, s tím prostě nejde dokupy... Ale to jsem se jen tak zamyslel. Samotné příběhy mne bavily a vždy jsem čekal jaké bude řešení.

CharlesWard
19.03.2019 2 z 5

Důkaz a Malý ztracený robot byly klenoty tohoto sborníku. Zbytek mně bohužel nezaujal

lukas9608
14.01.2019 3 z 5

Soubor devíti povídek s tematikou robotů a jejich morálky vštípené třemi základními pravidly. Výborná je především povídka Lhář - robot, se schopností číst myšlenky v konfliktu s prvním zákonem robotiky a povídka Důkaz - robot (či nerobot?:)) kandidující na starostu. Některé z povídek mi na druhou stranu přišly poměrně nezáživné.

LenJen
21.12.2018 4 z 5

Velice potěšilo, a to hlavně co se týče otázek robotí etiky a celkově mysli. Vcelku svižné čtení.

sgjoli
15.12.2018 5 z 5

Do této knihy jsem šla s nulovým očekáváním a nakonec ji odkládala s naprostou spokojeností a se spoustou myšlenek, kterými jsem se pak dlouho zaobírala. U čtení jsem pak byla vždycky překvapená, jak to autor dokázal vymyslet a z jednotlivých příběhů vyklouznout se ctí a s naprostou logickou přesvědčivostí tak, aby jednotlivé pointy dodržely jeho robotí zákony. Neuvěřitelné, prostě neuvěřitelné.

kytikyti
18.11.2018 3 z 5

Kniha plna filozofovani nad roboty. Ja se touhle audioknihou uspavala asi mesic. Vyborny hlas. Myslim ze mi zustane v mobilu na dalsi uspavani. Vysledek do 10ti minut zarucen.

Zarganwar
24.10.2018 5 z 5

Zajímavé rozuzlení každé z povídek. Párkrát jsem se ztratil ve jménech, ale to je u mne běžné.