Já, robot

Já, robot https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30551/mid_ja-robot-iVf-30551.jpg 4 1545 204

Isaac Asimov – při tomto jménu se všem příznivcům a čtenářům SF vybaví dvě věci – románový cyklus Nadace a hlavně: tři zákony robotiky. Jakže znějí? 1. Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby člověku bylo ublíženo. 2. Robot musí uposlechnout příkazů člověka, kromě případů, kdy tyto příkazy jsou v rozporu s prvním zákonem. 3. Robot musí sám sebe chránit před zničením, kromě případů, kdy tato ochrana je v rozporu s prvním nebo druhým zákonem. Tvůrcem a otcem celé robotické etiky je právě americký spisovatel Isaac Asimov. V této dnes již klasické sbírce nacházíme jedny z nejlepších povídek, jaké kdy byly na toto téma napsány. A nelze jen dodat, že myšlenky v nich obsažené nijak nestárnou – spíše naopak.... celý text

Literatura světová Povídky Sci-fi
Vydáno: , Triton

I, Robot , 1950

klmonkaa
26.01.2023 5 z 5

Súbor nadčasových poviedok, ktoré zaujali tematikou, keďže ide o niečo, o čom sa v 50tych rokoch 20tého storočia iba snívalo. Ku knihe sa určite ešte párkrát vrátim.

LussyP
26.01.2023 4 z 5

Audiokniha

- Mám za to, že by se pro to mělo najít uspokojivější vysvětlení. Zdá se mi nepravděpodobné, že byste mě "sestrojili" vy. -

Tvůrcem a otcem celé robotické etiky je právě americký spisovatel Isaac Asimov. Ve sbírce Já, robot nacházíme jedny z nejlepších povídek, které na toto téma byly napsány a nejzajímavější na tom je, že to bylo v roce 1950.
Musím říct, že tohle byla velice povedená sbírka, příběhy se spolu nenápadně proplétají. Je také zajímavé pozorovat autorovi představy o tom, jak by svět zhruba v naší době mohl vypadat. V knize vidíme, jak dnes těžíme suroviny na jiných planetách, další osidlujeme, ale když se v jedné povídce robot ztratil, tak už byl prostě k nenalezení. Všechno se počítalo ručně a na papírech. Při poslouchání jsem si všimla, že si často promítám různé PC hry, filmy, seriály, ta shoda byla obrovská a musím říct, že Asimov byl opravdu nadčasový autor.
V povídkách se setkáváme s nejčastějšími chybami, kterých se dá dopustit, jako například hraní si se zákony robotiky nebo čas, kdy robotům dojde, že jsou vlastně ve všem mnohem lepší, než lidé. Sledujeme také výjimečný vztah malé holčičky s jejím kamarádem robotem, co ze všeho nejradši říká pohádky, nebo s robotem, kterého nebaví matematika a má radši romány pro ženy. Byl to skvělý zážitek a od autora to nebyla moje poslední kniha.

IG: ctenislaskou

konicekbily
20.01.2023 5 z 5

Sci-fi nečtu, nemám na tento druh literatury čas. Tentokrát jsem se rozhodl, ze na doporučení kolegů z naší databáze si mám přečíst tuto knihu. Je skutečně velice dobře napsaná, promyšlená a zamyšlení nutící. A myslím si, že autorovy myšlenky budou čtenáře zajímat i v budoucnu.

alishek
04.12.2022 4 z 5

Zajímavý koncept knížky s jednotlivými příběhy vzájemně se propletajicich, aby se myšlenka dokončila. Hodně hluboké, představující, že vše je pouze o interpretaci.

Kackac77
01.12.2022 4 z 5

Sci-fi není můj obvyklý žánr. Tuto knížku jsem četla díky čtenářského klubu. Bylo to zvláštní, nečetlo se mi to dobře, špatně se mi soustředilo na děj, přečetla jsem ji snad 3x, jak jsem se pořád vracela. Ale přesto některé povídky a myšlenky v nich mě zaujaly. Všechno se to točilo kolem tří zákonů robotiky a jak je všechno vlastně relativní...

Jana512
14.11.2022 5 z 5

Nečekaně jsem se začetla do tohoto dílka. Scifi moc nečtu, ale toto si mě získalo již první povídkou, ale i dalšími, které vykreslují vizi autora v budoucnu. Neuvěřitelně dokázal popsat tehdy vzdálenou budoucnost. Člověka provází životem inteligentní technika, která, jednou může být dobrým služebníkem, ale jindy zlým sluhou.

IreneP
30.10.2022 3 z 5

Soubor povídek o robotech, kteří se musejí řídit 3 zákony robotiky. A když dojde k nějaké chybě, je na pár lidech, aby chybičku odhalili a opravili. Knížka není špatná a je i čtivá. Některá povídka víc, jiná méně, 2 se mi líbily moc. Nižší hodnocení je jen moje, subjektivní, protože já osobně roboty nemusím, nezajímají mě a nebaví. Takže tyhle hvězdičky u mě autor "vydupal" a je to zázrak, že jsem ji přečetla a někdy se i začetla. A že mi někteří roboti i přirostli k srdci a fandila jsem jim.

SlamLenka
07.09.2022 5 z 5

Jestli mě na starší literatuře něco baví, tak jsou to představy spisovatelů o tom, jakými možnostmi budou disponovat budoucí civilizace. Isaac Asimov vydal knižně povídky Já, Robot v roce 1950 a děj jeho příběhů se odehrává někdy v průběhu první poloviny 21. století. Přijde mi vtipné, jak tu můžete narazit třeba na taxivrtulníky nebo získávání nerostů na jiných planetách a osidlování vesmíru, ale když se ztratí robot, jste v koncích (jasně že dnes by měl nainstalované sledování polohy, ale o GPS prostě Asimov ještě neměl tucha), nebo vše stále řešíte na papírech (dokonce i roboti čtou!), přitom všechny informace jdou dnes už víceméně jen přes internet a papírové máme maximálně diplomky, úřední lejstra a staromilci jako já ještě knihy… =)))
Hodně povídek se odehrává mimo Zemi, ale nosným tématem jsou samozřejmě především roboti, o nichž nám zpětně vypráví robopsycholožka Susan Calvin. A přátelé #klasikomilove, já si to užila!
Bylo skvělé sledovat, jak se lidští hrdinové nechtějí srovnat s tím, nakolik se roboti, tedy vlastně jejich výtvory, přibližují jejich podobě. Přiznávat, že mohou mít city? Že jsou schopni zpochybňovat své vlastní stvořitele? A že když je postavíte před neřešitelné dilema, může jim z toho prostě puknout hlava? Je to všechno na robota moc lidské? A to ani nemluvím o tom, jak mohou člověka potrápit i tím, že prostě až příliš oddaně plní, co je jim nařízeno!
Vážně jsem to nečekala, ale neskutečně jsem se bavila a moc doporučuji k přečtení všem, nejen klasikomilům a milovníkům žánru sci-fi. Tohle bylo prostě skvělé! Nejvíc jsem si zamilovala Robbieho, Chytrouška a taky malého ztraceného robota.

Katania
25.08.2022 5 z 5

Nadčasové a pěkně zpracované. Líbilo se mi, že jsou to vlastně příběhy v příběhu.

bookcase
25.07.2022 5 z 5

Neskutečně nadčasové, až mě z toho místy mrazilo.

alabra
19.07.2022 4 z 5

Už podruhé se setkávám s touto knihou povídek, nemohla jsem odolat, audionahrávka výborně zpracovaná, jedinečný poslech. Opět spokojenost.

Danago
24.06.2022 5 z 5

Skvělá kniha, u které se čtenář musí zamyslet, ale přesto jsem to tentokrát chápala i já.

animovanej medv
11.06.2022 5 z 5

Kniha z roku 1950 a pořád má co nabídnout i v roce 2022. Fascinující

KaMal
31.05.2022 4 z 5

Do audioknihy jsem se pustila bez předchozího seznámení s autorem (znala jsem jen jméno a slavné "3 zákony") a "odkojená" hollywoodskými akčňáky o robotech. A čekalo mě velké překvapení!! :-D Nemůžu říct, že bych se od knihy nemohla odtrhnout, ale byla perfektně promyšlená, podnětná a vizionářská. Jen mě štvala robopsycholožka, ta ženská nebyla snad v jediné povídce sympatická...

hetzerjoke
30.03.2022 5 z 5

Vynikající, propracované a zejména snadno stravitelné a stručné! Asimovova síla není v opulentních Sci-fi ságách typu Nadace, ale ukrývá se v několika stránkových povídkách, ve kterých figurují tři, maximálně pět protagonistů. A samozřejmě také vy, protože detektivní nádech každého z příběhů vás dříve či později donutí k tomu stát se robotikem samoukem a začít po boku knižních hrdinů vytvářet teorie a klást otázky. Jedním slovem brilantní, dost možná to nejlepší, co se dá od Asimova přečíst...

ManOfSteel
16.03.2022 5 z 5

Obrovský zážitek!
Moje první kniha od Isaaca Asimova, už teď si vybírám, kterou jeho knihu přečtu jako další.

Morbidus
12.02.2022 5 z 5

Jedna z knih, kterou jsem si chtěl přečíst už delší čas. Překvapilo (a potěšilo!) mě pojetí příběhu skrze volně navazující povídky, chronologicky popisující dějiny robotiky. Možná, že se nastíněná budoucnost nevyplnila, ale koneckonců - proč by měla? Obsažené myšlenky jsou nadčasové; a to činí tuto knihu výraznou.
Některé části jsou pochopitelně slabší nebo méně přehledné, nicméně hlavní myšlenka je skrze pointu vždy rozeznatelná. Psychologie lidí i robotů taktéž funguje bezproblémově. Možná mi tam ještě pár zásadních témat chybělo, ale nic se nemá přehánět.
Tento kus by neměl minout žádného nadšence do sci-fi a robotiky.

ElInWonderland
09.02.2022 4 z 5

Sci-fi pro mě nikdy nebylo vyhledávaným tématem v knihách ani ve filmech ,ale po přečtení Marťana jsem zjistila že to byla celkem chyba. Pod záštitou neuvěřitelného světa budoucnosti jsou silné momenty k přemýšlení a v této knize je těch momentů pro mě dost. Fascinuje mě číst,jak si lidé (spisovatelé) představovali budoucnost před desítkami let právě o dnešku a jejich varovné signály, které nebyly úplné hlouposti a nebezpečně se přibližují pravdě.

Bafy
21.01.2022 5 z 5

Vážně je to pouze sci-fi nebo realita, kterou si již dávno tvoříme?

Arev122
07.01.2022 5 z 5

Zajímavě napsané, hezké , pohodové sci-fi čtení, které nutí k zamyšlení nad 3.zákony pro roboty.