Já, Poutník

Já, Poutník https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/219728/bmid_ja-poutnik-At2-219728.jpg 5 2015 580

Mladá žena zavražděná v hotelu na Manhattanu – nelze identifikovat ji ani pachatele. Otec veřejně sťatý pod palčivým sluncem v Saúdské Arábii a syn, jenž přihlížel. Muž ze syrského výzkumného ústavu, kterému někdo zaživa vyoperoval oči. Ohořelé ostatky tří těl na horském úbočí Hindúkuše. Plán spáchat děsivý zločin proti lidstvu… Mám s tím vším něco společného. Proto se vydávám na cestu. Já, Poutník. „Jediný thriller, který si letos musíte přečíst.“ – The Guardian... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

I am Pilgrim , 2013

Lalina3
01.07.2023 5 z 5

Jako kdybych četla 4 knihy dohromady, obrovské množství informací, emocí, zvratů, ale přesto to ke konci vše zaklapne dohromady.
Extrémně jsem si knihu užila. Konec mi sice moc neseděl, ale to je spíš moje chyba.

Zoeinka
16.06.2023 2 z 5

Tohle byla slátanina! Jako audio načteno dobře a za dva měsíce se to v autě dalo vyslechnout, ale jinak se zcela ztotožňuji s komentářem "Jak pejsek s kočičkou vařili dort".

Artim
30.05.2023 5 z 5

Mě to naprosto pohltilo.
Jasně, jsou tam situace, u kterých to autorovi moc nežerete, ale pak je tam spousta těch, které vás nenechají knihu odložit.
Doufám, že autor nezůstane jen u prvotiny!

SilverEx
21.03.2023 odpad!

Nejsem asi první, komu ta kniha připomněla to, jak pejsek a kočička vařili dort. Autor tam měl potřebu dát vše a kniha pak přesně jako ten dort i chutnala. Kniha se sice snaží prezentovat jako detektivka se špionážním thrillerem, ale je to spíš rádoby soupeření se superhrdiny se superpadouchem. Opravdu bylo těžké číst jak téměř nevzdělaný kluk, který většinu svého života strávil v náboženských školách a bojích (tam byl samozřejmě také legendárně nejlepší) skočí jen tak z ničeho nic na dráhu doktora a samozřejmě za pár let je opět jeden z nejlepších. Složité disciplíny jako je chirurgie a velmi pokročilá genetika dělá na koleně stylem McGyvera. A samozřejmě jeho protivník - superšpion je hrdina bez bázně a hany, který za ním jde jako ohař (a jen tak mimochodem vyřeší složitý a překombinovaný zločin hodný Moriartyho). Tohle bylo opravdu špatné.

oregano
12.03.2023 2 z 5

Ako parodia dobre. Autor ma citatelov za blbcov a zjavne sa mu dari. Cita sa to lahko a nasmejete sa dost - trebars pri scene s vyvolavanim zrkadiel. Fandila som Saracenovi..skoda, nevyslo.

Hanjimka
11.03.2023 5 z 5

Většinou mě tento druh literatury míjí obrovským obloukem. Ale teda uznávám, že by to byla obrovská škoda, kdybych se k této knize nedostala. Poslouchala jsem ve skvělém přednesu Martina Stránského. Příběh mě absolutně nadchnul. Skvěle napsané, napínavé a 30 hodin četby mi přišlo jako chvilka. Asi přehodnotím svůj vztah k tomuto stylu.

Mišák240
10.03.2023 5 z 5

Ze začátku jsem se v ději tak trochu ztrácela, ale potom jsem se nemohla odtrhnout. Opravdu čtivá kniha, neuvěřitelně propracovaná a překvapující, zkrátka byl to zážitek.

denniys
28.02.2023 5 z 5

Přidávám do oblíbených a to mluví za vše...
Kniha mě naprosto odzbrojila, ačkoliv tento žánr příliš nevyhledávám. Autor má velký rozhled, znalosti a nesporný talent, proto se divím, že tato kniha je dosud jeho jediná..
Z komentářů jsem zjistila, že mnoho čtenářů si stěžuje na styl vyprávění. Mně naopak přišel velmi zajímavý, a to že si autor občas sám spoileruje mi vůbec nevadilo, naopak je to neokoukané a originální.
Hlavní hrdinové Poutník i Saracén jsou perfektně vyprofilovaní. Hon na teroristu je brilantní. Způsob, jakým chce padouch zaútočit, je děsivý a jeho reálnost mi naháněla husí kůži. Vedlejší postavy jsou neméně skvělé a nejedna situace mi vehnala slzy do očí.
Od knihy nebylo možné se odtrhnout, je neskutečně napínavá a čtivá, stačí nenechat se odradit délkou.

TaJeMa
21.02.2023 5 z 5

Tak to byla nádhera. Kniha značně obsáhlá, ale po prvních stránkách zjistíte, že to je její přednost, že si tu parádu budete užívat a jen tak neskončí.
Kdyby mi někdo řekl, že je to špionážní kniha, asi bych váhala. Ale je to propracovaná pecka, nic jiného se nedá prostě říct.
Kam se hrabou novodobé detektivky ( Nesbo, který se už nedá číst...) a podobné druhy.
Vřele doporučuji!!!

mirinda973
21.02.2023 5 z 5

Audiokniha namluvená Martinem Stránským...už to samo o sobě mě lákalo. Ale co na mě čekalo během poslechu? Úžasný! Neuvěřitelně propracovaný a do detailů sepsaný příběh. Zhruba do půlky jsem se trošku ztrácela v časech, co je minulost, přítomnost, budoucnost? Ale i tak jsem knížku poslouchala jedním dechem. Neobyčejné znalosti autora z pozadí islámu a tajných agentů...jako vážně smekám
DOPORUČUJI

vikyna9
15.02.2023 4 z 5

Knihu jsem dostala jako dárek, v e podobě. Ještě že tak, tu papírovou bych asi odkládala kvůli počtu stran. Ale musím říct, že tohle byla jízda několika pročtených nocí. Postavy úžasně vykresleny, podání jejich myšlenek a pohnutek bylo úchvatné.

cérka
08.02.2023 5 z 5

Audiokniha

Jsem na konci knihy a musím uznat, že to bylo výborné!
Zápletka, děj, styl vyprávění a samotné rozuzlení, tady prostě není co vytknout. Vynikající špionážní triller, který vás nepustí. Manželovi již leží na nočním stolku a doporučuji i všem ostatním. Nenechte se odradit "tlustou bichlí", 700 str. se opravdu pronese, ale číst se dá i v sedě :)

Já knihu četla ušima a byla to skvělá volba. Martin Stránský knihu dokonale načetl. Přiznám se, že z třicetihodinové nahrávky se pro mě stala minimálně dvojnásobně dlouhá záležitost, neboť jsem u knihy, večer co večer usínala :)

Iki1
04.02.2023 5 z 5

Skvělá čtenářská jízda. Napínavě šponovaný děj má několik zvratů, takže jsem byl po celou dobu držen v napětí. Tak aspoň ten konec přinesl kýžený oddech. Napínavému ději napomáhá použitá forma vyprávění v první osobě jakoby s lehkostí mezi obědem a dezertem. Do toho parádní charakteristiky hlavních postav a děj jako roztříštěné zrcátko, které postupně skládáme dohromady. Pro mě super čtenářský zážitek.

Sitting-Bull
15.01.2023 5 z 5

Nejprve musím napsat, že anotace na tuto skvělou knihu je ubohá. Na základě anotace jsem Poutníka 3 roky odkládala a odkládala. A kdybych mu kvůli kamarádce nedala přeci jen šanci, byla bych neskutečně ochuzena.
Jak moc jsem se zpočátku (kvůli té hloupě napsané anotaci) bála, že mě kniha nechytne, že to bude nějaká drasťárna popisující do posledního detailu kdoví co, což opravdu nemusím, tak musím říci, že tak moc jsem se s knihou na jejím konci nechtěla rozloučit. Tlustá kniha, která je neskutečně skvěle napsaná, příběh vás chytne a nepustí a ještě dlouho po přečtení na ni budete muslet.
Pokud drasťárny nemusíte, stejně jako já, tak se knihy nebojte. Ano, ta první mrtvola je tam popsaná a nějak to nedává smysl... Dokud... :-)
Jedna z mých TOP 10 za 2022.

hana1039
08.01.2023 5 z 5

Audiokniha :
Téměř 30 hodin mě provázel Martin Stránský touto audioknihou a musím říct, že to byla skvělá jízda...trochu jsem se ze začátku bála, jestli to dám a hlavně, jestli mě to bude bavit,jo bavilo a pořádně jsem si poslech užila...za těmi zavřenými pomyslnými dveřmi,se děje toho tolik, že se nám,, obyčejným smrtelníkům,,ani nezdá a asi je to na jednu stranu dobře, jinak bychom to nemuseli moc dobře zvládnout...ano, svým způsobem jsem i chápala Saracéna, ale také, samozřejmě i agenta (y) a hrozbu, která by se nemusela,,dotknout,,jen USA bylo nutno zastavit...kdo se vyžívá ve špionážních thrillerech,jako já,tak si ji nenechte ujít...

Johanka1956
28.12.2022 5 z 5

Za mne skvělé čtení. Přes 700 stránek může sice někoho odradit, nakonec také jsem váhala, protože nerada odkládám nedočtenou knihu, ale u tohoto špionážního románu to opravdu nehrozilo. Vražda bez jediné stopy, žádné otisky, nic k porovnání DNA, to hned v úvodu slibuje opravdové napětí.

Crozz
26.12.2022 4 z 5

Hodně dobrá knížka. I přesto, že je velmi dlouhá a obsáhlá, tak je dobře napsaná a při poslouchání audioknihy jsem se neustále soustředil na děj.

Elapheg
03.12.2022 5 z 5

Knihu Já, Poutník jsem měl ve své knihovně již léta a mnohokráte měl na ni zálusk, ale obával jsem se, že to bude hodně ostré. Až teď jsem si byl jist, že knihu přečtu a musím říci, že je to špionážní román, který začíná ostřejší scénou, ale jinak je to v pohodě, takže mé obavy byly zbytečné. Je to poutavá kniha, kde je i místy krásně popsáno, jak funguje svět tajných služeb a jak tajné služby mohou manipulovat se světem. Viz Ukrajina. Kniha je poutavá hned od začátku, ale hlavní akci nabírá kniha až v druhé třetině. Poutníkovi jsem držel palce a Saracén je taky všemi mastmi mazaný a jeho plán, jak ublížit světu, je rovněž velmi perfektní. Opět se hodí na současnou situaci světa. V knize jsou čtyři hlavní pilíře: Veřejně sťatý otec, čemuž syn přihlížel. Muž s vyoperovanýma očima zaživa. Ohořelé ostatky tří lidí v pohoří Afganistánu a k tomu jako první vražda v americkém hotelu. Jak to vše dohromady souvisí? A souvisí to spolu vůbec, nebo je každý zločin ve zcela nezávislé rovině a vůbec spolu nesouvisí. Vše zapadne do soukolí, ale až na konci knihy a vše bude vysvětleno. Byl to velmi kvalitní špionážní thriller. Dávám pět hvězd za mne a doporučení. Poutníkovi jsem držel palce a Saracénův motiv jsem jistým způsobem taky chápal. Byla to kvalitní bitka mezi tajným agentem a teroristou. Kdo vyhraje? To už si přečtěte sami. :-)

Milonak
14.11.2022 4 z 5

Dám 4 hvězdy, ale je to s odřenýma ušima. Hayes skvěle vypráví, chvílemi jsem se přistihl, že stránky mizí po desítkách. Ale bylo toho na mě moc. A nemyslím tím 760 stran (osobní rekord), ani to poměrně velké množství informací a životních osudů mnoha lidí, které se vzájemně prolínají. Ale je to ta samotná téměř dokonalost hlavního hrdiny, i když již od začátku knihy je po celou dobu tak nějak "vysvětlována" díky jeho činnosti a úspěchům. V posledních cca 150 stranách se děj už poměrně dost zvrhává a pár okamžiků je prostě za hranou. Např. "vsadit" svůj život na to, že přesně za 4 minuty zavolá kolega z telefonu v situaci, kdy absolutně nejde předvídat, co se kdy stane....

alabra
03.11.2022 4 z 5

Už podruhé se setkávám s touto knihou, tentokrát načtenou fantastickým Martinem Stránským. Opět byla kniha dobrým společníkem, nenudila, i když té bondovštiny bylo místy hodně. Určitě bych si od autora ještě něco přečetla.

prvotina islám špionáž zahraniční politika tajní agenti

Autorovy knížky

Terry Hayes